Hisense 120L5H-CINE120A
Rs.373,432.71
Model No PL1HE 120L5H-CINE120A
TV Type Smart TV Smart TV
Screen Size 120 Inch (305 cm) 120 Inch (305 cm)
Resolution 4K 3840 x 2160 4K 3840 x 2160
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 120 Hz 60 Hz
Viewing Angle 70° 178°/178°
USB
USB Version : 3.0
Supported Audio Formats : MP3, WMA, WMV, MP4, FLAC, MP2
Supported Video Formats : AVI, WMV, MP4, MOV, 3GP, MKV, MPG, MPEG, VOB, FLV, WebM, OGM
Supported Picture Formats : JPEG, BMP, PNG, GIF, WEBP
USB Version : 3.0
Supported Audio Formats : WMA, WMV, MP4, FLAC, MP2, MP3
Supported Picture Formats : JPEG, BMP, PNG, GIF, MPO
Video
Backlight : 4K UHD Smart Laser Cinema
HLG : Yes
HDR10 : Yes
HDR10+ : Yes
MEMC : Yes
Dolby Vision : Yes
4K Upscaling : Yes
Filmmaker Mode : Yes
HDR Compatible : Yes
10 Bit Colorimetry : Yes
Contrast Enhancer : Yes
Upscaling Ultra HD : Yes
Laser Light Source : Yes
TriChroma X-Fusion™ : Yes
3D Digital Comb Filter : Yes
MPEG Noise Reduction : Yes
Display Technology : DLP
Peak Gain : 0.42
Audible Noise : 32dB
Display Surface : Flat
Smooth motion rate : 120Hz
Luminance ( Typical, Full Field, in Lumens ) : 2100lm
Static Contrast : >3000:1
Processor : Quad Core
Dynamic Contrast Ratio : 2,000,000:1
Colours : 1.07 Billion Colours
DMD : 0.47” ECD Native 2K
Light Source : Blue + Green + Red Laser
Light Source Lifetime : 25,000 Hours ( Luminance Drop 50% )
Wide Colour Gamut : Typical NTSC 145% ( 137.75%-152.25% )
Video Decoder : HEVC ( H.265 ), VP9, H.264, MPEG4, MPEG2, VC1, MVC
Backlight : 4K UHD Laser Projection
HLG : Yes
MEMC : Yes
AI Picture : Yes
Dolby Vision : Yes
Noise Reduction : Yes
Filmmaker Mode : Yes
Throw Ratio : 0.25:1
Chipset : 0.47” DMD
Wide Color Gamut : 85% DCI-P3
Laser Life : 25,000+ Hours
Brightness : 2700 ANSI Lumens
Contrast Ratio : 2,000,000:1 ( Dynamic )
Picture Engine : X-Fusion™ Laser Engine
Light Source : Blue Laser + Phosphor Color Filter
Audio
Sound Output ( RMS ) : 2 X 15 W
AC-4 : Yes
Dolby Atmos : Yes
NICAM Stereo : Yes
User Equalizer : Yes
Speakers Built-in : Yes
Sound - Special : Dolby Audio ( MS12 ) Dolby Atmos
Sound Output Power( RMS ) : 40 W ( Stereo )
Surround Sound : Dolby Atmos, Dolby Digital
Connectivity Options
HDMI ( 2.1 + 2.0 ) : 2 ( HDMI1 2.1, HDMI2 2.0, ARC )
USB 3.0 + 2.0 : 2 ( 3.0 x 1, 2.0 x 1 )
S/PDIF Output : 1 Yes
Headphone Output : 1 Yes
Ethernet / LAN : Yes
HDMI-ARC Support : Yes
HDMI-CEC Support : Yes
Anyview Cast ( Miracast ) : Yes
Network Streaming ( DLNA ) : Yes
Wireless Digital Audio ( Bluetooth ) : Yes
Wireless LAN adapter Support : Yes
Bluetooth Support & Profiles : A2DP & AVRCP
WiFi Technolegy : 802.11ac, Dual-Band ( 2.4G & 5G )
HDMI ( 2.01 ) : 2 X HDMI 2.1 ( ALLM ) 1 X HDMI 2.0
USB ( 2.0 + 3.0 ) : 2 ( 2.0 X 1, 3.0 X 1 )
AaiPlay2 : Yes
Bluetooth ® : Yes
Ethernet / LAN : Yes
Wired Ethernet : Yes
Chromecast Built-In : Yes
Analog Audio Output : Yes
Earphone / Audio Output : Yes
Digital Audio Output Optical : Yes
RF antenna : 1 X ( ATSC 3.0 )
HDMI eARC : 1 X ( eARC on HDMI Port 2 )
Wireless Built- In : Wi-Fi 6e 802.11 a/b/g/n/ac ( Dual-Band )
Smart TV Features
Operating System : VIDAA U6
Netflix : Yes
FreeviewPlus : Yes
Anyview Cast : Yes
Video On Demand : Yes
Hands-Free Voice Remote : Yes
Works With Apple Home : Yes
Works With Apple AirPlay : Yes
Works With Amazon Alexa : Yes
Works With Google Assistant : Yes
Smart Home Ready : Yes*
Web Browser : Odin
Smart Phone Companion App : VIDAA APP
Anyview Stream : Yes ( DMP,DMR )
Important Apps ( All Countries ) : Netflix, YouTube, Prime Video ( Amazon ), Disney+
Operating System : Google TV ( Google Certified )
Screen Mirroring : Yes
Google Play Store : Yes
Smart Home Ready : Yes
Google Assistant Built-In : Yes
Works With : Hey Google, Amazon Alexa
Other Features
ID Color : Black, Gray
Hotel Lock : Yes
Game Mode : Yes
Eye Protection : Yes
RoHS Compliant : Yes
Recyclable Product : Yes
Kensington Security Slot : Yes
Service Port 2 : Yes
Media Player : Yes ( Video, Audio, Picture )
Design : Laser Projection TV
Eye Safety : Yes
Sleep Timer : Yes
WiSA Ready : Yes
Remote Finder : Yes
Closed Caption : Yes
Game Mode With ALLM : Yes
Warranty : 2 Year Limited Warranty
General Details
Power Supply : 120 V-240 V
Power Consumption : 185 W
Standby Power Consumption : ≤0.5W
Weight With Packaged : 11 Kg
Power Supply : AC 120V, 60Hz
Power Consumption : 350 W
Power Consumption Standby : <0.5 W
Console Weight : 9.38 Kg
Screen Weight : 18.55 Kg
Weight With Packaged : 53.97 Kg
Supplied Accessories
Remote Control : ERF3E96H
AAA X 2 Batteries : Yes
Power Cable : Yes
User Manual : Yes
Quick Set Up Guide : Yes
Voice Remote Control : Voice Remote With Backlight
Cleaning Kit : Yes
Power Cable : Yes
User Manual : Yes
Quick Start Guide : Yes
Compare Hisense PL1HE with:
Compare Hisense 120L5H-CINE120A with:
Both TVs come in similar screen sizes, making them suitable for comparable viewing setups and room environments. Both TVs come with smart platforms that support popular streaming apps and voice control features. Hisense PL1HE and Hisense 120L5H-CINE120A offer different motion rates (120 Hz vs 60 Hz), which can impact smoothness during fast-moving scenes like sports and gaming. Both models support 4K 3840 x 2160 resolution, ensuring sharp picture quality with detailed visuals for movies, shows, and gaming. From a practical standpoint, both options provide a reliable viewing experience for most users. Both TVs provide standard built-in audio performance suitable for regular usage, though external speakers can enhance the experience. Hisense PL1HE and Hisense 120L5H-CINE120A are well-equipped smart TVs that aim to provide a balance of picture quality, performance, and smart capabilities. Both TVs offer adequate brightness levels suitable for most indoor lighting conditions.
Top Differences
  • Refresh Rate: 120 Hz Vs 60 Hz