Hisense 120L5H-CINE120A
Rs.373,432.71
Hisense PL1H
Rs.277,365.24
Model No 120L5H-CINE120A PL1H
TV Type Smart TV Smart TV
Screen Size 120 Inch (305 cm) 120 Inch (305 cm)
Resolution 4K 3840 x 2160 4K 3840 x 2160
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 60 Hz 120 Hz
Viewing Angle 178°/178° 70°
USB
USB Version : 3.0
Supported Audio Formats : WMA, WMV, MP4, FLAC, MP2, MP3
Supported Video Formats : AVI, WMV, MP4, MOV, 3GP, MKV, MPG, MPEG, VOB, FLV, WebM, OGM
Supported Picture Formats : JPEG, BMP, PNG, GIF, MPO
USB Version : 3.0
Supported Audio Formats : MP2, MP3, MP4, AAC, WMA, WAV, FLAC
Supported Video Formats : AVI, MP4, MOV, MKV, MPG, MPEG, VOB, FLV, WebM, OGM
Supported Picture Formats : JPEG, BMP, PNG, GIF, WEBP
Video
Backlight : 4K UHD Laser Projection
HLG : Yes
MEMC : Yes
HDR10 : Yes
AI Picture : Yes
Dolby Vision : Yes
Noise Reduction : Yes
Filmmaker Mode : Yes
Throw Ratio : 0.25:1
Chipset : 0.47” DMD
Wide Color Gamut : 85% DCI-P3
Laser Life : 25,000+ Hours
Brightness : 2700 ANSI Lumens
Contrast Ratio : 2,000,000:1 ( Dynamic )
Picture Engine : X-Fusion™ Laser Engine
Light Source : Blue Laser + Phosphor Color Filter
Backlight : 4K UHD Smart Laser Cinema
HLG : Yes
MEMC : Yes
HDR10 : Yes
Dolby Vision : Yes
4K Upscaling : Yes
Filmmaker Mode : Yes
HDR Compatible : Yes
10 Bit Colorimetry : Yes
Contrast Enhancer : Yes
Display Technology : DLP
Luminance ( Typical, Full Field, in Lumens ) : 2100lm
Static Contrast : >3000 : 1
Picture Processor : Quad Core
Dynamic Contrast Ratio : 2000,000:1
Colours : 1.07 Billion Colours
Screen Size : 80 Inch To 150 Inch
Light Source : Blue + Green + Red Laser
Video Decoder : HEVC ( H.265 ), VP9, H.264, MPEG4, MPEG2, VC1, MVC
Audio
Sound Output Power( RMS ) : 40 W ( Stereo )
Surround Sound : Dolby Atmos, Dolby Digital
Sound Output ( RMS ) : 2 X 15 W
Dolby Atmos : Yes
User Equalizer : Yes
Speakers Built-in : Yes
Sound - Special : Dolby Audio ( MS12 ) Dolby Atmos
Connectivity Options
HDMI ( 2.01 ) : 2 X HDMI 2.1 ( ALLM ) 1 X HDMI 2.0
USB ( 2.0 + 3.0 ) : 2 ( 2.0 X 1, 3.0 X 1 )
AaiPlay2 : Yes
Bluetooth ® : Yes
Ethernet / LAN : Yes
Wired Ethernet : Yes
Chromecast Built-In : Yes
Analog Audio Output : Yes
Earphone / Audio Output : Yes
Digital Audio Output Optical : Yes
RF antenna : 1 X ( ATSC 3.0 )
HDMI eARC : 1 X ( eARC on HDMI Port 2 )
Wireless Built- In : Wi-Fi 6e 802.11 a/b/g/n/ac ( Dual-Band )
HDMI ( 2.1 + 2.0 ) : 2 ( HDMI1 X 2.1, HDMI2 X 2.0, ARC )
USB 3.0 + 2.0 : 2 ( 3.0 x 1, 2.0 x 1 )
Ethernet / LAN : Yes
Headphone Out : 1 Yes
Digital Audio Out : 1 Yes
Analog Audio Out : Yes
WiFi Technolegy : 802.11ac, Dual-Band ( 2.4G & 5G )
Smart TV Features
Operating System : Google TV ( Google Certified )
Screen Mirroring : Yes
Google Play Store : Yes
Smart Home Ready : Yes
Google Assistant Built-In : Yes
Works With : Hey Google, Amazon Alexa
Operating System : VIDAA U6
Netflix : Yes
FreeviewPlus : Yes
Anyview Cast : Yes
Video On Demand : Yes
Hands-Free Voice Remote : Yes
Works With Apple Home : Yes
Works With Apple AirPlay : Yes
Works With Amazon Alexa : Yes
Works With Google Assistant : Yes
Smart Home Ready : Yes*
Web Browser : Odin
Important Apps ( All Countries ) : Netflix, YouTube, Prime Video ( Amazon ), Disney+
Other Features
Design : Laser Projection TV
Eye Safety : Yes
Sleep Timer : Yes
WiSA Ready : Yes
Remote Finder : Yes
Closed Caption : Yes
Game Mode With ALLM : Yes
Warranty : 2 Year Limited Warranty
Design : Premium Sleek Design
Hotel Lock : Yes
Game Mode : Yes
Eye Protection : Yes
RoHS Compliant : Yes
Digital and Analog Tuner : DVB-T2/T/C/S2/S
Media Player : Yes ( Video, Audio, Picture )
General Details
Power Supply : AC 120V, 60Hz
Power Consumption : 350 W
Power Consumption Standby : <0.5 W
Console Weight : 9.38 Kg
Screen Weight : 18.55 Kg
Weight With Packaged : 53.97 Kg
Power Supply : AC 120 V-240 V
Power Consumption : 185 W
Standby Power Consumption : ≤0.5W
Weight With Packaged : 11 Kg
Supplied Accessories
Voice Remote Control : Voice Remote With Backlight
Cleaning Kit : Yes
Power Cable : Yes
User Manual : Yes
Quick Start Guide : Yes
Remote Control : Yes
Power Cable : Yes
User Manual : Yes
AAA X 2 Batteries : Yes
Quick Set Up Guide : Yes
Compare Hisense 120L5H-CINE120A with:
Compare Hisense PL1H with:
If you're comparing Hisense 120L5H-CINE120A and Hisense PL1H, both models come with modern features and are designed to deliver a solid viewing experience across different use cases. Both models support 4K 3840 x 2160 resolution, ensuring sharp picture quality with detailed visuals for movies, shows, and gaming. Both TVs come in similar screen sizes, making them suitable for comparable viewing setups and room environments. Both TVs provide standard built-in audio performance suitable for regular usage, though external speakers can enhance the experience. Both TVs offer adequate brightness levels suitable for most indoor lighting conditions. Overall, both models are capable choices in their segment, offering a balance between performance, features, and usability. Both TVs come with smart platforms that support popular streaming apps and voice control features. Hisense 120L5H-CINE120A and Hisense PL1H offer different motion rates (60 Hz vs 120 Hz), which can impact smoothness during fast-moving scenes like sports and gaming.
Top Differences
  • Refresh Rate: 60 Hz Vs 120 Hz