Hisense 120L5H-CINE120A
Rs.373,432.71
Model No SP-LPU7DSAXXXY 120L5H-CINE120A
TV Type Smart TV Smart TV
Screen Size 120 Inch (305 cm) 120 Inch (305 cm)
Resolution 4K 3840 x 2160 4K 3840 x 2160
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 60 Hz 60 Hz
Viewing Angle 178°/178° 178°/178°
USB
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, FLAC, OGG, WMA, WAV, MIDI, APE, AIFF, ALAC, M4A, MPA, AAC
Supported Video Formats : AVI, MKV, MP4, ASF, MOV, 3GP, FLV, VRO, VOB, SVI
Supported Picture Formats : JPG, JPEG, PNG, BMP, MPO
USB Version : 3.0
Supported Audio Formats : WMA, WMV, MP4, FLAC, MP2, MP3
Supported Video Formats : AVI, WMV, MP4, MOV, 3GP, MKV, MPG, MPEG, VOB, FLV, WebM, OGM
Supported Picture Formats : JPEG, BMP, PNG, GIF, MPO
Video
Backlight : 4K UHD PROJECTOR
HLG : Yes
Film Mode : Yes
Scale & Move : Yes
Screen Rotation : Yes
Picture Upscale : Yes
Filmmaker Mode : Yes
Focus : Manual
HDR 10+ : Support
Brightness ( ISO Lumen ) : 2500 Lumen
HDR : Quantum HDR
Motion Technology : Motion Xcelerator
Picture Engine : NQP AI Processor
Contrast Enhancer : Real Depth Enhancer
Dynamic Contrast Ratio : 2,000,000:1 ( Dynamic )
Screen Size : 90 Inches, 100 Inches And 120 Inches
Backlight : 4K UHD Laser Projection
HLG : Yes
MEMC : Yes
HDR10 : Yes
AI Picture : Yes
Dolby Vision : Yes
Noise Reduction : Yes
Filmmaker Mode : Yes
Throw Ratio : 0.25:1
Chipset : 0.47” DMD
Wide Color Gamut : 85% DCI-P3
Laser Life : 25,000+ Hours
Brightness : 2700 ANSI Lumens
Contrast Ratio : 2,000,000:1 ( Dynamic )
Picture Engine : X-Fusion™ Laser Engine
Light Source : Blue Laser + Phosphor Color Filter
Audio
Sound Output ( RMS ) : 30 W
360 Audio : Yes
Dolby Atmos : Yes
Q-Symphony : Yes
Adaptive Sound Pro : Yes
Active Voice Amplifier Pro : Yes
Object Tracking Sound : OTS Lite
Speaker Type : 2.2 Channel
Sound Output Power( RMS ) : 40 W ( Stereo )
Surround Sound : Dolby Atmos, Dolby Digital
Connectivity Options
HDMI : 3
USB-A : 1
WiFi 5 : Yes
Bluetooth 5.2 : Yes
Ethernet / LAN : Yes
Anynet+ ( HDMI-CEC ) : Yes
Digital Audio Out ( Optical ) : Yes
HDMI Audio Return Channel : eARC
HDMI Maximum Input Rate : 4K 60Hz ( For HDMI 1 / 2 / 3 )
HDMI ( 2.01 ) : 2 X HDMI 2.1 ( ALLM ) 1 X HDMI 2.0
USB ( 2.0 + 3.0 ) : 2 ( 2.0 X 1, 3.0 X 1 )
AaiPlay2 : Yes
Bluetooth ® : Yes
Ethernet / LAN : Yes
Wired Ethernet : Yes
Chromecast Built-In : Yes
Analog Audio Output : Yes
Earphone / Audio Output : Yes
Digital Audio Output Optical : Yes
RF antenna : 1 X ( ATSC 3.0 )
HDMI eARC : 1 X ( eARC on HDMI Port 2 )
Wireless Built- In : Wi-Fi 6e 802.11 a/b/g/n/ac ( Dual-Band )
Smart TV Features
Operating System : Tizen™
Bixby : Yes
TV Access : Yes
Light WARP : Yes
Media Home : Yes
Web Browser : Yes
Apple AirPlay 2 : Yes
Samsung TV Plus : Yes
SmartThings Hub, Matter Hub, IoT-Sensor Functionality, Quick Remote : Yes
Ambient Mode : Ambient Mode+
Multi-View : Up To 2 Videos
Far-Field Voice Interaction : Yes ( With Screen Off AOV )
Operating System : Google TV ( Google Certified )
Screen Mirroring : Yes
Google Play Store : Yes
Smart Home Ready : Yes
Google Assistant Built-In : Yes
Works With : Hey Google, Amazon Alexa
Other Features
Design : Lifestyle Design
IP Control : Yes
MBR Support : Yes
Stand Type : Adjust Foot
Stand Colour : Warm White
OSD Languages : Local Languages
Motor Impaired Support : Slow Button Repeat, Remote Control App. For All
Hearing Impaired Support : Closed Caption ( Subtitle ), Multi-Output Audio, Sign Language Zoom
Design : Laser Projection TV
Eye Safety : Yes
Sleep Timer : Yes
WiSA Ready : Yes
Remote Finder : Yes
Closed Caption : Yes
Game Mode With ALLM : Yes
Warranty : 2 Year Limited Warranty
General Details
Power Requirements : AC 100-240V 50 / 60Hz
Power Consumption Max : 320 W
Power Consumption Standby : 0.5 W
Auto Power Off : Yes
Auto Power Saving : Yes
Weight Without Stand : 9.2 Kg
Weight Of Package Carton : 11.9 Kg
Power Supply : AC 120V, 60Hz
Power Consumption : 350 W