Hisense 120L5H-CINE120A
Rs.373,432.71
Hisense 120L5FTUK-A12
Rs.352,903.08
Model No 120L5H-CINE120A 120L5FTUK-A12
TV Type Smart TV Smart TV
Screen Size 120 Inch (305 cm) 120 Inch (305 cm)
Resolution 4K 3840 x 2160 4K 3840 x 2160
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 60 Hz 120 Hz
Viewing Angle 178°/178° 70°
USB
USB Version : 3.0
Supported Audio Formats : WMA, WMV, MP4, FLAC, MP2, MP3
Supported Video Formats : AVI, WMV, MP4, MOV, 3GP, MKV, MPG, MPEG, VOB, FLV, WebM, OGM
Supported Picture Formats : JPEG, BMP, PNG, GIF, MPO
USB Version : 2.0
Supported Picture Formats : JPEG, BMP, PNG, GIF, WEBP, MPO
Video
Backlight : 4K UHD Laser Projection
HLG : Yes
MEMC : Yes
HDR10 : Yes
AI Picture : Yes
Dolby Vision : Yes
Noise Reduction : Yes
Filmmaker Mode : Yes
Throw Ratio : 0.25:1
Chipset : 0.47” DMD
Wide Color Gamut : 85% DCI-P3
Laser Life : 25,000+ Hours
Brightness : 2700 ANSI Lumens
Contrast Ratio : 2,000,000:1 ( Dynamic )
Picture Engine : X-Fusion™ Laser Engine
Light Source : Blue Laser + Phosphor Color Filter
Backlight : LASER TV
HDR10 : Yes
HLG : Yes
Ultra Motion ( MEMC ) : Yes
4K Upscaling : Yes
Viewing Angle ( H / V ) : 70°
Peak Brightness : Yes
Wide Colour Gamut : Yes
3D Digital Comb Filter : Yes
Panel Bit Depth : 10 Bit
Input Lag : <120 ms
Colours : 1.07 Billion Colours
Engine : X-Fusion Triple Laser Light Engine
Processor : Quad Core / MSD6886NQHAT-8-00GH
Video Decoder : HEVC ( H.265 ), VP9, H.264, MPEG4, MPEG2, VC1, MVC
Audio
Sound Output Power( RMS ) : 40 W ( Stereo )
Surround Sound : Dolby Atmos, Dolby Digital
Sound Output ( RMS ) : 2 X 15 W
NICAM Stereo : Yes
User Equaliser : Yes
Dolby Digital Plus : Yes
Audio Enhancement : Dolby Atmos, Dolby Audio ( MS12 )
Connectivity Options
HDMI ( 2.01 ) : 2 X HDMI 2.1 ( ALLM ) 1 X HDMI 2.0
USB ( 2.0 + 3.0 ) : 2 ( 2.0 X 1, 3.0 X 1 )
AaiPlay2 : Yes
Bluetooth ® : Yes
Ethernet / LAN : Yes
Wired Ethernet : Yes
Chromecast Built-In : Yes
Analog Audio Output : Yes
Earphone / Audio Output : Yes
Digital Audio Output Optical : Yes
RF antenna : 1 X ( ATSC 3.0 )
HDMI eARC : 1 X ( eARC on HDMI Port 2 )
Wireless Built- In : Wi-Fi 6e 802.11 a/b/g/n/ac ( Dual-Band )
HDMI ( 2.0 ) : 4
USB ( 2.0 ) : 2
Ethernet / LAN : Yes
HDMI ARC Support : Yes
Digital Audio Output ( Optical ) : 1 Yes
Wi-Fi : 802.11ac, Dual-Band ( 2.4G & 5G )
Smart TV Features
Operating System : Google TV ( Google Certified )
Screen Mirroring : Yes
Google Play Store : Yes
Smart Home Ready : Yes
Google Assistant Built-In : Yes
Works With : Hey Google, Amazon Alexa
Operating System : VIDAA U4
Freeview Play : Yes
Netflix : Yes
Amazon : Yes
YouTube : Yes
Application Store : Yes
Web Browser : Yes
Remote One Touch Access : Netflix, YouTube, Prime Video, Freeview Play
Other Features
Design : Laser Projection TV
Eye Safety : Yes
Sleep Timer : Yes
WiSA Ready : Yes
Remote Finder : Yes
Closed Caption : Yes
Game Mode With ALLM : Yes
Warranty : 2 Year Limited Warranty
Front Colour : Black / Silver
Time Shift : Yes
Freeview : Yes
Extended PVR : Yes
Parental Control : Yes
Viewing Distance : 4 Meters
Warranty : 2 - Year Warranty
Digital & Analog Tuner : DVB-T2 / T / C / S2 / S
Media Player : Yes ( Video, Audio, Picture )
EPG : 7 Days Forward EPG, 7 Days Backwards EPG ( UK Only )
General Details
Power Supply : AC 120V, 60Hz
Power Consumption : 350 W
Power Consumption Standby : <0.5 W
Console Weight : 9.38 Kg
Screen Weight : 18.55 Kg
Weight With Packaged : 53.97 Kg
Power Supply : AC 120 V-240 V
Power Consumption : 350 W
Energy Efficiency Class : ≤0.5 W
Weight With Stand : 11.5 Kg
Weight With Packaged : 15.0 Kg
Supplied Accessories
Voice Remote Control : Voice Remote With Backlight
Cleaning Kit : Yes
Power Cable : Yes
User Manual : Yes
Quick Start Guide : Yes
Remote Control : Yes
AAA X 2 Batteries : Yes
User Manual : Yes
Quick Set Up Guide : Yes
Compare Hisense 120L5H-CINE120A with:
Compare Hisense 120L5FTUK-A12 with:
Both TVs come in similar screen sizes, making them suitable for comparable viewing setups and room environments. Hisense 120L5FTUK-A12 and Hisense 120L5H-CINE120A offer different motion rates (120 Hz vs 60 Hz), which can impact smoothness during fast-moving scenes like sports and gaming. Both models support 4K 3840 x 2160 resolution, ensuring sharp picture quality with detailed visuals for movies, shows, and gaming. Overall, both models are capable choices in their segment, offering a balance between performance, features, and usability. Both TVs provide standard built-in audio performance suitable for regular usage, though external speakers can enhance the experience. Both TVs come with smart platforms that support popular streaming apps and voice control features. Hisense 120L5FTUK-A12 and Hisense 120L5H-CINE120A are well-equipped smart TVs that aim to provide a balance of picture quality, performance, and smart capabilities. Both TVs offer adequate brightness levels suitable for most indoor lighting conditions.
Top Differences
  • Refresh Rate: 120 Hz Vs 60 Hz