Samsung UA50CU7000UXZN
Rs.24,930.64
Model No 50P610 UA50CU7000UXZN
TV Type Smart TV Smart TV
Screen Size 50 Inch (126 cm) 50 Inch (126 cm)
Resolution 4K 3840 x 2160 4K 3840 x 2160
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 60 Hz 50 Hz
Viewing Angle 178°/178° 178°/178°
USB
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3
Supported Video Formats : AVI, MP4, MPG, TS, MKV, WebM
Supported Picture Formats : JPG, PNG, BMP
USB Version : 2.0
Supported Video Formats : AVI, MKV, MP4, ASF, MOV, 3GP, FLV, VRO, VOB, SVI
Supported Picture Formats : JPG, JPEG, PNG, BMP, MPO
Video
Backlight : LED 4K UHD
Digital Noise Reduction : Yes
Film Mode : Yes
Sports Mode : Yes
HDR : Yes
Smart HDR : Yes
Micro Dimming : Yes
Picture Performance Index : 1500
Dynamic Contrast : Mega
UHD Upscaling : UHD
Color Management : 10P & 2P Calibration
Picture Engine : Pure Image Ultra HD
Backlight : 4K UHD Crystal LED
HDR : Yes
HLG : Yes
HDR 10+ : Yes
Film Mode : Yes
Picture Clarity : Yes
One Billion Color : Yes
Contrast Enhancer : Yes
Filmmaker Mode ( FMM ) : Yes
Color : Pur Color
Micro Dimming : UHD Dimming
Contrast : Mega Contrast
Motion Technology : Motion Xcelerator
Brightness / Color Detection : Brigtness Detection
Picture Engine : Crystal Processor 4K
Audio
Audio Output ( RMS ) : 8 W + 8 W
Music Mound Power : 2 X 16 W
Equaliser : Yes
Auto Volume Control : Yes
Dolby : Digital Plus
Speakers : Full Range
Speaker Type : Down Firing
Processing : Pure Image Ultra HD
Sound Output ( RMS ) : 20 W
Q-Symphony : Yes
Multiroom Link : Yes
Adaptive Sound : Yes
Sound Mirroring : Yes
Bluetooth Audio : Yes
Buds Auto Switch : Yes
Object Tracking Sound Lite : Yes
Dual Audio Support ( Bluetooth ) : Yes
Speaker Type : 2 Channel
Connectivity Options
HDMI : 3
USB ( 2.0 ) : 2
RF In ( F Sat ) : 1
CI ( Slot ) / Type : 1
RF In ( IEC Terrestial / Cable ) : 1
Ethernet Or LAN RJ-45 : Yes
HDMI 3 x 2.0 : Yes
Digital Audio Out Optical : Yes
Headphone : Yes
Bluetooth A2DP, HID : Yes
HDCP 2.2 : All HDMIs
HDMI ARC : Via HDMI 3
DVI-In ( Video ) : Via HDMI 3
Sat : Diseq - SCD : Yes v.1.0 / No
WiFi : Built-in b/g/n
HDMI Max Resolution : 2160P/60Hz 12bit
HDMI : 3
USB 2.0 : 1
WiFi5 : Yes
Bluetooth 5.2 : Yes
Ethernet / LAN : Yes
Anynet+ ( HDMI-CEC ) : Yes
HDMI Audio Return Channel : eARC / ARC
RF In ( Terrestrial / Cable Input / Satellite Input ) : 1 / 1 ( Common Use For Terrestrial ) / 1
Smart TV Features
Smart TV : 3.0 ( 33 Languages )
HbbTV 2.0.1 : Yes
Web Browser : Yes
Social : Yes
WiFi Sharing : T-cast
CPU : Quad Core
4K : Netflix, YouTube
Operating System : Tizen™ Smart TV
Tap View : Yes
Easy Setup : Yes
App Casting : Yes
Wireless Dex : Yes
Media Home : Yes
SmartThings : Yes
Web Browser : Yes
Mobile Camera Support : Yes
Video Communication : Google Meet
NFT : Nifty Gateway
Cloud Service : Microsoft 365
Multi Device Experience : Mobile To TV, TV Sound To Mobile, Sound Mirroring, Wireless TV On
Other Features
Teletext : Yes
Analogue Tuner : Yes
Auto Channel Search : Yes
Instant Power On : Yes
Caption ( Subtitle ) : Yes
USB Channel List Clone : Yes
HDMI Quick Switch : Yes
DLNA 1.5 : Yes
USB HID Support : Yes
Sleep Timer : Yes
HDMI CEC ( T-Link ) : Full
Game Mode : Auto
CI+ : Yes ( 1.3 )
DTV Tuner : DVB-T2/C/S2
EPG ( DVB EIT / SI ) : Up To 8 Days
Analogue Tuner Systems : PAL / SECAM / NTSC ( AV ) BG / DK / I / LL
Design : Slim Look Design
Bezel Type : 3 Bezel-Less
Slim Type : Slim Look
Stand Type : Slim Feet
Stand Color : Black
Front Color : Black
EPG : Yes
HGiG : Yes
TV Key : Yes
Analog Tuner : Yes
MBR Support : Yes
Teletext ( TTX ) : Yes
ConnectShare™ : Yes
Triple Protection : Yes
Caption ( Subtitle ) : Yes
Analog Clean View : Yes
Auto Game Mode ( ALLM ) : Yes
Digital Broadcasting : DVB-T2CS2
OSD Language : Local Languages
Motor Impaired Support : Slow Button Repeat
Hearing Impaired Support : Multi-Output Audio, Sign Language Zoom
Accessibillity - Voice Guide : UK English, France French, Hindi , Russian , Korean
General Details
Power Supply ( Voltage, Hz ) : 220-240V~50Hz
Max Power Consumption : 130 W
Average Power Consumption : 73 W
Power Consumption Standby : 0.29 W
Annual Power Consumption : 99 kWh
Energy Efficency Class : A+
Auto Power Off : Yes
Peak Luminance Ratio : 65%
Weight Without Stand : 10.10 Kg
Weight With Stand : 10.40 Kg
Packaging Weight : 13.80 Kg
VESA Walll Mount Pattern : 200 mm X 200 mm