Hisense 120L5H-CINE120A
Rs.373,432.71
Hisense 120L9HTUKA
Rs.477,633.07
Model No 120L5H-CINE120A 120L9HTUKA
TV Type Smart TV Smart TV
Screen Size 120 Inch (305 cm) 120 Inch (305 cm)
Resolution 4K 3840 x 2160 4K 3840 x 2160
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 60 Hz 60 Hz
Viewing Angle 178°/178° 178°/178°
USB
USB Version : 3.0
Supported Audio Formats : WMA, WMV, MP4, FLAC, MP2, MP3
Supported Video Formats : AVI, WMV, MP4, MOV, 3GP, MKV, MPG, MPEG, VOB, FLV, WebM, OGM
Supported Picture Formats : JPEG, BMP, PNG, GIF, MPO
USB Version : 3.0
Supported Audio Formats : MP4, WMV, WMA, FLAC, MP2, MP3, AAC, WAV
Supported Video Formats : AVI, MP4, MKV, FLV, WMV, MOV, 3GP, MPG, MPEG, VOB, WEBM, OGM
Supported Picture Formats : JPEG, BMP, PNG, GIF, WEBP
Video
Backlight : 4K UHD Laser Projection
HLG : Yes
MEMC : Yes
HDR10 : Yes
AI Picture : Yes
Dolby Vision : Yes
Noise Reduction : Yes
Filmmaker Mode : Yes
Throw Ratio : 0.25:1
Chipset : 0.47” DMD
Wide Color Gamut : 85% DCI-P3
Laser Life : 25,000+ Hours
Brightness : 2700 ANSI Lumens
Contrast Ratio : 2,000,000:1 ( Dynamic )
Picture Engine : X-Fusion™ Laser Engine
Light Source : Blue Laser + Phosphor Color Filter
Backlight : 4K UHD 4K Smart Laser TV
HDR : Yes
HDR10 : Yes
Pure Colour : Yes
Dolby Vision : Yes
Smooth Motion : Yes
Direct Full Array : Yes
HGL Technology : Yes
Filmmaker Mode : Yes
HDR10+ Decoding : Yes
Upscaling Ultra HD : Yes
Wide Colour Gamut : Yes
3D Digital Comb Filter : Yes
MPEG Noise Reduction : Yes
Triple Pure Colour Laser : Yes
Mosquito Noise Reduction : Yes
X-Fusion™ Laser Technology : Yes
120 Inch Optimized Large Screen : Yes
Throw Ratio : 0.25
Contrast Ratio : 1000:1
Input Lag In Game Mode : ≤ 60 ms
Brightness : 3000 Lumens Brightness Light
Audio
Sound Output Power( RMS ) : 40 W ( Stereo )
Surround Sound : Dolby Atmos, Dolby Digital
Sound Output Power( RMS ) : 2 X 20 W
User Equalizer : Yes
Dolby Atmos System : Yes
Sound Technology : Dolby Atmos
Connectivity Options
HDMI ( 2.01 ) : 2 X HDMI 2.1 ( ALLM ) 1 X HDMI 2.0
USB ( 2.0 + 3.0 ) : 2 ( 2.0 X 1, 3.0 X 1 )
AaiPlay2 : Yes
Bluetooth ® : Yes
Ethernet / LAN : Yes
Wired Ethernet : Yes
Chromecast Built-In : Yes
Analog Audio Output : Yes
Earphone / Audio Output : Yes
Digital Audio Output Optical : Yes
RF antenna : 1 X ( ATSC 3.0 )
HDMI eARC : 1 X ( eARC on HDMI Port 2 )
Wireless Built- In : Wi-Fi 6e 802.11 a/b/g/n/ac ( Dual-Band )
HDMI ( 2.1+ 2.0 ) : 3 ( HDMI1 X 2.1 ALLM, HDMI2 X 2.1 eARC, ALLM, HDMI3 X 2.0 )
USB ( 3.0 + 2.0 ) : 2 ( 3.0 X 1, 2.0 X 1 )
RF Tuners : 2
Bluetooth : Yes
Light Sensor : Yes
Airplay 2 Support : Yes
Ethernet / LAN : 1 Yes
S/PDIF Outputs : 1 Yes
Headphone Outputs : 1 Yes
Common Interface ( CI+ ) : V 1.4
WiFi Technology : 802.11ac, Dual-Band/2.4G, 5G
Smart TV Features
Operating System : Google TV ( Google Certified )
Screen Mirroring : Yes
Google Play Store : Yes
Smart Home Ready : Yes
Google Assistant Built-In : Yes
Works With : Hey Google, Amazon Alexa
Operating System : VIDAA U6 TV
Screen Sharing : Yes
Content Sharing : DMP, DMR
Important Apps : Disney+, Prime Video, YouTube, Netflix
Other Features
Design : Laser Projection TV
Eye Safety : Yes
Sleep Timer : Yes
WiSA Ready : Yes
Remote Finder : Yes
Closed Caption : Yes
Game Mode With ALLM : Yes
Warranty : 2 Year Limited Warranty
Design : 4K Smart Laser TV
Time Shift : Yes
Game Mode : Yes
PVR Function : Yes
Parental Control : Yes
Advanced Connectivity : Yes
Home Cinema Solution : Yes
TÜV Low Blue Light Certified : Yes
25.000+ Entertainment Hours : Yes
Ambient Light Rejection Screen : Yes
Auto-Low Latency Mode ( ALLM ) : Yes
Colour of Appliance : Black, Dark Grey
Digital & Analog Tuner : DVB-T2/T/C/S2/S
Media Player : Audio, Picture, Video
General Details
Power Supply : AC 120V, 60Hz
Power Consumption : 350 W
Power Consumption Standby : <0.5 W
Console Weight : 9.38 Kg
Screen Weight : 18.55 Kg
Weight With Packaged : 53.97 Kg
Power Supply : AC 120 - 240V, 50 Hz, 60 Hz
Power Consumption : 300 W
Power Consumption In Switch-Off Mode : 0.5 W