Skyworth 50SUD9300F
Rs.28,014.93
Model No 50P725K 50SUD9300F
TV Type Android TV Android TV
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 60 Hz 60 Hz
Viewing Angle 178°/178° 178°/178°
USB
USB Version : 3.0
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, WMA, WAV
Supported Video Formats : MPG, MPEG, DAT, VOB, MKV, MP4, MOV, FLV, 3GP
Supported Picture Formats : JPG, JPEG, BMP, PNG
Video
Backlight : 4K UHD LED
HLG : Yes
PQ10 : Yes
HDR10 : Yes
HDR Pro : Yes
Dolby Vision : Yes
11 Bit Panel : Yes
Micro Dimming : Yes
Motion Clarity Pro : Yes
Digital Noise Reduction : Yes
Picture Performance Index : 2200
Dynamic Contrast : Mega
UHD Upscaling : UHD AI Super
Wide Color Technology : Dynamic Color
Picture processing : AiPQ 2.0 Engine
Video Decoding : H.265 UHD, H.264, MPEG-2
Color Management : 3D LUT, 10P & 2P Calibration
BackLight : 4K UHD LED
HLG : Yes
HDR10 : Yes
Response Time : 8 ms
Dynamic Contrast : 6000:1
Brightness : 280 Nits
Audio
Sound Power ( RMS ) : 10 W + 10 W
Auto Volume Control : Yes
Equaliser : Presets
Speakers : Full Range
Speaker Type : Down Firing
Dolby : Dolby AC4, Dolby TrueHD
Sound Processing : Dolby Atmos, Virtualization & Upmix
Audio Output Power ( RMS ) : 2 X 10 W
Dolby Audio : Yes
DTS Studio Sound : Yes
Dolby Digital / Dolby Digital Plus : Yes
Speaker Type : Non-Detachable ( Down )
Connectivity Options
HDMI 2.1 : 3
USB 3.0 + 2.0 : 2 ( 3.0 X 1, 2.0 X 1 )
CI Slot : Yes
DLNA 1.5 : Yes
Headphone : Yes
RF in ( IEC Terrestrial / Cable ) : Yes
HDCP 2.2 : 2,2
HDMI CEC ( T-link ) : Full
HDMI eARC / ARC : ARC HDMI1
YPbPr : CVBS Optional
MHL : Yes ( 3.0 ) via HDMI1
WiFi : Built-in b/g/n 2.4/5Ghz MIMO
HDMI 2.0 : 3
USB 2.0 : 2
RF Input : 1 Yes
Ethernet / LAN : 1 Yes
Composite Input 3.5 mm : 1 Yes
Chromecast Built-In : Yes
Bluetooth 5.0 : Yes
SPDIF Output : Optical
Updating Interface : Internet
WiFi : 2.4G+5G, 2T2R
Smart TV Features
Operation System : Android R ( 11.0 )
CPU : Quad Core
Social : Yes
Netflix : Yes
YouTube : Yes
TCL Home : Yes
Google Duo : Yes
HbbTV 2.0.2 : Yes
Web Browser : Yes
Freeview Play : Yes
Google Play Store : Yes
Hands-Free Google Assistant : Yes
AI Amazon Alexa : Works With Alexa
AI Google Assistant : Google Assistant Ready
4K : Netflix, YouTube, Amazon Prime & More
Operating System : Android 10.0
RAM DDR : 2 GB
ROM Flash : 8 GB
Netflix : Yes
Voice Control : Yes
Google Assistant : Yes
Google Play Store : Yes
Other Features
Design : Bezeless Ultra Slim Metal Design & Premium & Elegant Frameless Design
Color : Black
Auto Channel Search : Yes
USB Channel List Clone : Yes
Smartphone / Tablet Remote Support : Yes
Multipicture : PAT
Game Mode : Auto
EPG ( DVB EIT / SI ) : Up To 8 Days
Hotel Mode : Q1 ‘21 Update
Design : Boundless Screen
EPG : Yes
Subtitle : Yes
Child Lock : Yes
DTV Receiving System : DVB-T2
OSD Language : English
General Details
Power Supply ( Voltage, Hz ) : 220-240V~50Hz
Power Consumption Maximum* : 95 W
Power Consumption Standby* : 0.29 W
Weight Without Stand : 9.50 Kg
Weight With Stand : 9.60 Kg
Packaging Weight : 12.40 Kg
Energy Efficiency Rating : F
Auto power Off : Yes
Presence of Lead : Yes
Peak Luminance Ratio : 65%
Vesa Size : 200 mm X 300 mm
Power Supply ( Voltage, Hz ) : AC 100-240V~ 50/60Hz
Power Consumption : 120 W
Power Consumption Standby Mode : <0.5 W