Toshiba 50UV3F63DB
Rs.46,990.00
Lloyd L50U1W0IV
Rs.47,490.00
Model No 50UV3F63DB L50U1W0IV
TV Type Smart TV Smart TV
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 60 Hz 60 Hz
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, WMA, WAV
Supported Video Formats : MPG, MPEG, DAT, VOB, MKV, MP4, MOV, FLV, 3GP
Supported Picture Formats : JPG, JPEG, BMP, PNG
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, AAC, WMA, PCM
Supported Video Formats : WMA, WMV, ASF, MP4, MPG, MPEG, VRO, VOB, FLV, MKV, FLAC, MP2, MP6
Supported Picture Formats : JPEG
Video
BackLight : 4K UHD Direct LED
HDR : Yes
MEMC : Yes
TRU Flow : Yes
UHD Upscaler : Yes
TRU Resolution : Yes
Dolby Vision HDR : Yes
UHD From Satellite : Yes
HEVC ( H.265 ) Decoder : Yes
Processor Type : 2024
Total Picture Quality : 2500
Brightness : 350 Nits
Picture Modes : Dynamic, Game, Sports, Cinema, Natural, Dolby Vision Bright, Dolby Vision Dark, User
Backlight : DLED
Contrast Ratio : 4000:1 ( Static )
Brightness (NIT) : 400 nits
Digital TV Reception : Yes
Response Time : 8 ms
Audio
Audio Output Power ( RMS ) : 2 X 10 W
Onkyo : Yes
Dolby Audio™ : Yes
Ger ( D ) + Nicam Stereo : Yes
Equalizer : 5 Band
Speaker Type : Down Firing
Sound Modes : Music, Movie, Speech, Classic, Flat, User
Audio Output Maximum ( RMS ) : 2 x 10 W
Number of Speakers : 2
Sound Technology : Dolby Audio
Surround Sound : DBX Stereo Sound
Speaker Type : Down Firing Box Speakers
Other Audio Features : Auto Volume Leveller, Graphic Equalize r: 5
Connectivity Options
HDMI™ : 3
USB 2.0 : 2
CI+ : Yes
HDMI™ CEC : Yes
BluetoothⓇ : Yes
Ethernet / LAN : Yes
Antenna Input : Yes
Headphone Out : Yes
Screen Mirroring : Yes
Digital Audio Output : Optic
HDMI™ ARC : eARC Through HDMI2
HDMI : 3 Side, 1 Rear
USB : 2 Side
RF : 1
AV IN : 1
Component In ( RGB Cable ) : Yes
Headphone Jack : Yes
Composite In ( Audio Video Cable ) : Yes
Built In Wi-Fi : Yes
Ethernet ( RJ45 ) : Yes
Internet Access : Yes
Audio Out : Optical
Wi-Fi Type : 802.11ac
Smart TV Features
Operating System : VIDAA TV
Smart TV : VIDAA
NetflixⓇ : Yes
YouTube™ : Yes
Netflix 4K : Yes
Youtube 4K : Yes
Prime Video : Yes
Web Browser : Yes
HBBTV VER 2.0.2 : Yes
Smart Guide Application : Yes
Smart Remote Application : Yes
Amazon Alexa : Works With Alexa
Google Assistant : Works With Google Home
Operating System : VIDDA Linux Based
CPU : Quad Core
RAM : 2 GB
ROM Storage : 8 GB
Clocking Speed : 1.5 GHz
Supported App - Netflix : Yes
Supported App - Youtube : Yes
Pre Installed Browser : Opera
Supported Devices for Casting : Mobile
Supported Mobile Operating System : Android, iOS, Windows
Other Features
Design : Bezel-Less Design
Child Lock : Yes
Auto Search : Yes
Media Player : Yes
USB Recording ( PVR Ready ) : Yes
Electronic Program Guide ( EPG ) : Yes
Program Storage Capacity ( Analog ) : 200
Program Storage Capacity ( Digital T / T2 / C ) : 1000
Program Storage Capacity ( Digital S / S2 ) : 10000
Tuner Type : HD DVB-T2 / C / S2
Basic Hotel Mode : Passive- Basic Hotel Mode
Keyboard Type : Joystick
Panel Type : A Grade
OSD Languages : English
Colour : Silver
Clock : Yes
Auto Power Off : Yes
Sleep Timer : Yes
Zoom : Yes
General Details
Power Supply ( Voltage, Hz ) : AC 220-240V
HDR Energy Consumption : 104 W
Power Consumption Standby Mode : < 0.5 W
Energy Consumption ( kWh / 1000H ) : 54 kWh
Energy Class : E
HDR Energy Class : G
Net Weight : 11.10 Kg
Gross Weight : 14.90 Kg
VESA Wall Mount : 200 mm X 200 mm
Power Requirements : 100 V~240 V, 50 Hz / 60 Hz
Power Consumption : 160 W
Power Consumption Stand By : 0.5 W