Hisense 120L5FTUK-A12
Rs.352,903.08
Hisense 120L9HE
Rs.499,999.00
Model No 120L5FTUK-A12 120L9HE
TV Type Smart TV Smart TV
Screen Size 120 Inch (305 cm) 120 Inch (305 cm)
Resolution 4K 3840 x 2160 4K 3840 x 2160
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 120 Hz 120 Hz
Viewing Angle 70° 70°
USB
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : WMA, WMV, MP4, FLAC, MP2, MP3
Supported Video Formats : AVI, WMV, MP4, MOV, 3GP, MKV, MPG, MPEG, VOB, FLV, WebM, OGM
Supported Picture Formats : JPEG, BMP, PNG, GIF, WEBP, MPO
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, WMA, WMV, MP4, FLAC, MP2
Supported Picture Formats : JPEG, BMP, PNG, GIF, WEBP
Video
Backlight : LASER TV
HDR10 : Yes
HLG : Yes
Ultra Motion ( MEMC ) : Yes
4K Upscaling : Yes
Viewing Angle ( H / V ) : 70°
Peak Brightness : Yes
Wide Colour Gamut : Yes
3D Digital Comb Filter : Yes
Panel Bit Depth : 10 Bit
Input Lag : <120 ms
Colours : 1.07 Billion Colours
Engine : X-Fusion Triple Laser Light Engine
Processor : Quad Core / MSD6886NQHAT-8-00GH
Video Decoder : HEVC ( H.265 ), VP9, H.264, MPEG4, MPEG2, VC1, MVC
Backlight : 4K UHD SMART LASER TV
HLG : Yes
HDR10 : Yes
MEMC : Yes
Dolby Vision : Yes
4K Upscaling : Yes
HDR10+ Decoding : Yes
Filmmaker Mode : Yes
HDR Compatible : Yes
10 Bit Colorimetry : Yes
Contrast Enhancer : Yes
Upscaling Ultra HD : Yes
Laser Light Source : Yes
TriChroma X-Fusion™ : Yes
3D Digital Comb Filter : Yes
MPEG Noise Reduction : Yes
Mosquito Noise Reduction : Yes
Viewing Angel : 70°
Display Surface : Flat
Display Technology : DLP
Peak Gain : 0.42
Audible Noise : 32dB
Control4 : Ready
Smooth Motion Rate : 120Hz
Brightness : >90 Nit
Static Contrast : >1000 : 1
Processor : Quad Core
Dynamic Contrast Ratio : 2,000,000: 1
Luminance ( Typical, Full Field, in Lumens ) : 3000 ANSI Lumens
Colours : 1.07 Billion Colours
DMD : 0.47” ECD Native 2K
Picture Engine : TriChroma X-Fusion™
Light Source : Blue + Green + Red Laser
Light Source Lifetime : 25,000 Hours ( Luminance Drop 50% )
Wide Colour Gamut : Typical NTSC 145% ( 137.75%-152.25% )
Screen Type : Fresnel Lens Technology & Black / White Lenticular Technology
Audio
Sound Output ( RMS ) : 2 X 15 W
NICAM Stereo : Yes
User Equaliser : Yes
Dolby Digital Plus : Yes
Audio Enhancement : Dolby Atmos, Dolby Audio ( MS12 )
Sound Output ( RMS ) : 2 X 20 W ( 2 X 15 W, Min )
AC-4 : Yes
Dolby Atmos : Yes
NICAM Stereo : Yes
User Equalizer : Yes
Speakers Built-in : Yes
Sound - Special : Dolby Audio ( MS12 ) Dolby Atmos
Connectivity Options
HDMI ( 2.0 ) : 4
USB ( 2.0 ) : 2
Ethernet / LAN : Yes
HDMI ARC Support : Yes
Digital Audio Output ( Optical ) : 1 Yes
Wi-Fi : 802.11ac, Dual-Band ( 2.4G & 5G )
HDMI ( 2.1 + 2.0 ) : 3 ( HDMI 2.1 ALLM, HDMI 2.1 ALLM, eARC, HDMI3 2.0 )
USB 2.0 : 2
RF Tuner : 2
S/PDIF Output : Yes
Ethernet / LAN : Yes
HDMI-ARC Support : Yes
HDMI-CEC Support : Yes
Headphone Output : Yes
Anyview Cast ( Miracast ) : Yes
Network Streaming ( DLNA ) : Yes
Wireless Digital Audio ( Bluetooth ) : Yes
Wireless LAN adapter Support : Yes
Common Interface ( CI+ ) : Yes ( V1.4 )
Bluetooth Support & Profiles : A2DP & AVRCP
WiFi Technolegy : 802.11ac, Dual-Band ( 2.4G & 5G )
Smart TV Features
Operating System : VIDAA U4
Freeview Play : Yes
Netflix : Yes
Amazon : Yes
YouTube : Yes
Application Store : Yes
Web Browser : Yes
Remote One Touch Access : Netflix, YouTube, Prime Video, Freeview Play
Operating System : VIDAA U4
Netflix : Yes
Airplay : Yes
FreeviewPlus : Yes
Anyview Cast : Yes
Hands-Free Voice Remote : Yes
Works With Apple Home : Yes
Works With Apple AirPlay : Yes
Works With Amazon Alexa : Yes
Works With Google Assistant : Yes
Streaming Video On Demand : Yes
Smart Home Ready : Yes*
Web Browser : Odin
Smart Phone App : VIDAA APP
Anyview Stream : Yes ( DMP,DMR )
Other Features
Front Colour : Black / Silver
Time Shift : Yes
Freeview : Yes
Extended PVR : Yes
Parental Control : Yes
Viewing Distance : 4 Meters
Warranty : 2 - Year Warranty
Digital & Analog Tuner : DVB-T2 / T / C / S2 / S
Media Player : Yes ( Video, Audio, Picture )
EPG : 7 Days Forward EPG, 7 Days Backwards EPG ( UK Only )
ID Color : Black, Gray
PVR : Yes
Hotel TV : Yes
Time Shift : Yes
8-Day EPG : Yes
Parental Control : Yes
RoHS Compliant : Yes
Teletext Support : Yes
Recyclable Product : Yes
Kensington Security Slot : Yes
Auto-Low Latency Mode ( ALLM ) : Yes
Eye Protection ( Automaitic Turn Off Laser When People Close By ) : Yes
Digital and Analog Tuner : DVB-T2/T/C
EPG : 7 Days Forward EPG
LCN Support : Yes ( Depending On Location And Operator )
Channel Sorting : Built-in And Exportable For PC edit ( ChSort )
General Details
Power Supply : AC 120 V-240 V
Power Consumption : 350 W
Energy Efficiency Class : ≤0.5 W
Weight With Stand : 11.5 Kg
Weight With Packaged : 15.0 Kg
Power Supply : 120 V-240 V
Power Consumption : 300 W
Standby Power Consumption : ≤0.5 W