TCL 50S434-CA
Rs.37,040.95
Model No 50C635K 50S434-CA
TV Type Smart TV Smart TV
Screen Size 50 Inch (126 cm) 50 Inch (126 cm)
Resolution 4K 3840 x 2160 4K 3840 x 2160
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 60 Hz 60 Hz
Viewing Angle 178°/178° 178°/178°
USB
USB Version : 3.0
Supported Audio Formats : WMA, MP3
Supported Video Formats : AVI, WMV, MP4 ( H.265.H.264, VP9, AV1,… ), MPG, TS, MKV, WebM, VP9
Supported Picture Formats : HEIF, JPG, PNG, BMP, Text Subtitles
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, AAC, FLAC
Supported Video Formats : MKV ( H.264 ), MP4 ( H.264 )
Supported Picture Formats : JPEG, PNG
Video
Backlight : 4K UHD QLED
HLG : Yes
PQ10 : Yes
HDR10 : Yes
HDR10+ : Yes
Film Mode : Yes
11 Bit Panel : Yes
Dolby Vision : Yes
Smart HDR : Yes
HDR Premium : Yes
Micro Dimming : Yes
IMAX Enhanced : Yes
Motion Clarity Pro : Yes
Digital Noise Reduction : Yes
Picture Performance Index : 3100
Dynamic Contrast : Mega
Wide Color Technology : Quantum Dot
Picture processing : IPQ 2.0 Engine
Color Management : 20P & 2P Calibration
Video Decoding : H.265 UHD, H.264, MPEG-2
UHD Upscaling : UHD Machine Learning AI SR
Backlight : 4K UHD HDR LED TV
HLG : Yes
Resolution : UHD
Natural Motion : 120 CMI
Display Colors : 1.07 Billion
Audio
Sound Power ( RMS ) : 10 W + 10 W
Auto Volume Control : Yes
Equalizer : Presets
Audio Quality By : ONKYO
Speakers : Full Range
Speaker Type : Down Firing
Dolby : Dolby AC4, Dolby TrueHD
Sound Processing : Dolby Atmos, Virtualization & Upmix
Audio Output ( RMS ) : 8 W + 8 W
Premium Audio : Dolby Digital Plus
Connectivity Options
HDMI 2.1 : 3
USB 3.0 + 2.0 : 2 ( 3.0 X 1, 2.0 X 1 )
CI Slot : Yes
DLNA 1.5 : Yes
Headphone : Yes
RF In ( F Sat ) : Yes
Bluetooth 5.0 : Yes
Ethernet / LAN : Yes
USB HID Support : Yes
HDMI Quick Switch : Yes
Chromecast & T-Cast : Yes
Digital Audio Out Optical : Yes
RF in ( IEC Terrestrial / Cable ) : Yes
HDCP 2.2 : 2,3
HDMI CEC ( T-link ) : Full
HDMI eARC / ARC : eARC HDMI 1
YPbPr : CVBS Optional
MHL : Yes ( 3.0 ) via HDMI1
HDMI Max Resolution : 2160P / 60Hz 422 12Bit
WiFi : Built-in ac/n/g 2.4/5Ghz MIMO
HDMI 2.0 : 3 (1 ARC )
USB 2.0 : 1
Bluetooth® : Yes
Headphone Jack : 1 Yes
RF Antenna Input : 1 Yes
Digital Optical Audio Output : 1 Yes
Composite Audio / Video Input : 1 Yes
Fast WiFi : 802.11ac 2X2 Dual Band ( Support 2.4GHz & 5GHz
Smart TV Features
Operating System : Android R ( 11.0 )
CPU : Quad Core
Social : Yes
Netflix : Yes
YouTube : Yes
TCL Home : Yes
Google Duo : Yes
HbbTV 2.0.2 : Yes
Web Browser : Yes
Google Home : Yes
Freeview Play : Yes
Google Play Store : Yes
Google Assistant Built-In : Yes
AI Google Assistant : Google Assistant Hands Free
AI Amazon Alexa : Works With Alexa DE / FR/ IT / UK
4K : Netflix, YouTube, Amazon Prime, AppleTV+ & More
Operating System : Android TV
Chromecast Built-In : Yes
Easy Voice Control : Yes
Integrated Voice Assistant : Google Assistant
Other Features
Design : Bezel-Less Ultra Slim Metal Design : Premium & Elegant Frameless Design
Color : Brushed Silver Metal Front
Stand Type : Fixed
Teletext : Yes
Sleep Timer : Yes
Sports Mode : Yes
Game Master : Yes
Analogue Tuner : Yes
Quick Power On : Yes
Caption ( Subtitle ) : Yes
USB HID Support : Yes
Auto Channel Search : Yes
USB Channel List Clone : Yes
Auto Low Latency Mode ( ALLM ) : Yes
Smartphone / Tablet Remote Support : Yes
Multipicture : PAT
Game Mode : Auto
EPG ( DVB EIT / SI ) : Up To 8 Days
CI+ : Yes ( 1.4, ECP )
DTV Tuner : DVB-T2 / C / S2
Analogue Tuner Systems : PAL / SECAM / NTSC ( AV ) BG / DK / I / LL
Sleep Timer : Yes
Closed Caption : Yes
1 Year Limited Warranty : Yes
Parental Control ( V-Chip ) : Yes
Accessible Menu System ( CVAA ) : Yes
Control Buttons : One Button
Multilingual On-Screen-Display : English, Spanish, French
Tuner Type : ATSC / NTSC / Clear QAM
General Details
Power Supply ( Voltage, Hz ) : 220-240V~50Hz
Max Power Consumption : 145 W
Annual SDR Power Consumption ( EEI 2021 ) ( X1 ) : 75 W
Annual HDR Power Consumption ( EE I 2021 ) ( X1 ) : 118 W
Power Consumption Standby* : 0,5 W
Weight Without stand : 10.30 Kg
Weight With stand : 10.50 Kg
Packaging Weight : 13.60 Kg
EEI 2021 Class SDR ( X1 ) : G
EEI 2021 Class HDR ( X1 ) : G
Auto Power Off : Yes
Peak Luminance Ratio : 65%
Vesa Size : 300 mm X 300 mm
Power Supply (Voltage, Hz) : AC 100V-240V 50/60Hz
Annual Power Consumption : 100 kWh/Y
Weight Without Stand : 9.38 Kg
Weight With Stand : 9.52 Kg
Packaging Weight : 13.47 Kg
VESA Walll Mount Pattern : 200 mm X 300 mm