Thomson 50PATH1010
Rs.32,999.00
TCL 50T615
Rs.33,511.05
Model No 50PATH1010 50T615
TV Type Android TV Android TV
Screen Size 50 Inch (126 cm) 50 Inch (126 cm)
Resolution 4K 3840 x 2160 4K 3840 x 2160
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 60 Hz 60 Hz
Viewing Angle 178°/178° 178°/178°
USB
USB Version : 3.0
Supported Audio Formats : MP3, MPEG1, MPEG2, MPEG2.5, AAC, HEAAC, ASF, WMA
Supported Video Formats : MP4, MPEG, MPG, MKV, AVI, FLV, ASF
Supported Picture Formats : JPEG, PNG, BMP, GIF
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, WMA, AC4
Supported Video Formats : H.265, H.264, MPEG2/4, VC1, VP9
Supported Picture Formats : JPEG, PNG, BMP
Video
Backlight : LED
Brightness : 500 Nits
Contrast Ratio : 500000:1 ( Dynamic )
Panel Type : IPS
Analog TV Reception : Yes
Digital TV Reception : Yes
Digital Noise Filter : Yes
HDR 10 : Yes
Other Video Features : 4K HDR 10
Backlight : 4K UHD DLED
HDR10 Decoding : Yes
Dynamic Color Enhancement : Yes
Response Time : 9.5 ( Typ. )
Brightness : 270 ( Typ. )
Micro Dimming : 1296 Zones
Upscaling : 4K Upscaling
Contrast Ratio : 5000:1 ( Typ. )
Colour : 1.07G ( 8 Bit + FRC )
Color Gamut : ≥68% NTSC Coverage
Life Time ( Typ. ) : 30,000 ( Typ., 8Hrs / Day )
Audio
Audio Output ( RMS ) : 24 W
Number Of Speakers : 2
Speaker Type : Box Speaker
Sound Mode : Standard, Music, News, Movie, Game, User
Audio Output ( RMS ) : 2 X 9.5 W
Audio Only : Yes
Sound Preset : Yes
Button Sound : On, Off
Dolby Audio : MS12D / Y
Sound Channel : 2.0 Channel
Speaker Type : Integrated Speaker Boxes ( Bottom Side )
Advanced Only : Balance, Auto Volume Control, Digital Audio Out
Sound mode : Standard, Movie, Music, Voice, Game, Stadium, Personal
Connectivity Options
HDMI : 3 Side
USB : 2 Side
Digital Audio Output : Yes
RF Connectivity Input : Yes
RF Connectivity Output : No
Ethernet ( RJ45 ) : Yes
Bluetooth : Yes
Built In Wi-Fi : Yes
Wireless LAN Adapter : Yes
Internet Access : Yes
HDMI ARC : Yes
Wi-Fi Type : 802.11 a / b / g / n
Other Internet Features : More Than 5000 Plus Apps and Games Like Prime Video, Hotstar, Zee5, Sony LIV, Airplay, Built-in Chromecast, Google Play Store with 500,000 Plus TV Shows, Movies and Games, Google Assistant, Unlimited Content, 2.4 GHz Built-in WiFi
HDMI 2.0 + 1.4 : 3 ( 2.0 X 12, 1.4 X 1 )
USB 2.0 : 2
Bluetooth 5.0 : Yes
T-Link ( CEC ) : Yes
Ethernet / LAN : Yes
Audio Output ( RCA ) : Yes
WiFi : WiFi Integrated 802.11 b/g/n 2.4G 2T2R
Smart TV Features
Operating System : Android 9.0 Based
CPU : ARM Cortex A53
GPU : Mali-450
RAM : 2 GB
Storage : 8 GB
Clocking Speed : 1.4 GHz
Supported App - Netflix : No
Supported App - Youtube : Yes
Supported App - Disney+Hotstar : Yes
Supported App - Prime Video : Yes
Operating System Present : Yes
Screen Mirroring : Yes
Pre Installed Browser : Yes
Supported Mobile Operating System : Android, iOS
App Store Type : Google Play Store
Content Providers : Google Play Movies & TV, Youtube, Prime Video
Operating System : Android P
UI Style : Android TV UI & TCL TV+ 3.x UI
CPU : 64-Bit A55X4 900MHz~1.1 GHz
GPU : Mali470X3 600MHz~800MHz
RAM : 2 GB
ROM : 16 GB
TCL AI-IN : Yes
Prime Video : Yes
Unlimited Content : Yes
Google Assistant Built-in : Yes
YouTube : Android TV Version
Google Play Store : Popular Apps & Games
Google Play Games : Game Platform Of Google Play
Google Voice Input : Voice Input via Remote Control
Netflix : Watch TV Shows & Movies Online
Launcher Home Pages Show : Google Play, Featured Apps, Source, etc
Google Play Movies & TV : Watch Google Play Movies & TV On Android TV
Other Features
Smart Remote : Yes
Clock : Yes
Auto Power Off : Yes
Sleep Timer : Yes
On / Off Timer : No
Child Lock : Yes
Parental Control : Yes
Color Screen : Yes
RF Capable : Yes
Other Convenience Features : Google Assistant, Lag Free Performance, Large Memory
Additional Features : Official Android 9.0, Higher Brightness, Better Contrast, Vivid Colors
Design : Slim Bezel Design
Subtitle : Yes
E-Sticker : Yes
System Update : Yes
Audio Description : Yes
ECO Energy Efficiency : Yes
AV System : PAL, NTSC
Channels Edit : Yes, For TV Channel Renaming
EPG : Yes ( For DTV Programme Only )
Parental Control : Yes ( For DTV Programme Only )
PVR / Time Shift : Yes ( For DTV Programme Only )
Media center : Video / Music Play For USB Device
Input Method : T-IME, Gboard, Virtual Remote Keyboard
TV System : ATV : PAL / NTSC / SECAM-DK / BG / I / M ; DTV : DVB-T / T2
General Details
Power Requirement : AC 100 - 240 V, 50/60 Hz
Power Consumption : NA
Power Consumption Standby : 0.5 W
Power Supply ( Voltage, Hz ) : AC 100V-240V 50/60Hz
Power Consumption : 95 W
Standby Power Consumption : ≤0.5 W
Weight Without Stand : 9,3 Kg
Weight With Stand : 9,5 Kg
Packaging Weight : 12.7 Kg
Wall Mount : 200 mm X 300 mm
Supplied Accessories
Remote Control : Yes
2 AAA Batteries : Yes
User Manual : Yes
Wall Mount : Yes
Warranty Card : Yes
Remote Control : RC901V
2 AAA Batteries : Yes
User Manual : Yes
Warranty Card : Yes
AC Power cord : Yes
Base Stand : Integrated In Package
Compare Thomson 50PATH1010 with:
Compare TCL 50T615 with:
Both TVs come in similar screen sizes, making them suitable for comparable viewing setups and room environments. Both TVs provide decent motion handling, making them suitable for everyday viewing including sports and action content. Both TVs come with smart platforms that support popular streaming apps and voice control features. If you're comparing Thomson 50PATH1010 and TCL 50T615, both models come with modern features and are designed to deliver a solid viewing experience across different use cases. Both models support 4K 3840 x 2160 resolution, ensuring sharp picture quality with detailed visuals for movies, shows, and gaming. Audio output differs between the two (24 W vs 2 X 9.5 W), which can influence overall sound clarity and loudness. Both TVs offer adequate brightness levels suitable for most indoor lighting conditions. In general, both TVs cater to modern entertainment needs, including streaming, gaming, and everyday viewing.