Skyworth 50UD7200
Rs.42,267.65
Model No 50C715 50UD7200
TV Type Android TV Android TV
Screen Size 50 Inch (126 cm) 50 Inch (126 cm)
Resolution 4K 3840 x 2160 4K 3840 x 2160
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 100 Hz 60 Hz
Viewing Angle 178°/178° 178°/178°
USB
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, AC3, AAC, AC4
Supported Video Formats : AVI, DIV, MPEG-4, MPEG-H, MP4, VC-1, VP8, PP9
Supported Picture Formats : JPEG, PNG, BMP , HEIF Codec
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : AAC, AC3 ( Dolby Digital ), MP3, WMA
Supported Video Formats : AVI, MKV, MOV, MP4, MPEG, TS, Xvid
Supported Picture Formats : JPEG
Video
Backlight : DLED
Brightness : 330 Nits
Contrast Ratio : 5000:1 ( Static )
Picture Engine : Yes
Video Decoder : MPEG1/2/4 REAL H.264
Analog TV Reception : Yes
Digital TV Reception : Yes
Response Time : 9.5 ms
SAdaptive Contrast : Yes
PC and Game Mode : Yes
Back Light System : Direct Array
Back-Light : D-LED
HDR10 : Yes
HLG ( Live ) : Yes
HDR : Yes
Resolution : 4K
Color Technology : RGB
Panel Bit Depth : 10 Bit
Color Gamut : HDTV
Picture Modes : Cinema
Peak Brightness : 300 Nits
Audio
Audio Output (RMS) : 20 W
Speaker System : 2.0 Channel
Speaker Type : Box Speaker
Dolby Digital Decoder : Yes
DTS Decoder : Yes
Sound Modes : Standard / Movie / Music / Voice / Game / Stadium / Dynamic
Bass Boost : On, Low, Middle, High
Audio Output Power ( RMS ) : 2 X 10 W
Dolby Audio : Yes
DTS StudioSound : Yes
Bluetooth Audio : Yes
Speaker Location : Bottom
Speaker Type : 2.0 Channel
Connectivity Options
HDMI : 3
USB : 2 ( Rear ) - 1 x 2.0, 1 x 3.0
Component In ( RGB Cable ) : Yes
LAN / Ethernet : 1
Headphone Out : Yes
Bluetooth : 4.2
Wi-Fi Type : 2.4 GHz
PC Audio In : Using HDMI
PC D-Sub : HDMI
Digital Audio Output : Optical, ARC
RF Connectivity Input : Yes
AV Input : Yes
HDIM 2.0 : 3 ( 1 ARC )
USB 2.0 : 2
Bluetooth : Yes
Ethernet / LAN : Yes
RF In ( 75 ohm ) : Yes
Wireless LAN Port : Yes
HDMI CEC Support : Yes
Bluetooth Low Energy : Yes
Digital Audio Out ( Optical ) : Yes
HDMI Audio Return Channel : Yes
HDMI Quick Switch : Yes
Wi-Fi Band : 2.4 GHz
Wi-Fi Version : 802.11b/g/n 2T/2R
Composite In ( AV ) : Yes ( 3.5 mm Dongle )
Smart TV Features
CPU / Processor : Quad Core
Graphic Processor / GPU : Tri Core Or ARM Mali-470 MP
RAM : 2 GB
Storage : 16 GB
Google Assistant : Works With Alexa
Google Play Store : Yes
Chromecast Built-in : Yes
PatchWall : Yes
Screen Mirroring : Yes
Supported Mobile Operating System : Android
Supported Devices for Casting : Mobile, Laptop, PC
Wireless LAN Adapter : Yes
AV System : PAL, NTSC
HDR : HDR10+
Micro Dimming : Yes
PVR / Timeshift : Yes
Subtitle : Yes
EPG : DVB
YouTube : Freeview Plus
Google Play Games : Stan
Sports Mode : Yes
Wide Colour Gamut : Yes
Quantum Dot Technology : Yes
Parental Control : Yes
T-Link : Yes
Teletext : Yes
Operating System : Android TV 10
CPU : A53 Quad-Core
GPU : Dual Core
RAM : 2 GB
ROM : 8 GB
WOL : Yes
WOW : Yes
Chromecast Built-In : Yes
IoT Compatibility - ( Via Google Home, etc ) : Yes
App Store : Google Play Store
AI Voice Support : Google Assistant, Works With Alexa
Other Features
Smart Remote : Yes
Color Screen : Yes
RF Capable : Yes
Internet Access : Yes
Clock : Yes
Auto Power Off : Yes
Sleep Timer : Yes
On/Off Timer : Yes
Child Lock : Yes
Parental Control : Yes
DVR Control : Yes
Operating Distance : 8 Feet
Design : Ultra Slim - Bezel-Less Design
Stand Configuration : Two Legs
Bezel Color : Black
Stand Color : Black
V-Chip : Yes
Instant On : Yes
Auto Power Off : Yes
Analog TV Tuner : Yes
BT HID Support : Yes
Caption ( Subtitle ) : Yes
USB HID Support : Yes
USB Video Support : Yes
USB Picture Support : Yes
Auto Channel Search : Yes
Country Of Origin : China
DTV Tuner : ATSC & Digital Cable
OSD Language : English, Spanish, French
General Details
Power Supply (Voltage, Hz) : AC 100V-240V 50/60Hz
Power Consumption : 275 Kwh
Power Consumption Standby : 0.5 W
Weight ( Without Stand ) : 18.5 Kg
Weight ( With Stand ) : 19 Kg
Packaging Weight : 25 Kg
Stand Type : Wall Mount and Table Top Stand
Stand Features : Metal
Other Dimensions : VESA Wall Mount Dimensions ( Horizontal / Vertical ): 200 X 200 mm
Power Requirements : AC110-240V 50/60Hz
Annual Power Consumption : 205 kWh/Y
Power Consumption : 120 W
Weight Without Stand : 8.93 Kg
Weight With Stand : 9.02 Kg
Carton Weight : 12.88 Kg
VESA Wall Mount Support : 200 mm X 200 mm
Supplied Accessories
Remote : RC802N
User Manual : Yes
Warranty Card : Yes
Quick Start Guide : Yes
AAA Batteries : 2
Tabletop Stand : Yes
Screws : Yes
Screw Size : M6
Remote Control : IR / BT / Yes
Remote Control Model : HD-77
2 X AAA Batteries : Yes
Power Cable : Yes
E-Manual ( TV Menu ) : Yes
Printed Quick Set Up Guide : Yes
Compare TCL 50C715 with:
Compare Skyworth 50UD7200 with:
From a practical standpoint, both options provide a reliable viewing experience for most users. Both TVs come with smart platforms that support popular streaming apps and voice control features. TCL 50C715 and Skyworth 50UD7200 are well-equipped smart TVs that aim to provide a balance of picture quality, performance, and smart capabilities. TCL 50C715 and Skyworth 50UD7200 offer different motion rates (100 Hz vs 60 Hz), which can impact smoothness during fast-moving scenes like sports and gaming. Both TVs provide standard built-in audio performance suitable for regular usage, though external speakers can enhance the experience. Both TVs offer adequate brightness levels suitable for most indoor lighting conditions. Both TVs come in similar screen sizes, making them suitable for comparable viewing setups and room environments. TCL 50C715 and Skyworth 50UD7200 differ in resolution (4K 3840 x 2160 vs 4K), which can affect overall clarity and sharpness of the display.
Top Differences
  • Resolution: 4K 3840 x 2160 Vs 4K
  • Refresh Rate: 100 Hz Vs 60 Hz