Hisense 120L9HTUKA
Rs.477,633.07
Samsung SP-LSP7TFAXZC
Rs.334,832.56
Model No 120L9HTUKA SP-LSP7TFAXZC
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 60 Hz 120 Hz
Viewing Angle 178°/178° 178°/178°
USB
USB Version : 3.0
Supported Audio Formats : MP4, WMV, WMA, FLAC, MP2, MP3, AAC, WAV
Supported Video Formats : AVI, MP4, MKV, FLV, WMV, MOV, 3GP, MPG, MPEG, VOB, WEBM, OGM
Supported Picture Formats : JPEG, BMP, PNG, GIF, WEBP
USB Version : 2.0
Supported Video Formats : AVI, MKV, MP4, ASF, MOV, 3GP, FLV, VRO, VOB, SVI
Supported Picture Formats : JPG, JPEG, PNG, BMP, MPO
Video
Backlight : 4K UHD 4K Smart Laser TV
HDR : Yes
HDR10 : Yes
Pure Colour : Yes
Dolby Vision : Yes
Smooth Motion : Yes
Direct Full Array : Yes
HGL Technology : Yes
Upscaling Ultra HD : Yes
Wide Colour Gamut : Yes
3D Digital Comb Filter : Yes
MPEG Noise Reduction : Yes
Triple Pure Colour Laser : Yes
Mosquito Noise Reduction : Yes
X-Fusion™ Laser Technology : Yes
120 Inch Optimized Large Screen : Yes
Throw Ratio : 0.25
Contrast Ratio : 1000:1
Input Lag In Game Mode : ≤ 60 ms
Brightness : 3000 Lumens Brightness Light
Backlight : 4K Laser Projector TV
HLG : Yes
HDR : Yes
Film Mode : Yes
Filmmaker Mode : Yes
Auto Motion Plus : Yes
Contrast Enhancer : Yes
Eye Protection Mode : Yes
Digital Keystone Correction : Yes
Throw Ratio : 0.25
Display Type : DLP
Screen Size90~120' : 90~120'
Projectile Distance for 100 : 303 mm
Noise dB : 32 dB (A)
Color : Pur Color
Brightness Peak : 2200 Peak
Light Source Life : 20000 Hrs
Light Source Type : Single Laser
Contrast : 1000:1 Native
Picture Engine : UHD Processor
Contrast Ratio : 2,000,000:1 Dynamic
Audio
Sound Output Power( RMS ) : 2 X 20 W
User Equalizer : Yes
Dolby Atmos System : Yes
Sound Technology : Dolby Atmos
Sound Output ( RMS ) : 30 W
Woofer : Yes
Multiroom Link : Yes
Dolby Decoder : Yes
Adaptive Sound : Yes
Bluetooth Audio : Yes
Sound Mirroring : Yes
Dialog Enhancement : Yes
Speaker Type : 2.2 Channel
Connectivity Options
HDMI ( 2.1+ 2.0 ) : 3 ( HDMI1 X 2.1 ALLM, HDMI2 X 2.1 eARC, ALLM, HDMI3 X 2.0 )
USB ( 3.0 + 2.0 ) : 2 ( 3.0 X 1, 2.0 X 1 )
RF Tuners : 2
Bluetooth : Yes
Light Sensor : Yes
Airplay 2 Support : Yes
Ethernet / LAN : 1 Yes
S/PDIF Outputs : 1 Yes
Headphone Outputs : 1 Yes
Common Interface ( CI+ ) : V 1.4
WiFi Technology : 802.11ac, Dual-Band/2.4G, 5G
HDMI : 3
USB 2.0 : 1
eARC : Yes
WiFi5 : Yes
WiFi Direct : Yes
Bluetooth 4.2 : Yes
Ethernet / LAN : Yes
Ex-Link ( RS-232C ) : Yes
HDMI Quick Switch : Yes
Anynet+ ( HDMI-CEC ) : Yes
Bluetooth Low Energy : Yes
Digital Audio Out ( Optical ) : Yes
HDMI A / Return Ch. Support : Yes
RF In ( Terrestrial / Cable input / Satellite Input) : 1 / 1 ( Common Use For Terrestrial ) / 0
Smart TV Features
Operating System : VIDAA U6 TV
Screen Sharing : Yes
Content Sharing : DMP, DMR
Important Apps : Disney+, Prime Video, YouTube, Netflix
Operating System : Tizen™
Gallery : Yes
Tap View : Yes
Multi-View : Yes
Alexa Built-In : Yes
Web Browser : Yes
Remote Access : Yes
Universal Guide : Yes
Samsung TV Plus : Yes
Samsung SMART TV : Yes
Smart Things App Support : Yes
Mobile To TV - Mirroring, DLNA : Yes
Other Features
Design : 4K Smart Laser TV
Time Shift : Yes
Game Mode : Yes
PVR Function : Yes
Parental Control : Yes
Advanced Connectivity : Yes
Home Cinema Solution : Yes
TÜV Low Blue Light Certified : Yes
25.000+ Entertainment Hours : Yes
Ambient Light Rejection Screen : Yes
Auto-Low Latency Mode ( ALLM ) : Yes
Colour of Appliance : Black, Dark Grey
Digital & Analog Tuner : DVB-T2/T/C/S2/S
Media Player : Audio, Picture, Video
Design : Lifestyle Design
EPG : Yes
V-Chip : Yes
Instant On : Yes
Analog Tuner : Yes
IPv6 Support : Yes
BT HID Built-In : Yes
USB HID Support : Yes
Digital Clean View : Yes
Caption ( Subtitle ) : Yes
Auto Channel Search : Yes
Connect Share™ ( HDD ) : Yes
ConnectShare™ ( USB 2.0 ) : Yes
Accessibillity - Voice Guide : US English
Learn TV Remote / Learn Menu Screen : US English
Digital Broadcasting : ATSC / ClearQAM
Game Mode : Yes ( Auto Game Mode )
OSD Language : English, Spanish, French
General Details
Power Supply : AC 120 - 240V, 50 Hz, 60 Hz
Power Consumption : 300 W
Power Consumption Standby : 0.5 W
Power Consumption In Switch-Off Mode : 0.5 W
Weight Without Stand : 33.7 Kg
Weight With Packaged : 50 Kg
Product Position At Packing : Vertical
Power Requirements : AC 100-240V 50 / 60Hz
Power Consumption Max : 320 W
Auto Power Off : Yes
Weight Without Stand : 9.1 Kg
Weight Of Package Carton : 11.9 Kg
Supplied Accessories
Remote Control : Yes
AV Cable : Yes
Power Cord : Yes
User Manual : Yes
Remote Control : TM1850A Base
Batteries : Yes
E-Manual : Yes
Power Cable : Yes
User Manual : Yes
Samsung Smart Control : Yes
Compare Hisense 120L9HTUKA with:
Compare Samsung SP-LSP7TFAXZC with:
In general, both TVs cater to modern entertainment needs, including streaming, gaming, and everyday viewing. Both models support 4K 3840 x 2160 resolution, ensuring sharp picture quality with detailed visuals for movies, shows, and gaming. Both TVs offer adequate brightness levels suitable for most indoor lighting conditions. Hisense 120L9HTUKA and Samsung SP-LSP7TFAXZC offer different motion rates (60 Hz vs 120 Hz), which can impact smoothness during fast-moving scenes like sports and gaming. Both TVs come in similar screen sizes, making them suitable for comparable viewing setups and room environments. Hisense 120L9HTUKA and Samsung SP-LSP7TFAXZC are two competitive smart TVs offering a mix of display performance, smart features, and overall value for different types of users. Both TVs provide standard built-in audio performance suitable for regular usage, though external speakers can enhance the experience. Both TVs come with smart platforms that support popular streaming apps and voice control features.
Top Differences
  • Refresh Rate: 60 Hz Vs 120 Hz