Skyworth 43UC7500
Rs.32,513.39
Model No 43C641K 43UC7500
TV Type Android TV Android TV
Screen Size 43 Inch (109.22 cm) 43 Inch (109.22 cm)
Resolution 4K 3840 x 2160 4K 3840 x 2160
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 60 Hz 60 Hz
Viewing Angle 178°/178° 178°/178°
USB
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, AAC, WMA, AC3, EAC3, FLAC, OGG
Supported Video Formats : H.265 UHD, H.264, MPEG-2
Supported Picture Formats : JPEG, GIF, PNG
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : AAC, AC3 ( Dolby Digital ), MP3, WMA
Supported Video Formats : AVI, MKV, MOV, MP4, MPEG, TS, Xvid
Supported Picture Formats : JPEG
Video
Backlight : 4K UHD QLED
HLG : Yes
HDR10 : Yes
HDR10+ : Yes
Ai-HDR : Yes
AI-Motion : Yes
AI-Clarity : Yes
AI-Colour : Yes
Ai-Contrast : Yes
Dolby Vision : Yes
Motion Clarity : Yes
Dynamic Contrast : Mega
Picture Performance Index : 3100 PPI
Wide Colour Technology : Quantum Dot
Picture Engine : AiPQ 3.0 Engine
Colour Management : 20P & 2P Calibration
Upscaling : UHD Machine Learning AI SR
Back Light System : Direct Array
Back-Light : D-LED
HLG ( Live ) : Yes
HDR : Yes
Wide Color Gamut : Yes
Resolution : 4K
Color Technology : RGB
Panel Bit Depth : 10 Bit
Picture Modes : Sport
Peak Brightness : 300 Nits
Film Mode : Movie Mode
Audio
Audio Output ( RMS ) : 2 X 10 W
Dolby Atmos : Yes
Auto Volume Control : Yes
Equalizer : Presets
Audio Quality By : ONKYO
Sound Channel : 2.0 Channel
Speakers : Full Range Down
Dolby Audio : Dolby AC4, Dolby TrueHD
Processing : Dolby Atmos, DTS Virtual-X, Virtualization & Up Mix
Audio Output Power ( RMS ) : 2 X 8 W
Dolby Audio : Yes
DTS StudioSound : Yes
Bluetooth Audio : Yes
Speaker Location : Bottom
Speaker Type : 2.0 Channel
Connectivity Options
HDMI 2.1 : 3
USB 3.0 : 1
CI Slot : 1
F In ( F Sat ) : 1
Ethernet / LAN : 1
RF In ( IEC Terrestrial / Cable ) : 1
Bluetooth 5.0 : Yes
Headphone : Yes
Digital Audio Out : Optical
HDMI eARC / ARC : eARC HDMI3
CI+ : Yes ( 1.4, ECP )
YPbPr : CVBS Optional
Sat: Diseq / Unicable : Yes V.1.0 / Ver. I
WiFi Sharing : Chromecast & T-Cast
WiFi : Built-In ac/n/g 2.4/5Ghz MIMO
HDIM 2.0 : 3
USB 2.0 : 2
Bluetooth : Yes
Ethernet / LAN : Yes
RF In ( 75 ohm ) : Yes
Wireless LAN Port : Yes
HDMI CEC Support : Yes
Bluetooth Low Energy : Yes
Digital Audio Out ( Optical ) : Yes
HDMI Audio Return Channel : Yes
Composite In ( AV ) / ( 3.5 mm ) : Yes
HDMI Quick Switch : Fast Switch
Wi-Fi Band : 2.4GHz & 5.0 GHz
Wi-Fi Version : 802.11b/g/n 2T/2R
Smart TV Features
Operating System : Android R ( 11.0 )
CPU : Quad Core
RAM : 2 GB
ROM : 16 GB
Netflix : Yes
Disney+ : Yes
You Tube : Yes
Ok Google : Yes
HbbTV 2.0.2 : Yes
Google Meet : Yes
Amazon Prime : Yes
Freeview Play : Yes
Works With Alexa : Yes
Smartphone / Tablet Remote Support : Yes
Applications : Google Play Store
4K : Netflix, YouTube, Amazon Prime, AppleTV+ & More
Operating System : Android TV 10
CPU : A53 Quad-Core
GPU : Dual Core
RAM : 2 GB
ROM : 8 GB
WOL : Yes
WOW : Yes
Chromecast Built-In : Yes
Web Browser : Yes
IoT Compatibility - ( Via Google Home, etc ) : Yes
App Store : Google Play Store
AI Voice Support : Google Assistant, Works With Alexa
Other Features
Design : Near- Bezel-Less Ultra Slim Metal Design
Teletext : Yes
Game Bar : Yes
Aiming Aid : Yes
Sleep Timer : Yes
Game Mode : Yes
Sports Mode : Yes
Game Master : Yes
Analogue Tuner : Yes
USB HID Support : Yes
TÜV Low Blue Ray : Yes
Auto Channel Search : Yes
Auto Low Latency Mode ( ALLM ) : Yes
Multipicture : PAT
Bluetooth Profile : A2DP, HID
EPG ( DVB EIT / SI ) : Up To 8 Days
DTV Tuner : DVB-T2 / C / S2
Stand Design : Y-Shape 2 Position
Main Color : Brushed Titanium Metal Front
Analogue Tuner Systems : PAL / SECAM / NTSC ( AV ) BG / DK / I / LL
Design : Bezel-Less Design
Stand Configuration : Two Legs
Bezel Color : Black
Stand Color : Black
V-Chip : Yes
Instant On : Yes
Illiminated Logo : Yes
Auto Power Off : Yes
Analog TV Tuner : Yes
BT HID Support : Yes
Caption ( Subtitle ) : Yes
USB HID Support : Yes
USB Video Support : Yes
USB Picture Support : Yes
Auto Channel Search : Yes
Game Mode Response Time : 20 ms
Country Of Origin : China
DTV Tuner : ATSC
OSD Language : English, Spanish, French
General Details
Power Supply ( Voltage, Hz ) : AC 220-240V~50Hz
Power Consumption : 130 W
Networked Standby Mode Power Demand : 2.00 W
On Mode Power Demand In SDR / HDR ( X1 ) : 53 / 90 W
Standby Power Consumption : 0.5 W
EEI Class SDR / HDR ( X1 ) : G / G
Lead Presence : Yes
Auto Power Off : Yes
Peak Luminance Ratio : 70%
Weight Without Stand : 6.50 Kg
Weight With Stand : 6.50 Kg
Packaging Weight : 8.80 Kg
Wall Mount Size : 200 mm X 200 mm
Power Requirements : AC110-240V 50/60Hz
Annual Power Consumption : 125 kWh/Y
Power Consumption : 100 W
Power Consumption Standby : 0.5 W
Weight Without Stand : 6.3 Kg
Weight With Stand : 6.5 Kg
Carton Weight : 9.6 Kg
VESA Wall Mount Support : 200 mm X 200 mm