Hisense 120L5H-CINE120A
Rs.373,432.71
Hisense 120L9GTUK-A12
Rs.402,722.16
Model No 120L5H-CINE120A 120L9GTUK-A12
TV Type Smart TV Smart TV
Screen Size 120 Inch (305 cm) 120 Inch (305 cm)
Resolution 4K 3840 x 2160 4K 3840 x 2160
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 60 Hz 120 Hz
Viewing Angle 178°/178° 72°
USB
USB Version : 3.0
Supported Audio Formats : WMA, WMV, MP4, FLAC, MP2, MP3
Supported Video Formats : AVI, WMV, MP4, MOV, 3GP, MKV, MPG, MPEG, VOB, FLV, WebM, OGM
Supported Picture Formats : JPEG, BMP, PNG, GIF, MPO
USB Version : 2.0
Supported Picture Formats : JPEG, BMP, PNG, GIF, WEBP, MPO
Video
Backlight : 4K UHD Laser Projection
HLG : Yes
MEMC : Yes
HDR10 : Yes
AI Picture : Yes
Dolby Vision : Yes
Noise Reduction : Yes
Filmmaker Mode : Yes
Throw Ratio : 0.25:1
Chipset : 0.47” DMD
Wide Color Gamut : 85% DCI-P3
Laser Life : 25,000+ Hours
Brightness : 2700 ANSI Lumens
Contrast Ratio : 2,000,000:1 ( Dynamic )
Picture Engine : X-Fusion™ Laser Engine
Light Source : Blue Laser + Phosphor Color Filter
Backlight : LASER TV
HDR10 : Yes
HLG : Yes
Ultra Motion ( MEMC ) : Yes
4K Upscaling : Yes
3D Digital Comb Filter : Yes
Panel Bit Depth : 10 Bit
Input Lag : <120 ms
Peak Gain : 1.0 ± 15%
Picture Criteria Index : 107% PCI
Peak Brightness : 3000 Nits Lumens
Wide Colour Gamut : Typical NTSC 145%
Colours : 1.07 Billion Colours
Engine : X-Fusion Triple Laser Light Engine
Processor : Quad Core / MSD6886NQHAT-8-00GH
Viewing Angle ( H / V ) : 36°±4° From Centre ( Total Viewing Angle = 72° )
Video Decoder : HEVC ( H.265 ), VP9, H.264, MPEG4, MPEG2, VC1, MVC
Audio
Sound Output Power( RMS ) : 40 W ( Stereo )
Surround Sound : Dolby Atmos, Dolby Digital
Sound Output ( RMS ) : 2 X 20 W
NICAM Stereo : Yes
User Equaliser : Yes
Dolby Digital Plus : Yes
Audio Enhancement : Dolby Atmos, Dolby Audio ( MS12 )
Connectivity Options
HDMI ( 2.01 ) : 2 X HDMI 2.1 ( ALLM ) 1 X HDMI 2.0
USB ( 2.0 + 3.0 ) : 2 ( 2.0 X 1, 3.0 X 1 )
AaiPlay2 : Yes
Bluetooth ® : Yes
Ethernet / LAN : Yes
Wired Ethernet : Yes
Chromecast Built-In : Yes
Analog Audio Output : Yes
Earphone / Audio Output : Yes
Digital Audio Output Optical : Yes
RF antenna : 1 X ( ATSC 3.0 )
HDMI eARC : 1 X ( eARC on HDMI Port 2 )
Wireless Built- In : Wi-Fi 6e 802.11 a/b/g/n/ac ( Dual-Band )
HDMI ( 2.0 ) : 3
USB ( 2.0 ) : 2
Bluetooth : Yes
Ethernet / LAN : Yes
CI Slot : 1 Yes
Headphone Out : 1 Yes
HDMI ARC Support : Yes
Composite In ( AV ) : 1 Yes
Digital Audio Output ( Optical ) : 1 Yes
RF In ( Terrestrial / Cable / Satellite Input ) : 2 Yes
Wi-Fi : 802.11ac, Dual-Band ( 2.4G & 5G )
Smart TV Features
Operating System : Google TV ( Google Certified )
Screen Mirroring : Yes
Google Play Store : Yes
Smart Home Ready : Yes
Google Assistant Built-In : Yes
Works With : Hey Google, Amazon Alexa
Operating System : VIDAA U4
Freeview Play : Yes
Netflix : Yes
Amazon : Yes
YouTube : Yes
Application Store : Yes
Web Browser : Seraphic 4.0
Remote One Touch Access : Netflix, YouTube, Prime Video, Freeview Play
Other Features
Design : Laser Projection TV
Eye Safety : Yes
Sleep Timer : Yes
WiSA Ready : Yes
Remote Finder : Yes
Closed Caption : Yes
Game Mode With ALLM : Yes
Warranty : 2 Year Limited Warranty
Front Colour : Black / Grey
Time Shift : Yes
Freeview HD : Yes
Extended PVR : Yes
Parental Control : Yes
Viewing Distance : 4 Meters
Warranty : 2 - Year Warranty
Digital & Analog Tuner : DVB-T2 / T / C / S2 / S
Media Player : Yes ( Video, Audio, Picture )
EPG : 7 Days Forward EPG, 7 Days Backwards EPG ( UK Only )
General Details
Power Supply : AC 120V, 60Hz
Power Consumption : 350 W
Power Consumption Standby : <0.5 W
Console Weight : 9.38 Kg
Screen Weight : 18.55 Kg
Weight With Packaged : 53.97 Kg
Power Supply : AC 120V, 60Hz
Power Consumption : 300 W
Energy Efficiency Class : ≤0.5 W
Weight Without Stand : 11.2 Kg
Weight With Stand : 15 Kg
Weight With Packaged : 22.8 Kg
Supplied Accessories
Voice Remote Control : Voice Remote With Backlight
Cleaning Kit : Yes
Power Cable : Yes
User Manual : Yes
Quick Start Guide : Yes
Remote Control : Yes
AAA X 2 Batteries : Yes
User Manual : Yes
Quick Set Up Guide : Yes
Compare Hisense 120L5H-CINE120A with:
Compare Hisense 120L9GTUK-A12 with:
Both TVs come in similar screen sizes, making them suitable for comparable viewing setups and room environments. Both TVs offer adequate brightness levels suitable for most indoor lighting conditions. Both models support 4K 3840 x 2160 resolution, ensuring sharp picture quality with detailed visuals for movies, shows, and gaming. Hisense 120L9GTUK-A12 and Hisense 120L5H-CINE120A offer different motion rates (120 Hz vs 60 Hz), which can impact smoothness during fast-moving scenes like sports and gaming. Both TVs provide standard built-in audio performance suitable for regular usage, though external speakers can enhance the experience. From a practical standpoint, both options provide a reliable viewing experience for most users. Both TVs come with smart platforms that support popular streaming apps and voice control features. Hisense 120L9GTUK-A12 and Hisense 120L5H-CINE120A are well-equipped smart TVs that aim to provide a balance of picture quality, performance, and smart capabilities.
Top Differences
  • Refresh Rate: 120 Hz Vs 60 Hz