Kodak 50CA7077
Rs.27,999.00
Model No 50P725K 50CA7077
TV Type Android TV Android TV
Screen Size 50 Inch (126 cm) 50 Inch (126 cm)
Resolution 4K 3840 x 2160 4K 3840 x 2160
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 60 Hz 60 Hz
Viewing Angle 178°/178° 178°/178°
USB
USB Version : 3.0
Supported Audio Formats : WMA, MP3
Supported Video Formats : AVI, WMV, MP4 ( H.265.H.264, VP9, AV1,… ), MPG, TS, MKV, WebM, VP9
Supported Picture Formats : HEIF, JPG, PNG, BMP, Text Subtitles
USB Version : 3.0
Supported Audio Formats : MP3, AAC, HEAAC, ASF, WMA
Supported Video Formats : MP4, MPEG, MPG, MKV, AVI, FLV, ASF
Supported Picture Formats : JPEG, JPG, PNG, BMP
Video
Backlight : 4K UHD LED
HLG : Yes
PQ10 : Yes
HDR10 : Yes
HDR Pro : Yes
Film Mode : Yes
Smart HDR : Yes
Dolby Vision : Yes
11 Bit Panel : Yes
Micro Dimming : Yes
Motion Clarity Pro : Yes
Digital Noise Reduction : Yes
Picture Performance Index : 2200
Dynamic Contrast : Mega
UHD Upscaling : UHD AI Super
Wide Color Technology : Dynamic Color
Picture processing : AiPQ 2.0 Engine
Video Decoding : H.265 UHD, H.264, MPEG-2
Color Management : 3D LUT, 10P & 2P Calibration
Backlight : LED
Brightness : 550 Nits
Contrast Ratio : 50000:1 ( Dynamic )
HDR Compatible : Yes
HDR10 : Yes
Dolby Vision : Yes
MSME : Yes
WCG : Yes
Analog TV Reception : NA
Digital TV Reception : NA
Digital Noise Filter : Yes
Audio
Sound Power ( RMS ) : 10 W + 10 W
Auto Volume Control : Yes
Equaliser : Presets
Speakers : Full Range
Speaker Type : Down Firing
Dolby : Dolby AC4, Dolby TrueHD
Sound Processing : Dolby Atmos, Virtualization & Upmix
Audio Output Power : 30 W
Number Of Speakers : 2
Dolby Digital Plus : Yes
DTS True-Surround : Yes
Automatic Volume Level : Yes
Audio Equalizer : Yes
Connectivity Options
HDMI 2.1 : 3
USB 3.0 + 2.0 : 2 ( 3.0 X 1, 2.0 X 1 )
CI Slot : Yes
DLNA 1.5 : Yes
Headphone : Yes
RF In ( F Sat ) : Yes
Bluetooth 5.0 : Yes
Ethernet / LAN : Yes
USB HID Support : Yes
HDMI Quick Switch : Yes
Chromecast & T-Cast : Yes
Digital Audio Out Optical : Yes
RF in ( IEC Terrestrial / Cable ) : Yes
HDCP 2.2 : 2,2
HDMI CEC ( T-link ) : Full
HDMI eARC / ARC : ARC HDMI1
YPbPr : CVBS Optional
MHL : Yes ( 3.0 ) via HDMI1
WiFi : Built-in b/g/n 2.4/5Ghz MIMO
HDMI : 3
USB : 2 ( 2.0 x1, 3.0 x 1)
Ethernet : Yes
Bluetooth : Yes 5.1
RF Antena : Yes
ARC : Yes
L / R Audio Input For Composite : Yes
Built In Wi-Fi : Yes
Internet Access : Yes
Wi-Fi Type : 2.4 to 5GHz
Wireless Built-In : 802.11a/b/g/n
Smart TV Features
Operation System : Android R ( 11.0 )
CPU : Quad Core
Social : Yes
Netflix : Yes
YouTube : Yes
TCL Home : Yes
Google Duo : Yes
HbbTV 2.0.2 : Yes
Web Browser : Yes
Freeview Play : Yes
Google Play Store : Yes
Hands-Free Google Assistant : Yes
AI Amazon Alexa : Works With Alexa
AI Google Assistant : Google Assistant Ready
4K : Netflix, YouTube, Amazon Prime & More
Operating System : Android 9.0 Pie
CPU : MediaTek CA 53 Quad Core
GPU : Mali-450 MP Quad Core
App Store : Google Play Store
RAM : 1.75 GB
ROM : 8 GB
Google Chromecast+ : Yes
Google Assistant : Yes
AI System : Yes
Smart Share : Yes
Web Browser : Yes
Other Features
Design : Bezeless Ultra Slim Metal Design & Premium & Elegant Frameless Design
Color : Black
Stand Type : Fixed
Teletext : Yes
Sleep Timer : Yes
Sports Mode : Yes
Analogue Tuner : Yes
Quick Power On : Yes
Caption ( Subtitle ) : Yes
USB HID Support : Yes
Auto Channel Search : Yes
USB Channel List Clone : Yes
Smartphone / Tablet Remote Support : Yes
Multipicture : PAT
Game Mode : Auto
EPG ( DVB EIT / SI ) : Up To 8 Days
Hotel Mode : Q1 ‘21 Update
CI+ : Yes ( 1.4, ECP )
DTV Tuner : DVB-T2 / C / S2
Analogue Tuner Systems : PAL / SECAM / NTSC ( AV ) BG / DK / I / LL
Clock : Yes
Auto Power Off : Yes
Sleep Timer : Yes
Child Lock : Yes
Parent Control : Yes
Smart Remote : Yes
Color Screen : Yes
General Details
Power Supply ( Voltage, Hz ) : 220-240V~50Hz
Power Consumption Maximum* : 95 W
Power Consumption Standby* : 0.29 W
Weight Without Stand : 9.50 Kg
Weight With Stand : 9.60 Kg
Packaging Weight : 12.40 Kg
Energy Efficiency Rating : F
Auto power Off : Yes
Presence of Lead : Yes
Peak Luminance Ratio : 65%
Vesa Size : 200 mm X 300 mm
Power Supply : AC 100 - 240 V 50 / 60 Hz
Power Consumption : 120 W
Standby Consumption : 0.5 W