Hisense 120L5HTUKA
Rs.318,484.20
Hisense PL1H
Rs.277,365.24
Model No 120L5HTUKA PL1H
TV Type Smart TV Smart TV
Screen Size 120 Inch (305 cm) 120 Inch (305 cm)
Resolution 4K 3840 x 2160 4K 3840 x 2160
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 60 Hz 120 Hz
Viewing Angle 178°/178° 70°
USB
USB Version : 3.0
Supported Audio Formats : MP4, WMV, WMA, FLAC, MP2, MP3, AAC, WAV
Supported Video Formats : AVI, MP4, MKV, FLV, WMV, MOV, 3GP, MPG, MPEG, VOB, WEBM, OGM
Supported Picture Formats : JPEG, BMP, PNG, GIF, WEBP
USB Version : 3.0
Supported Audio Formats : MP2, MP3, MP4, AAC, WMA, WAV, FLAC
Supported Video Formats : AVI, MP4, MOV, MKV, MPG, MPEG, VOB, FLV, WebM, OGM
Video
Backlight : 4K UHD 4K Smart Laser TV
HDR : Yes
HDR10 : Yes
AI Picture : Yes
Pure Colour : Yes
Dolby Vision : Yes
Smooth Motion : Yes
Direct Full Array : Yes
HGL Technology : Yes
Filmmaker Mode : Yes
HDR10+ Decoding : Yes
Upscaling Ultra HD : Yes
Wide Colour Gamut : Yes
3D Digital Comb Filter : Yes
MPEG Noise Reduction : Yes
120 Inch Flexible ALR Screen : Yes
Mosquito Noise Reduction : Yes
X-Fusion™ Laser Technology : Yes
Contrast Ratio : 3000:1
Input Lag In Game Mode : ≤ 60 ms
Brightness : 2700 Lumens Brightness Light
Backlight : 4K UHD Smart Laser Cinema
HLG : Yes
MEMC : Yes
HDR10 : Yes
Dolby Vision : Yes
4K Upscaling : Yes
Filmmaker Mode : Yes
HDR Compatible : Yes
10 Bit Colorimetry : Yes
Contrast Enhancer : Yes
Display Technology : DLP
Luminance ( Typical, Full Field, in Lumens ) : 2100lm
Static Contrast : >3000 : 1
Picture Processor : Quad Core
Dynamic Contrast Ratio : 2000,000:1
Colours : 1.07 Billion Colours
Screen Size : 80 Inch To 150 Inch
Light Source : Blue + Green + Red Laser
Video Decoder : HEVC ( H.265 ), VP9, H.264, MPEG4, MPEG2, VC1, MVC
Audio
Sound Output Power( RMS ) : 2 X 20 W
User Equalizer : Yes
Dolby Atmos System : Yes
Sound Technology : Dolby Atmos
Sound Output ( RMS ) : 2 X 15 W
Dolby Atmos : Yes
User Equalizer : Yes
Speakers Built-in : Yes
Sound - Special : Dolby Audio ( MS12 ) Dolby Atmos
Connectivity Options
HDMI ( 2.1+ 2.0 ) : 3 ( HDMI1 X 2.1 ALLM, HDMI2 X 2.1 eARC, ALLM, HDMI3 X 2.0 )
USB ( 3.0 + 2.0 ) : 2 ( 3.0 X 1, 2.0 X 1 )
RF Tuners : 2
Bluetooth : Yes
Airplay 2 Support : Yes
Ethernet / LAN : 1 Yes
S/PDIF Outputs : 1 Yes
Headphone Outputs : 1 Yes
Common Interface ( CI+ ) : V 1.4
WiFi Technology : 802.11ac, Dual-Band/2.4G, 5G
HDMI ( 2.1 + 2.0 ) : 2 ( HDMI1 X 2.1, HDMI2 X 2.0, ARC )
Ethernet / LAN : Yes
Headphone Out : 1 Yes
Digital Audio Out : 1 Yes
Analog Audio Out : Yes
WiFi Technolegy : 802.11ac, Dual-Band ( 2.4G & 5G )
Smart TV Features
Operating System : VIDAA U6 TV
AirPlay : Yes
Apple Home : Yes
Voice Control : Yes
Screen Sharing : Yes
Content Sharing : DMP, DMR
Important Apps : Netflix, YouTube, Prime Video, Disney+
Operating System : VIDAA U6
Netflix : Yes
FreeviewPlus : Yes
Anyview Cast : Yes
Video On Demand : Yes
Hands-Free Voice Remote : Yes
Works With Apple Home : Yes
Works With Apple AirPlay : Yes
Works With Amazon Alexa : Yes
Works With Google Assistant : Yes
Smart Home Ready : Yes*
Web Browser : Odin
Important Apps ( All Countries ) : Netflix, YouTube, Prime Video ( Amazon ), Disney+
Other Features
Design : 4K Smart Laser TV
Go Green : Yes
Time Shift : Yes
Eye-Friendly : Yes
PVR Function : Yes
Modern Ports : Yes
Parental Control : Yes
Ultra Short Throw LASER TV : Yes
Colour of Appliance : White, Silver
Digital & Analog Tuner : DVB-T2/T/C/S2/S
Media Player : Audio, Picture, Video
Design : Premium Sleek Design
Hotel Lock : Yes
Game Mode : Yes
Eye Protection : Yes
RoHS Compliant : Yes
Digital and Analog Tuner : DVB-T2/T/C/S2/S
Media Player : Yes ( Video, Audio, Picture )
General Details
Power Supply : AC 120 - 240V, 50 Hz, 60 Hz
Power Consumption : 350 W
Power Consumption Standby : 0.5 W
Power Consumption In Switch-Off Mode : 0.5 W
Net Weight : 31.9 Kg
Gross Weight : 54 Kg
Power Supply : AC 120 V-240 V
Power Consumption : 185 W
Standby Power Consumption : ≤0.5W
Weight With Packaged : 11 Kg
Supplied Accessories
Remote Control : Yes
AV Cable : Yes
Power Cord : Yes
User Manual : Yes
Remote Control : Yes
Power Cable : Yes
User Manual : Yes
AAA X 2 Batteries : Yes
Quick Set Up Guide : Yes
Compare Hisense 120L5HTUKA with:
Compare Hisense PL1H with:
Both TVs offer adequate brightness levels suitable for most indoor lighting conditions. Both TVs come with smart platforms that support popular streaming apps and voice control features. Both TVs come in similar screen sizes, making them suitable for comparable viewing setups and room environments. In general, both TVs cater to modern entertainment needs, including streaming, gaming, and everyday viewing. Both models support 4K 3840 x 2160 resolution, ensuring sharp picture quality with detailed visuals for movies, shows, and gaming. Both TVs provide standard built-in audio performance suitable for regular usage, though external speakers can enhance the experience. Hisense 120L5HTUKA and Hisense PL1H are two competitive smart TVs offering a mix of display performance, smart features, and overall value for different types of users. Hisense 120L5HTUKA and Hisense PL1H offer different motion rates (60 Hz vs 120 Hz), which can impact smoothness during fast-moving scenes like sports and gaming.
Top Differences
  • Refresh Rate: 60 Hz Vs 120 Hz