Hisense 120L9GTUK-A12
Rs.402,722.16
Hisense 120L5FTUK-A12
Rs.352,903.08
Model No 120L9GTUK-A12 120L5FTUK-A12
TV Type Smart TV Smart TV
Screen Size 120 Inch (305 cm) 120 Inch (305 cm)
Resolution 4K 3840 x 2160 4K 3840 x 2160
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 120 Hz 120 Hz
Viewing Angle 72° 70°
USB
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : WMA, WMV, MP4, FLAC, MP2, MP3
Supported Video Formats : AVI, WMV, MP4, MOV, 3GP, MKV, MPG, MPEG, VOB, FLV, WebM, OGM
Supported Picture Formats : JPEG, BMP, PNG, GIF, WEBP, MPO
USB Version : 2.0
Video
Backlight : LASER TV
HDR10 : Yes
HLG : Yes
Ultra Motion ( MEMC ) : Yes
4K Upscaling : Yes
3D Digital Comb Filter : Yes
Panel Bit Depth : 10 Bit
Input Lag : <120 ms
Peak Gain : 1.0 ± 15%
Picture Criteria Index : 107% PCI
Peak Brightness : 3000 Nits Lumens
Wide Colour Gamut : Typical NTSC 145%
Colours : 1.07 Billion Colours
Engine : X-Fusion Triple Laser Light Engine
Processor : Quad Core / MSD6886NQHAT-8-00GH
Viewing Angle ( H / V ) : 36°±4° From Centre ( Total Viewing Angle = 72° )
Video Decoder : HEVC ( H.265 ), VP9, H.264, MPEG4, MPEG2, VC1, MVC
Backlight : LASER TV
HDR10 : Yes
HLG : Yes
Ultra Motion ( MEMC ) : Yes
4K Upscaling : Yes
Viewing Angle ( H / V ) : 70°
Peak Brightness : Yes
Wide Colour Gamut : Yes
3D Digital Comb Filter : Yes
Panel Bit Depth : 10 Bit
Input Lag : <120 ms
Colours : 1.07 Billion Colours
Audio
Sound Output ( RMS ) : 2 X 20 W
NICAM Stereo : Yes
User Equaliser : Yes
Dolby Digital Plus : Yes
Audio Enhancement : Dolby Atmos, Dolby Audio ( MS12 )
Sound Output ( RMS ) : 2 X 15 W
NICAM Stereo : Yes
User Equaliser : Yes
Dolby Digital Plus : Yes
Connectivity Options
HDMI ( 2.0 ) : 3
USB ( 2.0 ) : 2
Bluetooth : Yes
Ethernet / LAN : Yes
CI Slot : 1 Yes
Headphone Out : 1 Yes
HDMI ARC Support : Yes
Composite In ( AV ) : 1 Yes
Digital Audio Output ( Optical ) : 1 Yes
RF In ( Terrestrial / Cable / Satellite Input ) : 2 Yes
Wi-Fi : 802.11ac, Dual-Band ( 2.4G & 5G )
HDMI ( 2.0 ) : 4
USB ( 2.0 ) : 2
Ethernet / LAN : Yes
HDMI ARC Support : Yes
Smart TV Features
Operating System : VIDAA U4
Freeview Play : Yes
Netflix : Yes
Amazon : Yes
YouTube : Yes
Application Store : Yes
Web Browser : Seraphic 4.0
Remote One Touch Access : Netflix, YouTube, Prime Video, Freeview Play
Operating System : VIDAA U4
Freeview Play : Yes
Netflix : Yes
Amazon : Yes
YouTube : Yes
Application Store : Yes
Web Browser : Yes
Other Features
Front Colour : Black / Grey
Time Shift : Yes
Freeview HD : Yes
Extended PVR : Yes
Parental Control : Yes
Viewing Distance : 4 Meters
Warranty : 2 - Year Warranty
Digital & Analog Tuner : DVB-T2 / T / C / S2 / S
Media Player : Yes ( Video, Audio, Picture )
EPG : 7 Days Forward EPG, 7 Days Backwards EPG ( UK Only )
Front Colour : Black / Silver
Time Shift : Yes
Freeview : Yes
Extended PVR : Yes
Parental Control : Yes
Viewing Distance : 4 Meters
Warranty : 2 - Year Warranty
General Details
Power Supply : AC 120V, 60Hz
Power Consumption : 300 W
Energy Efficiency Class : ≤0.5 W
Weight Without Stand : 11.2 Kg
Weight With Stand : 15 Kg
Weight With Packaged : 22.8 Kg
Power Supply : AC 120 V-240 V
Power Consumption : 350 W