Samsung UE50DU8000KXXU
Rs.38,024.67
Onida QZ50UIT-R
Rs.37,990.00
Model No UE50DU8000KXXU QZ50UIT-R
TV Type Smart TV Smart TV
Screen Size 50 Inch (126 cm) 50 Inch (126 cm)
Resolution 4K 3840 x 2160 4K 3840 x 2160
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 50 Hz 60 Hz
Viewing Angle 178°/178° 178°/178°
USB
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, FLAC, OGG, WMA, WAV, MIDI, APE, AIFF, ALAC, M4A, MPA, AAC
Supported Video Formats : AVI, MKV, MP4, ASF, MOV, 3GP, FLV, VRO, VOB, SVI
Supported Picture Formats : JPG, JPEG, PNG, BMP, MPO
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, AAC, WMA, WAV, FLAC
Supported Video Formats : MPG, MPEG, MP4, MOV, MKV, AVI, FLV, WEBM
Supported Picture Formats : JPEG, PNG, BMP, GIF,
Video
Backlight : 4K UHD Crystal LED
Contrast Enhancer : Yes
Filmmaker Mode ( FMM ) : Yes
HDR : Yes
HDR 10+ : Support
Upscaling : 4K Upscaling
Micro Dimming : UHD Dimming
Contrast : Mega Contrast
Motion Technology : Motion Xcelerator
Picture Engine : Crystal Processor 4K
Backlight : 4K UHD QLED
HLG : Yes
HDR10 : Yes
Dolby Vision : Yes
‎Eye Protect Plus : Yes
LED Display Type : DLED
Image Contrast Ratio : 5000:1
Brightness : 300 Nits
Picture Engine : Pixa Visual Engine
Audio
Sound Output ( RMS ) : 20 W
Adaptive Sound : Yes
Samsung Q-Symphony : Yes
Audio Pre-Selection Descriptor : Yes
Object Tracking Sound : OTS Lite
Speaker Type : 2 Channel
Audio Output ( RMS ) : 20 W
Number of Speakers : 2
Dolby Atmos : Yes
Audio Output Mode : Stereo
Speaker Description : Speakers Typically Come Built-In, Which Allows Them To Produce Stereo Sound.
Connectivity Options
HDMI ( 2.0 ) : 3
USB-A ( 2.0 ) : 2
WiFi 5 : Yes
CI Slot 1 : Yes
Bluetooth 5.2 : Yes
Ethernet / LAN : Yes
Anynet+ ( HDMI-CEC ) : Yes
Digital Audio Out ( Optical ) : Yes
HDMI Audio Return Channel : eARC, ARC
HDMI ( High Frame Rate ) : 4K 60Hz ( For HDMI 1 / 2 / 3 )
RF In ( Terrestrial, Cable Input ) : 1 / 1 ( Common Use For Terrestrial ) / 1
HDMI ( 2.0 ) : 3
USB ( 2.0 ) : 2
Built In Wi-Fi : Yes
Bluetooth 5.0 : Yes
Ethernet / LAN : Yes
Screen Mirroring : Chrome Cast
Smart TV Features
Operating System : Tizen™ Smart TV
Bixby : Yes
Daily+ : Yes
Web Browser : Yes
SmartThings Hub, Matter Hub, IoT-Sensor Functionality, Quick Remote : Yes
NFT : Nifty Gateway
Samsung Health : Yes ( GB, IE Only )
Universal Browse & Play : Yes ( GB, FR, DE, IT, ES )
Built-In Voice Assistant : Alexa ( GB, DE, FR, IT, ES, AT, IE )
Multi Device Experience : Mobile To TV, Sound Mirroring, Wireless TV On, Tap View
Samsung TV Plus : Yes ( GB, FR, DE, IT, ES, CH, AT, NL, SE, NO, DK, FI, PT, IE, BE, LU )
Apple AirPlay : Yes ( w/o Aland Islands, Faroe Islands, Netherlands Antilles, San Marino )
Operating System : Google TV
RAM : 2 GB
ROM : 16 GB
Google Assistant : Yes
Supported App - Netflix : Yes
Supported App - Youtube : Yes
Operating System Present : Yes
Supported App - Prime Video : Yes
Supported App - Disney+Hotstar : Yes
Other Features
Design : Air Slim Design
Bezel Type : 3 Bezel-Less
Slim Type : Slim Look
Stand Type : Float Lift
Front Color : Black
Stand Color : Black
EPG : Yes
IP Control : Yes
Analog Tuner : Yes
Embeded POP : Yes
TV Key Support : Yes
Digital Broadcasting : DVB-T2CS2
Common Interface ( CI ) : CI + ( 1.4 ) / CI + ( 1.4 ECP )_IT Only
Motor Impaired Support : Slow Button Repeat, Remote Control App. For All
Hearing Impaired Support : Closed Caption ( Subtitle ), Multi-Output Audio, Sign Language Zoom
OSD Languages : 27 European Languages + Russian ( Only When Connecting To Network In EE, LV, LT )
Design : Bezel-Less Design
Colour : Black, Grey
Warranty Type : Onsite Warranty On Product And No Delivery Damages Covered
General Details
Power Supply : AC 220-240V~ 50/60Hz
Power Consumption Max : 140 W
Power Consumption Typical : 70.0 W
Yearly Power Consumption ( EU Standard ) : 97 kWh
Power Consumption Standby : 0.50 W
Energy Efficiency Class : G
Eco Sensor : Yes
Auto Power Off : Yes
Auto Power Saving : Yes
Weight Without Stand : 11.5 Kg
Weight With Stand : 11.80 Kg
Weight Of Package Carton : 14.80 Kg
VESA Spec : 200 mm X 200 mm
Power Requirements : AC 100 - 240 V, 50/60 Hz
Power Consumption : 130 W
Power Consumption Standby : 0.5 W