Hisense 120L9GTUK-A12
Rs.402,722.16
Hisense 120L5HTUKA
Rs.318,484.20
Model No 120L9GTUK-A12 120L5HTUKA
TV Type Smart TV Smart TV
Screen Size 120 Inch (305 cm) 120 Inch (305 cm)
Resolution 4K 3840 x 2160 4K 3840 x 2160
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 120 Hz 60 Hz
Viewing Angle 72° 178°/178°
USB
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : WMA, WMV, MP4, FLAC, MP2, MP3
Supported Video Formats : AVI, WMV, MP4, MOV, 3GP, MKV, MPG, MPEG, VOB, FLV, WebM, OGM
Supported Picture Formats : JPEG, BMP, PNG, GIF, WEBP, MPO
USB Version : 3.0
Supported Audio Formats : MP4, WMV, WMA, FLAC, MP2, MP3, AAC, WAV
Supported Video Formats : AVI, MP4, MKV, FLV, WMV, MOV, 3GP, MPG, MPEG, VOB, WEBM, OGM
Supported Picture Formats : JPEG, BMP, PNG, GIF, WEBP
Video
Backlight : LASER TV
HDR10 : Yes
HLG : Yes
Ultra Motion ( MEMC ) : Yes
4K Upscaling : Yes
3D Digital Comb Filter : Yes
Panel Bit Depth : 10 Bit
Input Lag : <120 ms
Peak Gain : 1.0 ± 15%
Picture Criteria Index : 107% PCI
Peak Brightness : 3000 Nits Lumens
Wide Colour Gamut : Typical NTSC 145%
Colours : 1.07 Billion Colours
Engine : X-Fusion Triple Laser Light Engine
Processor : Quad Core / MSD6886NQHAT-8-00GH
Viewing Angle ( H / V ) : 36°±4° From Centre ( Total Viewing Angle = 72° )
Video Decoder : HEVC ( H.265 ), VP9, H.264, MPEG4, MPEG2, VC1, MVC
Backlight : 4K UHD 4K Smart Laser TV
HDR : Yes
HDR10 : Yes
AI Picture : Yes
Pure Colour : Yes
Dolby Vision : Yes
Smooth Motion : Yes
Direct Full Array : Yes
HGL Technology : Yes
Filmmaker Mode : Yes
HDR10+ Decoding : Yes
Upscaling Ultra HD : Yes
Wide Colour Gamut : Yes
3D Digital Comb Filter : Yes
MPEG Noise Reduction : Yes
120 Inch Flexible ALR Screen : Yes
Mosquito Noise Reduction : Yes
X-Fusion™ Laser Technology : Yes
Contrast Ratio : 3000:1
Input Lag In Game Mode : ≤ 60 ms
Brightness : 2700 Lumens Brightness Light
Audio
Sound Output ( RMS ) : 2 X 20 W
NICAM Stereo : Yes
User Equaliser : Yes
Dolby Digital Plus : Yes
Audio Enhancement : Dolby Atmos, Dolby Audio ( MS12 )
Sound Output Power( RMS ) : 2 X 20 W
User Equalizer : Yes
Dolby Atmos System : Yes
Sound Technology : Dolby Atmos
Connectivity Options
HDMI ( 2.0 ) : 3
USB ( 2.0 ) : 2
Bluetooth : Yes
Ethernet / LAN : Yes
CI Slot : 1 Yes
Headphone Out : 1 Yes
HDMI ARC Support : Yes
Composite In ( AV ) : 1 Yes
Digital Audio Output ( Optical ) : 1 Yes
RF In ( Terrestrial / Cable / Satellite Input ) : 2 Yes
Wi-Fi : 802.11ac, Dual-Band ( 2.4G & 5G )
HDMI ( 2.1+ 2.0 ) : 3 ( HDMI1 X 2.1 ALLM, HDMI2 X 2.1 eARC, ALLM, HDMI3 X 2.0 )
USB ( 3.0 + 2.0 ) : 2 ( 3.0 X 1, 2.0 X 1 )
RF Tuners : 2
Bluetooth : Yes
Airplay 2 Support : Yes
Ethernet / LAN : 1 Yes
S/PDIF Outputs : 1 Yes
Headphone Outputs : 1 Yes
Common Interface ( CI+ ) : V 1.4
WiFi Technology : 802.11ac, Dual-Band/2.4G, 5G
Smart TV Features
Operating System : VIDAA U4
Freeview Play : Yes
Netflix : Yes
Amazon : Yes
YouTube : Yes
Application Store : Yes
Web Browser : Seraphic 4.0
Remote One Touch Access : Netflix, YouTube, Prime Video, Freeview Play
Operating System : VIDAA U6 TV
AirPlay : Yes
Apple Home : Yes
Voice Control : Yes
Screen Sharing : Yes
Content Sharing : DMP, DMR
Important Apps : Netflix, YouTube, Prime Video, Disney+
Other Features
Front Colour : Black / Grey
Time Shift : Yes
Freeview HD : Yes
Extended PVR : Yes
Parental Control : Yes
Viewing Distance : 4 Meters
Warranty : 2 - Year Warranty
Digital & Analog Tuner : DVB-T2 / T / C / S2 / S
Media Player : Yes ( Video, Audio, Picture )
EPG : 7 Days Forward EPG, 7 Days Backwards EPG ( UK Only )
Design : 4K Smart Laser TV
Go Green : Yes
Time Shift : Yes
Eye-Friendly : Yes
PVR Function : Yes
Modern Ports : Yes
Parental Control : Yes
Ultra Short Throw LASER TV : Yes
Colour of Appliance : White, Silver
Media Player : Audio, Picture, Video
General Details
Power Supply : AC 120V, 60Hz
Power Consumption : 300 W
Energy Efficiency Class : ≤0.5 W
Weight Without Stand : 11.2 Kg
Weight With Stand : 15 Kg
Weight With Packaged : 22.8 Kg
Power Supply : AC 120 - 240V, 50 Hz, 60 Hz
Power Consumption : 350 W
Power Consumption Standby : 0.5 W
Power Consumption In Switch-Off Mode : 0.5 W
Net Weight : 31.9 Kg
Gross Weight : 54 Kg
Supplied Accessories
Remote Control : Yes
AAA X 2 Batteries : Yes
User Manual : Yes
Quick Set Up Guide : Yes
Remote Control : Yes
AV Cable : Yes
Power Cord : Yes
User Manual : Yes
Compare Hisense 120L9GTUK-A12 with:
Compare Hisense 120L5HTUKA with:
Hisense 120L9GTUK-A12 and Hisense 120L5HTUKA are well-equipped smart TVs that aim to provide a balance of picture quality, performance, and smart capabilities. Overall, both models are capable choices in their segment, offering a balance between performance, features, and usability. Hisense 120L9GTUK-A12 and Hisense 120L5HTUKA offer different motion rates (120 Hz vs 60 Hz), which can impact smoothness during fast-moving scenes like sports and gaming. Both TVs offer adequate brightness levels suitable for most indoor lighting conditions. Both TVs come with smart platforms that support popular streaming apps and voice control features. Both models support 4K 3840 x 2160 resolution, ensuring sharp picture quality with detailed visuals for movies, shows, and gaming. Both TVs provide standard built-in audio performance suitable for regular usage, though external speakers can enhance the experience. Both TVs come in similar screen sizes, making them suitable for comparable viewing setups and room environments.
Top Differences
  • Refresh Rate: 120 Hz Vs 60 Hz