Thomson 50PATH1010
Rs.32,999.00
TCL 50S434
Rs.33,902.02
Model No 50PATH1010 50S434
TV Type Android TV Android TV
Screen Size 50 Inch (126 cm) 50 Inch (126 cm)
Resolution 4K 3840 x 2160 4K 3840 x 2160
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 60 Hz 60 Hz
Viewing Angle 178°/178° 178°/178°
USB
USB Version : 3.0
Supported Audio Formats : MP3, MPEG1, MPEG2, MPEG2.5, AAC, HEAAC, ASF, WMA
Supported Video Formats : MP4, MPEG, MPG, MKV, AVI, FLV, ASF
Supported Picture Formats : JPEG, PNG, BMP, GIF
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, AAC, FLAC
Supported Video Formats : MKV ( H.264 ), MP4 ( H.264 )
Supported Picture Formats : JPEG, PNG
Video
Backlight : LED
Brightness : 500 Nits
Contrast Ratio : 500000:1 ( Dynamic )
Panel Type : IPS
Analog TV Reception : Yes
Digital TV Reception : Yes
Digital Noise Filter : Yes
HDR 10 : Yes
Other Video Features : 4K HDR 10
Backlight : 4K UHD HDR LED TV
HDR10 : Yes
HLG : Yes
Resolution : UHD
Natural Motion : 120 CMI
Display Colors : 1.07 Billion
Audio
Audio Output ( RMS ) : 24 W
Number Of Speakers : 2
Speaker Type : Box Speaker
Sound Mode : Standard, Music, News, Movie, Game, User
Audio Output ( RMS ) : 8 W + 8 W
Premium Audio : Dolby Digital Plus
Connectivity Options
HDMI : 3 Side
USB : 2 Side
Digital Audio Output : Yes
RF Connectivity Input : Yes
RF Connectivity Output : No
Ethernet ( RJ45 ) : Yes
Bluetooth : Yes
Built In Wi-Fi : Yes
Wireless LAN Adapter : Yes
Internet Access : Yes
HDMI ARC : Yes
Wi-Fi Type : 802.11 a / b / g / n
Other Internet Features : More Than 5000 Plus Apps and Games Like Prime Video, Hotstar, Zee5, Sony LIV, Airplay, Built-in Chromecast, Google Play Store with 500,000 Plus TV Shows, Movies and Games, Google Assistant, Unlimited Content, 2.4 GHz Built-in WiFi
HDMI 2.0 : 3 (1 ARC )
USB 2.0 : 1
Bluetooth® : Yes
Headphone Jack : 1 Yes
RF Antenna Input : 1 Yes
Digital Optical Audio Output : 1 Yes
Composite Audio / Video Input : 1 Yes
Fast WiFi : 802.11ac 2X2 Dual Band ( Support 2.4GHz & 5GHz
Smart TV Features
Operating System : Android 9.0 Based
CPU : ARM Cortex A53
GPU : Mali-450
RAM : 2 GB
Storage : 8 GB
Clocking Speed : 1.4 GHz
Supported App - Netflix : No
Supported App - Youtube : Yes
Supported App - Disney+Hotstar : Yes
Supported App - Prime Video : Yes
Operating System Present : Yes
Screen Mirroring : Yes
Pre Installed Browser : Yes
Supported Mobile Operating System : Android, iOS
App Store Type : Google Play Store
Content Providers : Google Play Movies & TV, Youtube, Prime Video
Operating System : Android TV
Chromecast Built-In : Yes
Easy Voice Control : Yes
Integrated Voice Assistant : Google Assistant
Other Features
Smart Remote : Yes
Clock : Yes
Auto Power Off : Yes
Sleep Timer : Yes
On / Off Timer : No
Child Lock : Yes
Parental Control : Yes
Color Screen : Yes
RF Capable : Yes
Other Convenience Features : Google Assistant, Lag Free Performance, Large Memory
Additional Features : Official Android 9.0, Higher Brightness, Better Contrast, Vivid Colors
Sleep Timer : Yes
Closed Caption : Yes
1 Year Limited Warranty : Yes
Parental Control ( V-Chip ) : Yes
Accessible Menu System ( CVAA ) : Yes
Control Buttons : One Button
Multilingual On-Screen-Display : English, Spanish, French
Tuner Type : ATSC / NTSC / Clear QAM
General Details
Power Requirement : AC 100 - 240 V, 50/60 Hz
Power Consumption : NA
Power Consumption Standby : 0.5 W
Power Supply (Voltage, Hz) : AC 100V-240V 50/60Hz
Annual Power Consumption : 100 kWh/Y
Weight Without Stand : 9.38 Kg
Weight With Stand : 9.52 Kg
Packaging Weight : 13.47 Kg
VESA Walll Mount Pattern : 200 mm X 300 mm
Supplied Accessories
Remote Control : Yes
2 AAA Batteries : Yes
User Manual : Yes
Wall Mount : Yes
Warranty Card : Yes
Remote Control : Voice Remote Control
2 AAA Batteries : Yes
Screw Size : M6 X 12
Quick Start Guide : Yes English
Compare Thomson 50PATH1010 with:
Compare TCL 50S434 with:
Thomson 50PATH1010 and TCL 50S434 differ in resolution (4K 3840 x 2160 vs UHD), which can affect overall clarity and sharpness of the display. Overall, both models are capable choices in their segment, offering a balance between performance, features, and usability. Thomson 50PATH1010 and TCL 50S434 are two competitive smart TVs offering a mix of display performance, smart features, and overall value for different types of users. Both TVs come in similar screen sizes, making them suitable for comparable viewing setups and room environments. Audio output differs between the two (24 W vs 8 W + 8 W), which can influence overall sound clarity and loudness. Both TVs provide decent motion handling, making them suitable for everyday viewing including sports and action content. Both TVs come with smart platforms that support popular streaming apps and voice control features. Both TVs offer adequate brightness levels suitable for most indoor lighting conditions.