Hisense 120L5FTUK-A12
Rs.352,903.08
Samsung SP-LSP7TFAXZC
Rs.334,832.56
Model No 120L5FTUK-A12 SP-LSP7TFAXZC
TV Type Smart TV Smart TV
Screen Size 120 Inch (305 cm) 120 Inch (305 cm)
Resolution 4K 3840 x 2160 4K 3840 x 2160
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 120 Hz 120 Hz
Viewing Angle 70° 178°/178°
USB
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : WMA, WMV, MP4, FLAC, MP2, MP3
Supported Video Formats : AVI, WMV, MP4, MOV, 3GP, MKV, MPG, MPEG, VOB, FLV, WebM, OGM
Supported Picture Formats : JPEG, BMP, PNG, GIF, WEBP, MPO
USB Version : 2.0
Supported Video Formats : AVI, MKV, MP4, ASF, MOV, 3GP, FLV, VRO, VOB, SVI
Supported Picture Formats : JPG, JPEG, PNG, BMP, MPO
Video
Backlight : LASER TV
HDR10 : Yes
HLG : Yes
Ultra Motion ( MEMC ) : Yes
4K Upscaling : Yes
Viewing Angle ( H / V ) : 70°
Peak Brightness : Yes
Wide Colour Gamut : Yes
3D Digital Comb Filter : Yes
Panel Bit Depth : 10 Bit
Input Lag : <120 ms
Colours : 1.07 Billion Colours
Engine : X-Fusion Triple Laser Light Engine
Processor : Quad Core / MSD6886NQHAT-8-00GH
Video Decoder : HEVC ( H.265 ), VP9, H.264, MPEG4, MPEG2, VC1, MVC
Backlight : 4K Laser Projector TV
HLG : Yes
HDR : Yes
Film Mode : Yes
Filmmaker Mode : Yes
Auto Motion Plus : Yes
Contrast Enhancer : Yes
Eye Protection Mode : Yes
Digital Keystone Correction : Yes
Throw Ratio : 0.25
Display Type : DLP
Screen Size90~120' : 90~120'
Projectile Distance for 100 : 303 mm
Noise dB : 32 dB (A)
Color : Pur Color
Brightness Peak : 2200 Peak
Light Source Life : 20000 Hrs
Light Source Type : Single Laser
Contrast : 1000:1 Native
Picture Engine : UHD Processor
Contrast Ratio : 2,000,000:1 Dynamic
Audio
Sound Output ( RMS ) : 2 X 15 W
NICAM Stereo : Yes
User Equaliser : Yes
Dolby Digital Plus : Yes
Audio Enhancement : Dolby Atmos, Dolby Audio ( MS12 )
Sound Output ( RMS ) : 30 W
Woofer : Yes
Multiroom Link : Yes
Dolby Decoder : Yes
Adaptive Sound : Yes
Bluetooth Audio : Yes
Sound Mirroring : Yes
Dialog Enhancement : Yes
Speaker Type : 2.2 Channel
Connectivity Options
HDMI ( 2.0 ) : 4
USB ( 2.0 ) : 2
Ethernet / LAN : Yes
HDMI ARC Support : Yes
Digital Audio Output ( Optical ) : 1 Yes
Wi-Fi : 802.11ac, Dual-Band ( 2.4G & 5G )
HDMI : 3
USB 2.0 : 1
eARC : Yes
WiFi5 : Yes
WiFi Direct : Yes
Bluetooth 4.2 : Yes
Ethernet / LAN : Yes
Ex-Link ( RS-232C ) : Yes
HDMI Quick Switch : Yes
Anynet+ ( HDMI-CEC ) : Yes
Bluetooth Low Energy : Yes
Digital Audio Out ( Optical ) : Yes
HDMI A / Return Ch. Support : Yes
RF In ( Terrestrial / Cable input / Satellite Input) : 1 / 1 ( Common Use For Terrestrial ) / 0
Smart TV Features
Operating System : VIDAA U4
Freeview Play : Yes
Netflix : Yes
Amazon : Yes
YouTube : Yes
Application Store : Yes
Web Browser : Yes
Remote One Touch Access : Netflix, YouTube, Prime Video, Freeview Play
Operating System : Tizen™
Gallery : Yes
Tap View : Yes
Multi-View : Yes
Alexa Built-In : Yes
Web Browser : Yes
Remote Access : Yes
Universal Guide : Yes
Samsung TV Plus : Yes
Samsung SMART TV : Yes
Smart Things App Support : Yes
Mobile To TV - Mirroring, DLNA : Yes
Other Features
Front Colour : Black / Silver
Time Shift : Yes
Freeview : Yes
Extended PVR : Yes
Parental Control : Yes
Viewing Distance : 4 Meters
Warranty : 2 - Year Warranty
Digital & Analog Tuner : DVB-T2 / T / C / S2 / S
Media Player : Yes ( Video, Audio, Picture )
EPG : 7 Days Forward EPG, 7 Days Backwards EPG ( UK Only )
Design : Lifestyle Design
EPG : Yes
V-Chip : Yes
Instant On : Yes
Analog Tuner : Yes
IPv6 Support : Yes
BT HID Built-In : Yes
USB HID Support : Yes
Digital Clean View : Yes
Caption ( Subtitle ) : Yes
Auto Channel Search : Yes
Connect Share™ ( HDD ) : Yes
ConnectShare™ ( USB 2.0 ) : Yes
Accessibillity - Voice Guide : US English
Learn TV Remote / Learn Menu Screen : US English
Digital Broadcasting : ATSC / ClearQAM
Game Mode : Yes ( Auto Game Mode )
OSD Language : English, Spanish, French
General Details
Power Supply : AC 120 V-240 V
Power Consumption : 350 W
Energy Efficiency Class : ≤0.5 W
Weight With Stand : 11.5 Kg
Weight With Packaged : 15.0 Kg
Power Requirements : AC 100-240V 50 / 60Hz
Power Consumption Max : 320 W
Power Consumption Standby : 0.5 W↓