Hisense 120L5H-CINE120A
Rs.373,432.71
Model No 120L5H 120L5H-CINE120A
TV Type Smart TV Smart TV
Screen Size 120 Inch (305 cm) 120 Inch (305 cm)
Resolution 4K 3840 x 2160 4K 3840 x 2160
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 60 Hz 60 Hz
Viewing Angle 178°/178° 178°/178°
USB
USB Version : 3.0, 2.0
Supported Audio Formats : WMA, WMV, MP4, FLAC, MP2, MP3
Supported Video Formats : AVI, WMV, MP4, MOV, 3GP, MKV, MPG, MPEG, VOB, FLV, WebM, OGM
Supported Picture Formats : JPEG, BMP, PNG, GIF, Webp
USB Version : 3.0
Supported Picture Formats : JPEG, BMP, PNG, GIF, MPO
Video
Backlight : 4K UHD Laser Projector TV
HLG : Yes
MEMC : Yes
HDR10 : Yes
4K Upscaling : Yes
Dolby Vision : Yes
Filmmaker Mode : Yes
HDR Compatible : Yes
10 Bit Colorimetry : Yes
4K Smart Laser TV : Yes
HDR10+ Decoding : Yes
Upscaling Ultra HD : Yes
3D Digital Comb Filter : Yes
MPEG Noise Reduction : Yes
Mosquito Noise Reduction : Yes
Eye Protection ( Laser Auto Turn Off When Someone Is Close By ) : Yes
Motion Rate : 120
DMD : 0.47”
Throw Ratio : 0,25
Audible Noise : 32dB
Colors : 1.07B
Input Lag In Game Mode : ≤60ms
Luminance : 2700lm
Processor : MT9900
Static Contrast : >3000: 1
Dynamic Contrast Ratio : 2000,000: 1
Light Source : Laser Source
NTSC1931 : 80%±5%NTSC Typical
Picutre Technology : X-Fusion Laser Technology
Light Source Lifetime : 25,000 Hours ( Luminance Drop 50% )
Decoder : HEVC ( H.265 ), VP9,H.264,MPEG4, MPEG2,VC1,MVC
Backlight : 4K UHD Laser Projection
HLG : Yes
MEMC : Yes
HDR10 : Yes
AI Picture : Yes
Dolby Vision : Yes
Noise Reduction : Yes
Filmmaker Mode : Yes
Throw Ratio : 0.25:1
Chipset : 0.47” DMD
Wide Color Gamut : 85% DCI-P3
Laser Life : 25,000+ Hours
Brightness : 2700 ANSI Lumens
Contrast Ratio : 2,000,000:1 ( Dynamic )
Picture Engine : X-Fusion™ Laser Engine
Light Source : Blue Laser + Phosphor Color Filter
Audio
Sound Output ( RMS ) : 2 X 20 W
AC-4 : Yes
Speaker Type : Builtin
Audio System : Dolby Audio ( MS12 ) Dolby Atmos
Sound Output Power( RMS ) : 40 W ( Stereo )
Surround Sound : Dolby Atmos, Dolby Digital
Connectivity Options
HDMI ( 2.1+ 2.0 ) : 3 ( HDMI1 X 2.1 ALLM, C X 2.1 ALLM, eARC VALLM,eARC, HDMI 3 X 2.0 )
USB ( 3.0 + 2.0 ) : 2 ( USB3.0 X 1, USB2.0 X 1 )
RF Tuner 2 : Yes
HDMI ARC : Yes
HDMI CEC : Yes
Service Port 1 : Yes
Ethernet / LAN : Yes
Headphone Output : Yes
Anyview Cast ( Miracast ) : Yes
Network Streaming ( DLNA ) : Yes
Wireless Digital Audio ( Bluetooth ) : Yes
Wireless LAN Adapter Support : Yes
Common Interface ( CI+ ) : V1.4
S/PDIF Output : Optical
Bluetooth Support & Profiles : A2DP & AVRCP
Wi-Fi Built In : 802.11ac, Dual-Band ( 2.4G and 5G )
HDMI ( 2.01 ) : 2 X HDMI 2.1 ( ALLM ) 1 X HDMI 2.0
USB ( 2.0 + 3.0 ) : 2 ( 2.0 X 1, 3.0 X 1 )
AaiPlay2 : Yes
Bluetooth ® : Yes
Ethernet / LAN : Yes
Wired Ethernet : Yes
Chromecast Built-In : Yes
Analog Audio Output : Yes
Earphone / Audio Output : Yes
Digital Audio Output Optical : Yes
RF antenna : 1 X ( ATSC 3.0 )
HDMI eARC : 1 X ( eARC on HDMI Port 2 )
Wireless Built- In : Wi-Fi 6e 802.11 a/b/g/n/ac ( Dual-Band )
Smart TV Features
Operating System : VIDAA U6
Netflix : Yes
Disney+​ : Yes
Hotel TV : Yes
YouTube : Yes
Prime Video : Yes
VIDAA Voice : Yes
Anyview Cast : Yes
Web Browser : Odin
HbbTV : V2.0.2
Anyview Stream : DMP,DMR
Smartphone App : VIDAA APP
Important Apps : Netflix, YouTube, Prime Video ( Amazon )
MHEG Support : Yes ( But Only If Certification Requires,e.g. Ziggo )
Operating System : Google TV ( Google Certified )
Screen Mirroring : Yes
Google Play Store : Yes
Smart Home Ready : Yes
Google Assistant Built-In : Yes
Works With : Hey Google, Amazon Alexa
Other Features
Design : Sleek & Compact Design
PVR : Yes
Time Shift : Yes
Parental Control : Yes
RoHS Compliant : Yes
Teletext Support : Yes
Recyclable Product : Yes
Kensington Security Slot : Yes
Favorite Channel List : 4
Media Player : Video, Audio, Picture
Digital & Analog Tuner : DVB-T2 / T / C / S2 / S
LCN Support : Yes ( Depending On Location & Operator )
EPG : 7 Days Forward EPG, 7 Days Backwards EPG ( UK Only )
Design : Laser Projection TV
Eye Safety : Yes
Sleep Timer : Yes
WiSA Ready : Yes
Remote Finder : Yes
Closed Caption : Yes
Game Mode With ALLM : Yes
Warranty : 2 Year Limited Warranty
General Details
Power Supply : AC 120-240V~ 50/60Hz
Power Consumption : 350 W
Power Consumption Standby : ≤0.5W
Product Weight Without Stand : 9.4 Kg
Product Weight Packaged : 12.6 Kg
Power Supply : AC 120V, 60Hz
Power Consumption : 350 W