TCL 50CF630K
Rs.35,092.76
Daiwa D50BT162
Rs.34,990.00
Model No 50CF630K D50BT162
TV Type Smart TV Smart TV
Screen Size 50 Inch (126 cm) 50 Inch (126 cm)
Resolution 4K 3840 x 2160 4K 3840 x 2160
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 60 Hz 60 Hz
Viewing Angle 178°/178° 178°/178°
USB
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : WMA, MP3
Supported Video Formats : AVI, WMV, MP4 ( H.265.H.264, VP9, AV1,… ), MPG, TS, MKV, WebM, VP9
Supported Picture Formats : HEIF, JPG, PNG, BMP, Text Subtitles
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3
Supported Video Formats : MPEG-1, MPEG-2
Supported Picture Formats : JPEG
Video
Backlight : 4K QLED
HLG : Yes
HDR10+ : Yes
Film Mode : Yes
10 Bit Panel : Yes
Dolby Vision : Yes
HDR Premium : Yes
Smart HDR : Yes
Digital Noise Reduction : Yes
Picture Performance Index : 2800
Dynamic Contrast : Mega
Wide Colour Technology : Quantum Dot
Picture processing : IPQ 2.0 Engine
Color Management : 10P & 2P Calibration
UHD Upscaling : UHD Super Resolution
Video Decoding : H.265 UHD, H.264, MPEG-2
Backlight : DLED
Display Technology : LED
Contrast Ratio : 1000000:1
Quantum Luminit : Yes
HDR 10 : Yes
Panel Type : A+ grade
Audio
Sound Power ( RMS ) : 10 W + 10 W
Dolby Atmos : Yes
Auto Volume Control : Yes
Equaliser : Presets
Speaker Type : Down Firing
Dolby Audio : Dolby AC4, Dolby TrueHD
Audio Output Power : 20 W
Surround Sound : Yes
Speaker Type : Box Speakers
Connectivity Options
HDMI 2.1 : 4
USB 2.0 : 2
CI Slot : Yes
RF In ( F Sat ) : Yes
Bluetooth 5.0 : Yes
Ethernet / LAN : Yes
USB HID Support : Yes
HDMI Quick Switch : Yes
Chromecast & T-Cast : Yes
Digital Audio Out Optical : Yes
RF in ( IEC Terrestrial / Cable ) : Yes
HDCP 2.2 : 2,3
HDMI eARC / ARC : eARC HDMI 4
YPbPr : CVBS Optional
HDMI Max Resolution : 2160P / 60Hz 422 12Bit
WiFi : Built-in ac/n/g 2.4/5Ghz MIMO
HDMI : 3
USB : 2
Wi-Fi 2.4GHz : Yes
Bluetooth : Yes
Ethernet : Yes
Optical Output : Yes
Earphone Out : Yes
Smart TV Features
Operation System : FireTV
CPU : Quad Core
Netflix : Yes
Disney+ : Yes
YouTube : Yes
HbbTV 2.0.2 : Yes
Google Play Store : Yes
Amazon Prime Video : Yes
AI Amazon Alexa : Works With Alexa DE / FR / IT / UK
4K : Netflix, YouTube, Amazon Prime, AppleTV+ & More
Operating System : Android 9.0 With The Big Wall
CPU : A-50 Quad Core
GPU : Mali-G31 MP2
RAM : 2 GB
ROM : 16 GB
Other Features
Design : Bezel-Less Ultra Slim Design
Stand Type : Fixed
Teletext : Yes
Game Bar : Yes
Sleep Timer : Yes
Game Mode : Yes
Sports Mode : Yes
Game Master : Yes
Analogue Tuner : Yes
Quick Power On : Yes
Caption ( Subtitle ) : Yes
USB HID Support : Yes
Auto Channel Search : Yes
Auto Low Latency Mode ( ALLM ) : Yes
Smartphone / Tablet Remote Support : Yes
EPG ( DVB EIT / SI ) : Up To 8 Days
CI+ : Yes ( 1.4, ECP )
DTV Tuner : DVB-T2 / C / S2
Analogue Tuner Systems : PAL / SECAM / NTSC ( AV ) BG / DK / I / LL
OSD Languages : 5 English, French, German, Portuguese, Spanish
Digital Media Format : DVD-Video
Color : Black
Maximum Operating Distance : 16 Feet
General Details
Power Supply ( Voltage, Hz ) : 220-240V~50Hz
Max Power Consumption : 116 W
Annual SDR Power Consumption : 68.0 W
Annual HDR Power Consumption : 116 W
Weight Without Stand : 9,00 Kg
Weight With Stand : 9.20 Kg
Packaging Weight : 12.00 Kg
EEI Class SDR ( X1 ) : G
EEI Class HDR ( X1 ) : G
Auto Power Off : Yes
Peak Luminance Ratio : 87%
Vesa Size : 300 mm X 300 mm