Samsung UE50DU8500KXXU
Rs.37,088.12
Model No 50C635K UE50DU8500KXXU
TV Type Smart TV Smart TV
Screen Size 50 Inch (126 cm) 50 Inch (126 cm)
Resolution 4K 3840 x 2160 4K 3840 x 2160
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 60 Hz 50 Hz
Viewing Angle 178°/178° 178°/178°
USB
USB Version : 3.0
Supported Audio Formats : WMA, MP3
Supported Video Formats : AVI, WMV, MP4 ( H.265.H.264, VP9, AV1,… ), MPG, TS, MKV, WebM, VP9
Supported Picture Formats : HEIF, JPG, PNG, BMP, Text Subtitles
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, FLAC, OGG, WMA, WAV, MIDI, APE, AIFF, ALAC, M4A, MPA, AAC
Supported Video Formats : AVI, MKV, MP4, ASF, MOV, 3GP, FLV, VRO, VOB, SVI
Supported Picture Formats : JPG, JPEG, PNG, BMP, MPO
Video
Backlight : 4K UHD QLED
HLG : Yes
PQ10 : Yes
HDR10 : Yes
HDR10+ : Yes
Film Mode : Yes
11 Bit Panel : Yes
Dolby Vision : Yes
Smart HDR : Yes
HDR Premium : Yes
Micro Dimming : Yes
IMAX Enhanced : Yes
Motion Clarity Pro : Yes
Digital Noise Reduction : Yes
Picture Performance Index : 3100
Dynamic Contrast : Mega
Wide Color Technology : Quantum Dot
Picture processing : IPQ 2.0 Engine
Color Management : 20P & 2P Calibration
Video Decoding : H.265 UHD, H.264, MPEG-2
UHD Upscaling : UHD Machine Learning AI SR
Backlight : 4K UHD Crystal LED
Contrast Enhancer : Yes
Filmmaker Mode ( FMM ) : Yes
HDR : Yes
HDR 10+ : Support
Upscaling : 4K Upscaling
Micro Dimming : UHD Dimming
Contrast : Mega Contrast
Motion Technology : Motion Xcelerator
Picture Engine : Crystal Processor 4K
Audio
Sound Power ( RMS ) : 10 W + 10 W
Auto Volume Control : Yes
Equalizer : Presets
Audio Quality By : ONKYO
Speakers : Full Range
Speaker Type : Down Firing
Dolby : Dolby AC4, Dolby TrueHD
Sound Processing : Dolby Atmos, Virtualization & Upmix
Sound Output ( RMS ) : 20 W
Adaptive Sound : Yes
Samsung Q-Symphony : Yes
Audio Pre-Selection Descriptor : Yes
Object Tracking Sound : OTS Lite
Speaker Type : 2 Channel
Connectivity Options
HDMI 2.1 : 3
USB 3.0 + 2.0 : 2 ( 3.0 X 1, 2.0 X 1 )
CI Slot : Yes
DLNA 1.5 : Yes
Headphone : Yes
RF In ( F Sat ) : Yes
Bluetooth 5.0 : Yes
Ethernet / LAN : Yes
USB HID Support : Yes
HDMI Quick Switch : Yes
Chromecast & T-Cast : Yes
Digital Audio Out Optical : Yes
RF in ( IEC Terrestrial / Cable ) : Yes
HDCP 2.2 : 2,3
HDMI CEC ( T-link ) : Full
HDMI eARC / ARC : eARC HDMI 1
YPbPr : CVBS Optional
MHL : Yes ( 3.0 ) via HDMI1
HDMI Max Resolution : 2160P / 60Hz 422 12Bit
WiFi : Built-in ac/n/g 2.4/5Ghz MIMO
HDMI ( 2.0 ) : 3
USB-A ( 2.0 ) : 2
WiFi 5 : Yes
CI Slot 1 : Yes
Bluetooth 5.2 : Yes
Ethernet / LAN : Yes
Anynet+ ( HDMI-CEC ) : Yes
HDMI Audio Return Channel : eARC, ARC
HDMI ( High Frame Rate ) : 4K 60Hz ( For HDMI 1 / 2 / 3 )
RF In ( Terrestrial, Cable Input ) : 1 / 1 ( Common Use For Terrestrial ) / 0
Smart TV Features
Operating System : Android R ( 11.0 )
CPU : Quad Core
Social : Yes
Netflix : Yes
YouTube : Yes
TCL Home : Yes
Google Duo : Yes
HbbTV 2.0.2 : Yes
Web Browser : Yes
Google Home : Yes
Freeview Play : Yes
Google Play Store : Yes
Google Assistant Built-In : Yes
AI Google Assistant : Google Assistant Hands Free
AI Amazon Alexa : Works With Alexa DE / FR/ IT / UK
4K : Netflix, YouTube, Amazon Prime, AppleTV+ & More
Operating System : Tizen™ Smart TV
Bixby : Yes
Daily+ : Yes
Web Browser : Yes
SmartThings Hub, Matter Hub, IoT-Sensor Functionality, Quick Remote : Yes
NFT : Nifty Gateway
Multi-View : UpTo 2 Videos
Samsung Health : Yes ( GB, IE Only )
Universal Browse & Play : Yes ( GB, FR, DE, IT, ES )
Built-In Voice Assistant : Alexa ( GB, DE, FR, IT, ES, AT, IE )
Multi Device Experience : Mobile To TV, Sound Mirroring, Wireless TV On, Tap View
Samsung TV Plus : Yes ( GB, FR, DE, IT, ES, CH, AT, NL, SE, NO, DK, FI, PT, IE, BE, LU )
Apple AirPlay : Yes ( w/o Aland Islands, Faroe Islands, Netherlands Antilles, San Marino )
Other Features
Design : Bezel-Less Ultra Slim Metal Design : Premium & Elegant Frameless Design
Color : Brushed Silver Metal Front
Stand Type : Fixed
Teletext : Yes
Sleep Timer : Yes
Sports Mode : Yes
Game Master : Yes
Analogue Tuner : Yes
Quick Power On : Yes
Caption ( Subtitle ) : Yes
USB HID Support : Yes
Auto Channel Search : Yes
USB Channel List Clone : Yes
Auto Low Latency Mode ( ALLM ) : Yes
Smartphone / Tablet Remote Support : Yes
Multipicture : PAT
Game Mode : Auto
EPG ( DVB EIT / SI ) : Up To 8 Days
CI+ : Yes ( 1.4, ECP )
DTV Tuner : DVB-T2 / C / S2
Analogue Tuner Systems : PAL / SECAM / NTSC ( AV ) BG / DK / I / LL
Design : Air Slim Design
Stand Type : Simple Plus-Narrow
Bezel Type : 3 Bezel-Less
Front Color : Titan Gray
Stand Color : Titan Gray
Slim Type : Slim Look
EPG : Yes
IP Control : Yes
Analog Tuner : Yes
Embeded POP : Yes
TV Key Support : Yes
Digital Broadcasting : DVB-T2C
Common Interface ( CI ) : CI + ( 1.4 ) / CI + ( 1.4 ECP )_IT Only
Motor Impaired Support : Slow Button Repeat, Remote Control App. For All
Hearing Impaired Support : Closed Caption ( Subtitle ), Multi-Output Audio, Sign Language Zoom
OSD Languages : 27 European Languages + Russian ( Only When Connecting To Network In EE, LV, LT )
General Details
Power Supply ( Voltage, Hz ) : 220-240V~50Hz
Max Power Consumption : 145 W
Annual SDR Power Consumption ( EEI 2021 ) ( X1 ) : 75 W
Annual HDR Power Consumption ( EE I 2021 ) ( X1 ) : 118 W
Power Consumption Standby* : 0,5 W
Weight Without stand : 10.30 Kg
Weight With stand : 10.50 Kg
Packaging Weight : 13.60 Kg
EEI 2021 Class SDR ( X1 ) : G
EEI 2021 Class HDR ( X1 ) : G
Auto Power Off : Yes
Peak Luminance Ratio : 65%
Vesa Size : 300 mm X 300 mm
Power Supply : AC 220-240V~ 50/60Hz
Power Consumption Max : 140 W
Power Consumption Typical : 70.0 W
Yearly Power Consumption ( EU Standard ) : 97 kWh
Power Consumption Standby : 0.50 W
Energy Efficiency Class : G
Eco Sensor : Yes
Auto Power Off : Yes
Auto Power Saving : Yes
Weight Without Stand : 11.5 Kg
Weight With Stand : 12.1 Kg
Weight Of Package Carton : 16.3 Kg
VESA Spec : 200 mm X 200 mm