Hisense 120L9GTUK-A12
Rs.402,722.16
Samsung SP-LPU7DSAXXXY
Rs.302,695.02
Model No 120L9GTUK-A12 SP-LPU7DSAXXXY
TV Type Smart TV Smart TV
Screen Size 120 Inch (305 cm) 120 Inch (305 cm)
Resolution 4K 3840 x 2160 4K 3840 x 2160
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 120 Hz 60 Hz
Viewing Angle 72° 178°/178°
USB
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : WMA, WMV, MP4, FLAC, MP2, MP3
Supported Video Formats : AVI, WMV, MP4, MOV, 3GP, MKV, MPG, MPEG, VOB, FLV, WebM, OGM
Supported Picture Formats : JPEG, BMP, PNG, GIF, WEBP, MPO
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, FLAC, OGG, WMA, WAV, MIDI, APE, AIFF, ALAC, M4A, MPA, AAC
Supported Video Formats : AVI, MKV, MP4, ASF, MOV, 3GP, FLV, VRO, VOB, SVI
Supported Picture Formats : JPG, JPEG, PNG, BMP, MPO
Video
Backlight : LASER TV
HDR10 : Yes
HLG : Yes
Ultra Motion ( MEMC ) : Yes
4K Upscaling : Yes
3D Digital Comb Filter : Yes
Panel Bit Depth : 10 Bit
Input Lag : <120 ms
Peak Gain : 1.0 ± 15%
Picture Criteria Index : 107% PCI
Peak Brightness : 3000 Nits Lumens
Wide Colour Gamut : Typical NTSC 145%
Colours : 1.07 Billion Colours
Engine : X-Fusion Triple Laser Light Engine
Processor : Quad Core / MSD6886NQHAT-8-00GH
Viewing Angle ( H / V ) : 36°±4° From Centre ( Total Viewing Angle = 72° )
Video Decoder : HEVC ( H.265 ), VP9, H.264, MPEG4, MPEG2, VC1, MVC
Backlight : 4K UHD PROJECTOR
HLG : Yes
Film Mode : Yes
Scale & Move : Yes
Screen Rotation : Yes
Picture Upscale : Yes
Filmmaker Mode : Yes
Focus : Manual
HDR 10+ : Support
Brightness ( ISO Lumen ) : 2500 Lumen
HDR : Quantum HDR
Motion Technology : Motion Xcelerator
Picture Engine : NQP AI Processor
Contrast Enhancer : Real Depth Enhancer
Dynamic Contrast Ratio : 2,000,000:1 ( Dynamic )
Screen Size : 90 Inches, 100 Inches And 120 Inches
Audio
Sound Output ( RMS ) : 2 X 20 W
NICAM Stereo : Yes
User Equaliser : Yes
Dolby Digital Plus : Yes
Audio Enhancement : Dolby Atmos, Dolby Audio ( MS12 )
Sound Output ( RMS ) : 30 W
360 Audio : Yes
Dolby Atmos : Yes
Q-Symphony : Yes
Adaptive Sound Pro : Yes
Active Voice Amplifier Pro : Yes
Object Tracking Sound : OTS Lite
Speaker Type : 2.2 Channel
Connectivity Options
HDMI ( 2.0 ) : 3
USB ( 2.0 ) : 2
Bluetooth : Yes
Ethernet / LAN : Yes
CI Slot : 1 Yes
Headphone Out : 1 Yes
HDMI ARC Support : Yes
Composite In ( AV ) : 1 Yes
Digital Audio Output ( Optical ) : 1 Yes
RF In ( Terrestrial / Cable / Satellite Input ) : 2 Yes
Wi-Fi : 802.11ac, Dual-Band ( 2.4G & 5G )
HDMI : 3
USB-A : 1
WiFi 5 : Yes
Bluetooth 5.2 : Yes
Ethernet / LAN : Yes
Anynet+ ( HDMI-CEC ) : Yes
Digital Audio Out ( Optical ) : Yes
HDMI Audio Return Channel : eARC
HDMI Maximum Input Rate : 4K 60Hz ( For HDMI 1 / 2 / 3 )
Smart TV Features
Operating System : VIDAA U4
Freeview Play : Yes
Netflix : Yes
Amazon : Yes
YouTube : Yes
Application Store : Yes
Web Browser : Seraphic 4.0
Remote One Touch Access : Netflix, YouTube, Prime Video, Freeview Play
Operating System : Tizen™
Bixby : Yes
TV Access : Yes
Light WARP : Yes
Media Home : Yes
Web Browser : Yes
Apple AirPlay 2 : Yes
Samsung TV Plus : Yes
SmartThings Hub, Matter Hub, IoT-Sensor Functionality, Quick Remote : Yes
Ambient Mode : Ambient Mode+
Multi-View : Up To 2 Videos
Far-Field Voice Interaction : Yes ( With Screen Off AOV )
Other Features
Front Colour : Black / Grey
Time Shift : Yes
Freeview HD : Yes
Extended PVR : Yes
Parental Control : Yes
Viewing Distance : 4 Meters
Warranty : 2 - Year Warranty
Digital & Analog Tuner : DVB-T2 / T / C / S2 / S
Media Player : Yes ( Video, Audio, Picture )
EPG : 7 Days Forward EPG, 7 Days Backwards EPG ( UK Only )
Design : Lifestyle Design
IP Control : Yes
MBR Support : Yes
Stand Type : Adjust Foot
Stand Colour : Warm White
OSD Languages : Local Languages
Motor Impaired Support : Slow Button Repeat, Remote Control App. For All
Hearing Impaired Support : Closed Caption ( Subtitle ), Multi-Output Audio, Sign Language Zoom
General Details
Power Supply : AC 120V, 60Hz
Power Consumption : 300 W
Energy Efficiency Class : ≤0.5 W
Weight Without Stand : 11.2 Kg
Weight With Stand : 15 Kg
Weight With Packaged : 22.8 Kg
Power Requirements : AC 100-240V 50 / 60Hz
Power Consumption Max : 320 W
Power Consumption Standby : 0.5 W
Auto Power Off : Yes
Auto Power Saving : Yes
Weight Without Stand : 9.2 Kg
Weight Of Package Carton : 11.9 Kg
Supplied Accessories
Remote Control : Yes
AAA X 2 Batteries : Yes
User Manual : Yes
Quick Set Up Guide : Yes
Zigbee, Thread Module : Dongle Support
Power Cable : Yes
User Manual : Yes
Compare Hisense 120L9GTUK-A12 with:
Compare Samsung SP-LPU7DSAXXXY with:
Both TVs come in similar screen sizes, making them suitable for comparable viewing setups and room environments. Hisense 120L9GTUK-A12 and Samsung SP-LPU7DSAXXXY are two competitive smart TVs offering a mix of display performance, smart features, and overall value for different types of users. Hisense 120L9GTUK-A12 and Samsung SP-LPU7DSAXXXY offer different motion rates (120 Hz vs 60 Hz), which can impact smoothness during fast-moving scenes like sports and gaming. Both TVs offer adequate brightness levels suitable for most indoor lighting conditions. Both TVs provide standard built-in audio performance suitable for regular usage, though external speakers can enhance the experience. In general, both TVs cater to modern entertainment needs, including streaming, gaming, and everyday viewing. Both TVs come with smart platforms that support popular streaming apps and voice control features. Both models support 4K 3840 x 2160 resolution, ensuring sharp picture quality with detailed visuals for movies, shows, and gaming.
Top Differences
  • Refresh Rate: 120 Hz Vs 60 Hz