Hisense 120L5H-CINE120A
Rs.373,432.71
Model No SP-LSP7TFAXZC 120L5H-CINE120A
TV Type Smart TV Smart TV
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 120 Hz 60 Hz
Viewing Angle 178°/178° 178°/178°
USB
USB Version : 2.0
Supported Video Formats : AVI, MKV, MP4, ASF, MOV, 3GP, FLV, VRO, VOB, SVI
Supported Picture Formats : JPG, JPEG, PNG, BMP, MPO
USB Version : 3.0
Supported Audio Formats : WMA, WMV, MP4, FLAC, MP2, MP3
Supported Video Formats : AVI, WMV, MP4, MOV, 3GP, MKV, MPG, MPEG, VOB, FLV, WebM, OGM
Supported Picture Formats : JPEG, BMP, PNG, GIF, MPO
Video
Backlight : 4K Laser Projector TV
HLG : Yes
HDR : Yes
Film Mode : Yes
Filmmaker Mode : Yes
Auto Motion Plus : Yes
Contrast Enhancer : Yes
Eye Protection Mode : Yes
Digital Keystone Correction : Yes
Throw Ratio : 0.25
Display Type : DLP
Screen Size90~120' : 90~120'
Projectile Distance for 100 : 303 mm
Noise dB : 32 dB (A)
Color : Pur Color
Brightness Peak : 2200 Peak
Light Source Life : 20000 Hrs
Light Source Type : Single Laser
Contrast : 1000:1 Native
Picture Engine : UHD Processor
Contrast Ratio : 2,000,000:1 Dynamic
Backlight : 4K UHD Laser Projection
HLG : Yes
MEMC : Yes
HDR10 : Yes
AI Picture : Yes
Dolby Vision : Yes
Noise Reduction : Yes
Filmmaker Mode : Yes
Throw Ratio : 0.25:1
Chipset : 0.47” DMD
Wide Color Gamut : 85% DCI-P3
Laser Life : 25,000+ Hours
Brightness : 2700 ANSI Lumens
Picture Engine : X-Fusion™ Laser Engine
Light Source : Blue Laser + Phosphor Color Filter
Audio
Sound Output ( RMS ) : 30 W
Woofer : Yes
Multiroom Link : Yes
Dolby Decoder : Yes
Adaptive Sound : Yes
Bluetooth Audio : Yes
Sound Mirroring : Yes
Dialog Enhancement : Yes
Speaker Type : 2.2 Channel
Sound Output Power( RMS ) : 40 W ( Stereo )
Surround Sound : Dolby Atmos, Dolby Digital
Connectivity Options
HDMI : 3
USB 2.0 : 1
eARC : Yes
WiFi5 : Yes
WiFi Direct : Yes
Bluetooth 4.2 : Yes
Ethernet / LAN : Yes
Ex-Link ( RS-232C ) : Yes
HDMI Quick Switch : Yes
Anynet+ ( HDMI-CEC ) : Yes
Bluetooth Low Energy : Yes
Digital Audio Out ( Optical ) : Yes
HDMI A / Return Ch. Support : Yes
RF In ( Terrestrial / Cable input / Satellite Input) : 1 / 1 ( Common Use For Terrestrial ) / 0
HDMI ( 2.01 ) : 2 X HDMI 2.1 ( ALLM ) 1 X HDMI 2.0
USB ( 2.0 + 3.0 ) : 2 ( 2.0 X 1, 3.0 X 1 )
AaiPlay2 : Yes
Bluetooth ® : Yes
Ethernet / LAN : Yes
Wired Ethernet : Yes
Chromecast Built-In : Yes
Analog Audio Output : Yes
Earphone / Audio Output : Yes
Digital Audio Output Optical : Yes
RF antenna : 1 X ( ATSC 3.0 )
HDMI eARC : 1 X ( eARC on HDMI Port 2 )
Wireless Built- In : Wi-Fi 6e 802.11 a/b/g/n/ac ( Dual-Band )
Smart TV Features
Operating System : Tizen™
Gallery : Yes
Tap View : Yes
Multi-View : Yes
Alexa Built-In : Yes
Web Browser : Yes
Remote Access : Yes
Universal Guide : Yes
Samsung TV Plus : Yes
Samsung SMART TV : Yes
Smart Things App Support : Yes
Mobile To TV - Mirroring, DLNA : Yes
Operating System : Google TV ( Google Certified )
Screen Mirroring : Yes
Google Play Store : Yes
Smart Home Ready : Yes
Google Assistant Built-In : Yes
Works With : Hey Google, Amazon Alexa
Other Features
Design : Lifestyle Design
EPG : Yes
V-Chip : Yes
Instant On : Yes
Analog Tuner : Yes
IPv6 Support : Yes
BT HID Built-In : Yes
USB HID Support : Yes
Digital Clean View : Yes
Caption ( Subtitle ) : Yes
Auto Channel Search : Yes
Connect Share™ ( HDD ) : Yes
ConnectShare™ ( USB 2.0 ) : Yes
Accessibillity - Voice Guide : US English
Learn TV Remote / Learn Menu Screen : US English
Digital Broadcasting : ATSC / ClearQAM
Game Mode : Yes ( Auto Game Mode )
OSD Language : English, Spanish, French
Design : Laser Projection TV
Eye Safety : Yes
Sleep Timer : Yes
WiSA Ready : Yes
Remote Finder : Yes
Closed Caption : Yes
Game Mode With ALLM : Yes
Warranty : 2 Year Limited Warranty
General Details
Power Requirements : AC 100-240V 50 / 60Hz
Power Consumption Max : 320 W
Power Consumption Standby : 0.5 W↓
Auto Power Off : Yes
Weight Without Stand : 9.1 Kg
Weight Of Package Carton : 11.9 Kg
Power Supply : AC 120V, 60Hz
Power Consumption : 350 W
Console Weight : 9.38 Kg
Screen Weight : 18.55 Kg
Weight With Packaged : 53.97 Kg
Supplied Accessories
Remote Control : TM1850A Base
Batteries : Yes
E-Manual : Yes
Power Cable : Yes
User Manual : Yes
Samsung Smart Control : Yes
Voice Remote Control : Voice Remote With Backlight
Cleaning Kit : Yes
Power Cable : Yes
User Manual : Yes
Quick Start Guide : Yes
Compare Samsung SP-LSP7TFAXZC with:
Compare Hisense 120L5H-CINE120A with:
Hisense 120L5H-CINE120A and Samsung SP-LSP7TFAXZC are two competitive smart TVs offering a mix of display performance, smart features, and overall value for different types of users. Both TVs come in similar screen sizes, making them suitable for comparable viewing setups and room environments. Both models support 4K 3840 x 2160 resolution, ensuring sharp picture quality with detailed visuals for movies, shows, and gaming. From a practical standpoint, both options provide a reliable viewing experience for most users. Hisense 120L5H-CINE120A and Samsung SP-LSP7TFAXZC offer different motion rates (60 Hz vs 120 Hz), which can impact smoothness during fast-moving scenes like sports and gaming. Both TVs offer adequate brightness levels suitable for most indoor lighting conditions. Both TVs come with smart platforms that support popular streaming apps and voice control features. Both TVs provide standard built-in audio performance suitable for regular usage, though external speakers can enhance the experience.
Top Differences
  • Refresh Rate: 60 Hz Vs 120 Hz