Hisense 120L9GTUK-A12
Rs.402,722.16
Model No 120L5H 120L9GTUK-A12
TV Type Smart TV Smart TV
Screen Size 120 Inch (305 cm) 120 Inch (305 cm)
Resolution 4K 3840 x 2160 4K 3840 x 2160
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 60 Hz 120 Hz
Viewing Angle 178°/178° 72°
USB
USB Version : 3.0, 2.0
Supported Audio Formats : WMA, WMV, MP4, FLAC, MP2, MP3
Supported Video Formats : AVI, WMV, MP4, MOV, 3GP, MKV, MPG, MPEG, VOB, FLV, WebM, OGM
Supported Picture Formats : JPEG, BMP, PNG, GIF, Webp
USB Version : 2.0
Supported Picture Formats : JPEG, BMP, PNG, GIF, WEBP, MPO
Video
Backlight : 4K UHD Laser Projector TV
HLG : Yes
MEMC : Yes
HDR10 : Yes
4K Upscaling : Yes
Dolby Vision : Yes
Filmmaker Mode : Yes
HDR Compatible : Yes
10 Bit Colorimetry : Yes
4K Smart Laser TV : Yes
HDR10+ Decoding : Yes
Upscaling Ultra HD : Yes
3D Digital Comb Filter : Yes
MPEG Noise Reduction : Yes
Mosquito Noise Reduction : Yes
Eye Protection ( Laser Auto Turn Off When Someone Is Close By ) : Yes
Motion Rate : 120
DMD : 0.47”
Throw Ratio : 0,25
Audible Noise : 32dB
Colors : 1.07B
Input Lag In Game Mode : ≤60ms
Luminance : 2700lm
Processor : MT9900
Static Contrast : >3000: 1
Dynamic Contrast Ratio : 2000,000: 1
Light Source : Laser Source
NTSC1931 : 80%±5%NTSC Typical
Picutre Technology : X-Fusion Laser Technology
Light Source Lifetime : 25,000 Hours ( Luminance Drop 50% )
Decoder : HEVC ( H.265 ), VP9,H.264,MPEG4, MPEG2,VC1,MVC
Backlight : LASER TV
HDR10 : Yes
HLG : Yes
Ultra Motion ( MEMC ) : Yes
4K Upscaling : Yes
3D Digital Comb Filter : Yes
Panel Bit Depth : 10 Bit
Input Lag : <120 ms
Peak Gain : 1.0 ± 15%
Picture Criteria Index : 107% PCI
Peak Brightness : 3000 Nits Lumens
Wide Colour Gamut : Typical NTSC 145%
Colours : 1.07 Billion Colours
Engine : X-Fusion Triple Laser Light Engine
Processor : Quad Core / MSD6886NQHAT-8-00GH
Viewing Angle ( H / V ) : 36°±4° From Centre ( Total Viewing Angle = 72° )
Video Decoder : HEVC ( H.265 ), VP9, H.264, MPEG4, MPEG2, VC1, MVC
Audio
Sound Output ( RMS ) : 2 X 20 W
AC-4 : Yes
Speaker Type : Builtin
Audio System : Dolby Audio ( MS12 ) Dolby Atmos
NICAM Stereo : Yes
User Equaliser : Yes
Dolby Digital Plus : Yes
Audio Enhancement : Dolby Atmos, Dolby Audio ( MS12 )
Connectivity Options
HDMI ( 2.1+ 2.0 ) : 3 ( HDMI1 X 2.1 ALLM, C X 2.1 ALLM, eARC VALLM,eARC, HDMI 3 X 2.0 )
USB ( 3.0 + 2.0 ) : 2 ( USB3.0 X 1, USB2.0 X 1 )
RF Tuner 2 : Yes
HDMI ARC : Yes
HDMI CEC : Yes
Service Port 1 : Yes
Ethernet / LAN : Yes
Headphone Output : Yes
Anyview Cast ( Miracast ) : Yes
Network Streaming ( DLNA ) : Yes
Wireless Digital Audio ( Bluetooth ) : Yes
Wireless LAN Adapter Support : Yes
Common Interface ( CI+ ) : V1.4
S/PDIF Output : Optical
Bluetooth Support & Profiles : A2DP & AVRCP
Wi-Fi Built In : 802.11ac, Dual-Band ( 2.4G and 5G )
HDMI ( 2.0 ) : 3
USB ( 2.0 ) : 2
Bluetooth : Yes
Ethernet / LAN : Yes
CI Slot : 1 Yes
Headphone Out : 1 Yes
HDMI ARC Support : Yes
Composite In ( AV ) : 1 Yes
Digital Audio Output ( Optical ) : 1 Yes
RF In ( Terrestrial / Cable / Satellite Input ) : 2 Yes
Wi-Fi : 802.11ac, Dual-Band ( 2.4G & 5G )
Smart TV Features
Operating System : VIDAA U6
Netflix : Yes
Disney+​ : Yes
Hotel TV : Yes
YouTube : Yes
Prime Video : Yes
VIDAA Voice : Yes
Anyview Cast : Yes
Web Browser : Odin
HbbTV : V2.0.2
Anyview Stream : DMP,DMR
Smartphone App : VIDAA APP
Important Apps : Netflix, YouTube, Prime Video ( Amazon )
MHEG Support : Yes ( But Only If Certification Requires,e.g. Ziggo )
Operating System : VIDAA U4
Freeview Play : Yes
Netflix : Yes
Amazon : Yes
YouTube : Yes
Application Store : Yes
Web Browser : Seraphic 4.0
Remote One Touch Access : Netflix, YouTube, Prime Video, Freeview Play
Other Features
Design : Sleek & Compact Design
PVR : Yes
Time Shift : Yes
Parental Control : Yes
RoHS Compliant : Yes
Teletext Support : Yes
Recyclable Product : Yes
Kensington Security Slot : Yes
Favorite Channel List : 4
Media Player : Video, Audio, Picture
Digital & Analog Tuner : DVB-T2 / T / C / S2 / S
LCN Support : Yes ( Depending On Location & Operator )
EPG : 7 Days Forward EPG, 7 Days Backwards EPG ( UK Only )
Front Colour : Black / Grey
Time Shift : Yes
Freeview HD : Yes
Extended PVR : Yes
Parental Control : Yes
Viewing Distance : 4 Meters
Warranty : 2 - Year Warranty
Media Player : Yes ( Video, Audio, Picture )
General Details
Power Supply : AC 120-240V~ 50/60Hz
Power Consumption : 350 W
Power Consumption Standby : ≤0.5W
Product Weight Without Stand : 9.4 Kg
Product Weight Packaged : 12.6 Kg
Power Supply : AC 120V, 60Hz
Power Consumption : 300 W
Energy Efficiency Class : ≤0.5 W