TCL 50S450G-CA
Rs.35,263.01
TCL 50CF630K
Rs.35,092.76
Model No 50S450G-CA 50CF630K
TV Type Smart TV Smart TV
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 60 Hz 60 Hz
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : AAC, MP3, WMA, WAV ( PCM ), AIFF, FLAC, AC3
Supported Video Formats : MKV (H.264), MP4, MOV ( H.264 ), TS ( H.264 )
Supported Picture Formats : JPEG, PNG, GIF
Video
Backlight : 4K UHD DLED
HLG : Yes
HDR 10 : Yes
MEMC : Yes
HDR PRO : Yes
Dolby Vision : Yes
Backlight Type : Standard
LED Type : Direct LED
Display Colors : 16.9 Million
Motion Enhancement Technology : Motion Rate 240
Local Dimming Type : Dynamic Contrast
Description : Smart and Stunning
Picture Preset : Vivid, Low Power, Smart HDR, Sports, Movie, Game, PC
Picture Size : 16:9, 4:3, Cinerama, 14:9 Zoom, 16:9 Zoom, 16:9 Zoom Up
Backlight : 4K QLED
Film Mode : Yes
10 Bit Panel : Yes
Dolby Vision : Yes
HDR Premium : Yes
Smart HDR : Yes
Digital Noise Reduction : Yes
Picture Performance Index : 2800
Dynamic Contrast : Mega
Wide Colour Technology : Quantum Dot
Picture processing : IPQ 2.0 Engine
Color Management : 10P & 2P Calibration
UHD Upscaling : UHD Super Resolution
Video Decoding : H.265 UHD, H.264, MPEG-2
Audio
Audio Output ( RMS ) : 10 W + 10 W
DTS Virtual : X : Yes
DTS : DTS-HD
Dolby Processing : Dolby Atmos, Dolby Digital+
Audio Effect : Dynamic, Standard, Movie, Music, Voice, Live
Audio Passthrough : Dolby Atmos, Dolby Digital+, Dolby Digital, DTS
Sound Power ( RMS ) : 10 W + 10 W
Dolby Atmos : Yes
Auto Volume Control : Yes
Equaliser : Presets
Speaker Type : Down Firing
Dolby Audio : Dolby AC4, Dolby TrueHD
Connectivity Options
HDMI : 3 ( 1 X ARC )
USB 2.0 : 1
Bluetooth 5.0 : Yes
Chromecast Built-in : Yes
Headphone Output : 1 Yes
RF Input ( NTSC, ATSC ) : 1 Yes
SPDIF Digital Audio Optical : 1 Yes
Wi-Fi : Dual-Band 802.11ac
AV Input : Composite Video + L&R Audio In ( Mini 3.5 mm Connector )
HDMI 2.1 : 4
USB 2.0 : 2
RF in ( IEC Terrestrial / Cable ) : Yes
HDCP 2.2 : 2,3
HDMI eARC / ARC : eARC HDMI 4
YPbPr : CVBS Optional
HDMI Max Resolution : 2160P / 60Hz 422 12Bit
WiFi : Built-in ac/n/g 2.4/5Ghz MIMO
Smart TV Features
Operating System : Google TV
Netflix : Yes
Pluto TV : Yes
Apple TV : Yes
YouTube : Yes
Prime Video : Yes
TCL Channel : Yes
Works With : Amazon Alexa, Google Assistant
Operation System : FireTV
CPU : Quad Core
Netflix : Yes
Disney+ : Yes
Google Play Store : Yes
Amazon Prime Video : Yes
AI Amazon Alexa : Works With Alexa DE / FR / IT / UK
4K : Netflix, YouTube, Amazon Prime, AppleTV+ & More
Other Features
Design : Full View Metal Bezel-less Design
Clock : Yes
Sleep Timer : Yes
Channel Skip : Yes
Closed Caption : Yes
Input Label Edit : Yes
Channel Label Edit : Yes
Easy Voice Control : Yes
JPEG / MP3 For USB : Yes
Auto Game Mode ( ALLM ) : Yes
Auto Channel Search / Channel Scanning : Yes
Parental Control ( V -Chip ) : USA
Control Buttons : One Button
Program Guide ( EPG ) : Up To 7 Days Future
Adjustable Color Temperature : Warm, Normal, Cool
Tuner Type : ATSC, NTSC, Clear QAM
Languages : English, Spanish, French
Warranty : 1 Year Limited Manufacturers Warranty
Design : Bezel-Less Ultra Slim Design
Stand Type : Fixed
Teletext : Yes
Game Bar : Yes
Sleep Timer : Yes
Game Mode : Yes
Sports Mode : Yes
Game Master : Yes
Auto Channel Search : Yes
Auto Low Latency Mode ( ALLM ) : Yes
OSD Languages : 5 English, French, German, Portuguese, Spanish
General Details
Power Supply ( Voltage, Hz ) : AC 100V-240V 50/60Hz
Power Consumption : 106 W
Annual Power Consumption : 106 kWh/Y
Power Consumption Standby : < 0.5 W
Weight Without Stand : 8.30 Kg
Weight With Stand : 8.39 Kg
Package Weight : 12.51 Kg
Screw Size : M6
VESA Walll Mount Pattern : 200 mm X 200 mm
Power Supply ( Voltage, Hz ) : 220-240V~50Hz
Max Power Consumption : 116 W
Annual SDR Power Consumption : 68.0 W
Annual HDR Power Consumption : 116 W
Weight Without Stand : 9,00 Kg
Weight With Stand : 9.20 Kg
Packaging Weight : 12.00 Kg
EEI Class SDR ( X1 ) : G
EEI Class HDR ( X1 ) : G
Auto Power Off : Yes
Peak Luminance Ratio : 87%
Vesa Size : 300 mm X 300 mm