TCL 32S5500AF
Rs.12,990.00
Model No 32WHS-C9 32S5500AF
TV Type Smart TV Smart TV
Screen Size 32 Inch (80 cm) 32 Inch (80 cm)
Resolution 1366 x 768 1920 x 1080
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 60 Hz 60 Hz
Viewing Angle 178°/178° 178°/178°
USB
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, AAC, MP2, PCM
Supported Video Formats : AVI, MP4, MKV, Mov, MJPEG, MPEG-1/2, RV8, RV9, RV10
Supported Picture Formats : JPG, JPEG, BMP, PNG
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MPEG, WMA, FLAC, MP3, AAC, WAV, OPUS
Supported Video Formats : AVI, MP4, MKV, TS, FLV, WMV, MOV, MPEG, WEBM, AVC, HEVC
Supported Picture Formats : JPEG, BMP, PNG, GIF
Video
Backlight : HD LED
Response Time : < 20> ms
Brightness : > 270 Nits
Contrast ratio : 3,00,000:1
Video Format : Standard TDMS
USB Multimedia Playback Format : 480i, 480p, 576i, 576p, 720p,1080i,1080p
Backlight : 2K FHD DLED
HLG : Yes
HDR 10 : Yes
Micro Dimming : Yes
Response Time : 6.5 ms
Brightness : 260 Nits
Contrast Ratio : 4000:1( Typ )
Picture Engine : AiPQ Engine
Audio
Audio Output Power ( RMS ) : 2 x 8 W
Audio : 500mV RMS
Speaker : 34*94 - 8E/12W Box SPK
Sound Output Power( RMS ) : 2 X 12 W
Dolby : Yes
Dolby Audio MS12Y : Yes
Connectivity Options
HDMI : 2
USB 2.0 : 2
AV IN : 2
Coax Out : Yes
LAN / RJ-45 : Yes
Earphone Mini ( 3.5mm ) : Yes
Wi-Fi : 2.4 GHz / 150mbps
HDMI ( 2.0 ) : 2
USB ( 2.0 ) : 1
HDMI CEC : Yes
In-Built Wi-Fi : Yes
Bluetooth 5.0 : Yes
Ethernet / LAN : Yes
Headphone Output : Yes
Wi-Fi Connectivity : 2.4GHz
Smart TV Features
Operating System : Android 9.0
CPU : ARM Quad-Core A53 Core /1.5GHz
GPU : Multi-Core G31
RAM : 1 MB
ROM : 8 GB
Preload Apps : Yes
Play Store Support : Yes
Screen Cast / Maxhub : Yes
Cloud TV UI ( With Voice Function Optional ) : Supported ( With Movie Box 10000+ Movies )
Operating System : Android TV
CPU : CA55X4 @1.1GHz ( DVFS 1.45GHz )
GPU : G31MP2 @550MHz
RAM : 1 GB
ROM : 8 GB
Netflix : Yes
YouTube : Yes
App Store : Yes
Prime Video : Yes
Voice Control : Yes
Screen Sharing : Yes
Disney+Hotstar : Yes
With Google Assistant : Yes
Google Assistant Built-In : Yes
Other Features
Design : Frameless Design
Color System : PAL, SECAM
Video Input : CBVS
OSD Language : English
Design : Metallic Bezel-Less Design
Color : Black
Subtitle : Yes
VESA Mounting Type : Yes
EPG : Yes ( For DTV Programme Only )
Warranty Summary : 1 Years Comprehensive Warranty On Product
General Details
Power Requirements : AC 100 - 240V, 50 Hz / 60 Hz +5%
Power Consumption : 50 W
Standby Power Consumption : < 0.5 W
Net Weight : 3.75 Kg
Gross weight : 5.65 Kg
Power Supply : AC 100V – 240V 50-60Hz
Power Consumption : 50 W
Power Consumption Standby : 0.5 W