Lloyd 50US900B
Rs.41,990.00
Model No 50C715 50US900B
TV Type Android TV Android TV
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 100 Hz 60 Hz
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, AC3, AAC, AC4
Supported Video Formats : AVI, DIV, MPEG-4, MPEG-H, MP4, VC-1, VP8, PP9
Supported Picture Formats : JPEG, PNG, BMP , HEIF Codec
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, AAC, WMA, PCM
Supported Video Formats : MKV, DivX, MP4, AVI, ASF, MOV, FLV, DAT, VOB
Backlight : DLED
Brightness : 330 Nits
Contrast Ratio : 5000:1 ( Static )
Picture Engine : Yes
Video Decoder : MPEG1/2/4 REAL H.264
Analog TV Reception : Yes
Digital TV Reception : Yes
Response Time : 9.5 ms
SAdaptive Contrast : Yes
PC and Game Mode : Yes
Backlight : 4K UHD LED
4K HDR : Yes
Micro Dimming : Yes
Response Time : 8 ms
Contrast : 5000:1
Brightness : 300 Nits
Panel Type : A+ Grade Panel
Audio
Audio Output (RMS) : 20 W
Speaker System : 2.0 Channel
Speaker Type : Box Speaker
Dolby Digital Decoder : Yes
DTS Decoder : Yes
Sound Modes : Standard / Movie / Music / Voice / Game / Stadium / Dynamic
Bass Boost : On, Low, Middle, High
Audio Output Maximum ( RMS ) : 2 x 10 W
Dolby Audio : Yes
Surround Sound 5.1 : Yes
Connectivity Options
HDMI : 3
USB : 2 ( Rear ) - 1 x 2.0, 1 x 3.0
Component In ( RGB Cable ) : Yes
LAN / Ethernet : 1
Headphone Out : Yes
Bluetooth : 4.2
Wi-Fi Type : 2.4 GHz
PC Audio In : Using HDMI
PC D-Sub : HDMI
Digital Audio Output : Optical, ARC
RF Connectivity Input : Yes
AV Input : Yes
HDMI : 3
USB 2.0 : 2
RF : 1
AV IN : 1 Mini
Audio Out : Headphone
Smart TV Features
CPU / Processor : Quad Core
Graphic Processor / GPU : Tri Core Or ARM Mali-470 MP
RAM : 2 GB
Storage : 16 GB
Google Assistant : Works With Alexa
Google Play Store : Yes
Chromecast Built-in : Yes
PatchWall : Yes
Screen Mirroring : Yes
Supported Mobile Operating System : Android
Supported Devices for Casting : Mobile, Laptop, PC
Wireless LAN Adapter : Yes
AV System : PAL, NTSC
HDR : HDR10+
Micro Dimming : Yes
PVR / Timeshift : Yes
Subtitle : Yes
EPG : DVB
YouTube : Freeview Plus
Google Play Games : Stan
Sports Mode : Yes
Wide Colour Gamut : Yes
Quantum Dot Technology : Yes
Parental Control : Yes
T-Link : Yes
Teletext : Yes
Operating System : Andriod 9.0
CPU : CA53*4
RAM : 2 GB
ROM : 16 GB
Smart TV : Yes
Chromecast Built-In : Yes
Google Assistant Built-In : Yes
OTTs : Netflix, Prime Video, Youtube, Disney+ Hotstar
Other Features
Smart Remote : Yes
Color Screen : Yes
RF Capable : Yes
Internet Access : Yes
Clock : Yes
Auto Power Off : Yes
Sleep Timer : Yes
On/Off Timer : Yes
Child Lock : Yes
Parental Control : Yes
DVR Control : Yes
Operating Distance : 8 Feet
Keyboard Type : Single Key
OSD Language : English
General Details
Power Supply (Voltage, Hz) : AC 100V-240V 50/60Hz
Power Consumption : 275 Kwh
Power Consumption Standby : 0.5 W
Weight ( Without Stand ) : 18.5 Kg
Weight ( With Stand ) : 19 Kg
Packaging Weight : 25 Kg
Stand Type : Wall Mount and Table Top Stand
Stand Features : Metal
Other Dimensions : VESA Wall Mount Dimensions ( Horizontal / Vertical ): 200 X 200 mm
Power Requirements : 100 V~240 V, 50 Hz / 60 Hz
Power Consumption : 125 W
Product Weight : 9.4 Kg
Gross Weight : 14 Kg
Supplied Accessories
Remote : RC802N
User Manual : Yes
Warranty Card : Yes
Quick Start Guide : Yes
AAA Batteries : 2
Tabletop Stand : Yes
Screws : Yes
Screw Size : M6
Remote Control : Yes
2 AAA Batteries : Yes
User Manual : Yes
Table Stand : Yes
Warranty Card : Yes
1N Mini AV Cable : Yes
Compare TCL 50C715 with:
Compare Lloyd 50US900B with:
TCL 50C715 and Lloyd 50US900B offer different motion rates (100 Hz vs 60 Hz), which can impact smoothness during fast-moving scenes like sports and gaming. Both TVs come with smart platforms that support popular streaming apps and voice control features. Both TVs provide standard built-in audio performance suitable for regular usage, though external speakers can enhance the experience. In general, both TVs cater to modern entertainment needs, including streaming, gaming, and everyday viewing. Both TVs offer adequate brightness levels suitable for most indoor lighting conditions. Both TVs come in similar screen sizes, making them suitable for comparable viewing setups and room environments. TCL 50C715 and Lloyd 50US900B are well-equipped smart TVs that aim to provide a balance of picture quality, performance, and smart capabilities. Both models support 4K 3840 x 2160 resolution, ensuring sharp picture quality with detailed visuals for movies, shows, and gaming.
Top Differences
  • Refresh Rate: 100 Hz Vs 60 Hz