Akai AL50GU-SFWS
Rs.34,990.00
Model No 50CF630K AL50GU-SFWS
TV Type Smart TV Smart TV
Screen Size 50 Inch (126 cm) 50 Inch (126 cm)
Resolution 4K 3840 x 2160 4K 3840 x 2160
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 60 Hz 60 Hz
Viewing Angle 178°/178° 178°/178°
USB
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : WMA, MP3
Supported Video Formats : AVI, WMV, MP4 ( H.265.H.264, VP9, AV1,… ), MPG, TS, MKV, WebM, VP9
Supported Picture Formats : HEIF, JPG, PNG, BMP, Text Subtitles
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, WMA, M4A, AAC, MP2, PCM, MPEG
Supported Video Formats : MPG, AVI, TS, MOV, MKV, DAT, MP4, VOB, RM, RMVB
Supported Picture Formats : JPEG, JPG, PNG, BMP
Video
Backlight : 4K QLED
HLG : Yes
HDR10+ : Yes
Film Mode : Yes
10 Bit Panel : Yes
Dolby Vision : Yes
HDR Premium : Yes
Smart HDR : Yes
Digital Noise Reduction : Yes
Picture Performance Index : 2800
Dynamic Contrast : Mega
Wide Colour Technology : Quantum Dot
Picture processing : IPQ 2.0 Engine
Color Management : 10P & 2P Calibration
UHD Upscaling : UHD Super Resolution
Video Decoding : H.265 UHD, H.264, MPEG-2
BackLight : 4K UHD LED
HLG : Yes
HDR10 : Yes
Dolby Vision : Yes
4K Upscalling : Yes
HDR Compatibility : Yes
AI Brightness Control : Yes
Digital Noise Reduction : Yes
Colour Gamut : 68%
Super Brightness : 250 Nits
Colours : 8Bits+FRC
Audio
Sound Power ( RMS ) : 10 W + 10 W
Dolby Atmos : Yes
Auto Volume Control : Yes
Equaliser : Presets
Speaker Type : Down Firing
Dolby Audio : Dolby AC4, Dolby TrueHD
Audio Output ( RMS ) : 20 W
Dolby Audio : Yes
Ultra Surround Sound : Yes
Bluetooth Audio Playback : 2 Way
Speaker Type : Box Speaker
Connectivity Options
HDMI 2.1 : 4
USB 2.0 : 2
CI Slot : Yes
RF In ( F Sat ) : Yes
Bluetooth 5.0 : Yes
Ethernet / LAN : Yes
USB HID Support : Yes
HDMI Quick Switch : Yes
Chromecast & T-Cast : Yes
Digital Audio Out Optical : Yes
RF in ( IEC Terrestrial / Cable ) : Yes
HDCP 2.2 : 2,3
HDMI eARC / ARC : eARC HDMI 4
YPbPr : CVBS Optional
HDMI Max Resolution : 2160P / 60Hz 422 12Bit
WiFi : Built-in ac/n/g 2.4/5Ghz MIMO
HDMI 2.0 : 3
USB 2.0 : 2
Miracast : Yes
Bluetooth 5.0 : Yes
Ethernet / LAN : Yes
Chromecast Built-In : Yes
Simplink ( HDMI CEC ) : Yes
Digital Audio Output Optical ( SPDIF ) : Yes
Wi-fi : Dual Band Wi-Fi 802.11 a, b, g, n, ac, 2.4 GHz, 5GHz
Smart TV Features
Operation System : FireTV
CPU : Quad Core
Netflix : Yes
Disney+ : Yes
YouTube : Yes
HbbTV 2.0.2 : Yes
Google Play Store : Yes
Amazon Prime Video : Yes
AI Amazon Alexa : Works With Alexa DE / FR / IT / UK
4K : Netflix, YouTube, Amazon Prime, AppleTV+ & More
Operating System : Google TV / Android 11
CPU : CA53 Quad core, 1.5GHz
GPU : Mali-G52MC1
RAM : 2 GB
ROM : 16 GB
Netflix : Yes
ThinQ AI : Yes
Ok Google : Yes
Google Play : Yes
Prime Video : Yes
Disney+ Hotstar : Yes
Google Assistant : Yes
Pre Installed Application : Netflix, Prime Video, Disney Hotstar
Certified Apps : Netflix, Prime Video, Disney+ Hotstar, Apple TV, SonyLIV, Discovery+, Zee5 & More
Other Features
Design : Bezel-Less Ultra Slim Design
Stand Type : Fixed
Teletext : Yes
Game Bar : Yes
Sleep Timer : Yes
Game Mode : Yes
Sports Mode : Yes
Game Master : Yes
Analogue Tuner : Yes
Quick Power On : Yes
Caption ( Subtitle ) : Yes
USB HID Support : Yes
Auto Channel Search : Yes
Auto Low Latency Mode ( ALLM ) : Yes
Smartphone / Tablet Remote Support : Yes
EPG ( DVB EIT / SI ) : Up To 8 Days
CI+ : Yes ( 1.4, ECP )
DTV Tuner : DVB-T2 / C / S2
Analogue Tuner Systems : PAL / SECAM / NTSC ( AV ) BG / DK / I / LL
OSD Languages : 5 English, French, German, Portuguese, Spanish
Design : Bezel-Less Design
Kids Care : Yes
Game Mode : Yes
Compatible With : Set Top Box, Play Station, Xbox, Blu-Ray DVD Player
General Details
Power Supply ( Voltage, Hz ) : 220-240V~50Hz
Max Power Consumption : 116 W
Annual SDR Power Consumption : 68.0 W
Annual HDR Power Consumption : 116 W
Weight Without Stand : 9,00 Kg
Weight With Stand : 9.20 Kg
Packaging Weight : 12.00 Kg
EEI Class SDR ( X1 ) : G
EEI Class HDR ( X1 ) : G
Auto Power Off : Yes
Peak Luminance Ratio : 87%
Vesa Size : 300 mm X 300 mm
Power Supply ( Voltage, Hz ) : AC 100 V- 240 V
Power Consumption : 120 W
Power Consumption Standby Mode : 0.5 W