Sony SRS-XG500
Rs.19,999.00
JBL Grip Personalized
Rs.21,796.00
Brand
Sony
JBL
Model No
SRS-XG500
Grip Personalized
Wired / Wireless
Bluetooth Speaker Specification
Driver Type
Dynamic
Dynamic
Driver Diameter
25 mm
43 X 80 mm Full Range
Impedance
500 kΩ
NA
Sensitivity
200 mV
NA
Frequency Response
20 Hz - 20000 Hz
70Hz - 20KHz
Maximum Power Input
AC 120-240 V, 50/60Hz
DC 5V / 2A
Maximum Power Output
5 W ( RMS )
Tweeter Unit 25 mm
Woofer Unit 110 mm X 110 mm
16 W ( RMS )
Surround Sound Channel Configuration : 2.0
Signal to Noise Ratio
> 80 dB
Wireless Technology
Bluetooth
Bluetooth
Bluetooth Version
5.0
Compatible Profiles
All Bluetooth Devices
All Bluetooth Devices
Supported Codecs
SBC, AAC, LDAC
AAC, SBC
Battery Type
Lithium-Ion Batteries
Lithium-Ion Batteries
Bluetooth Range
30 Meters
10 Meters
Battery Life
30 Hours
14 Hours
Charging Time
3 Hours
3 Hours
Noise Cancelling
Active
Aux Connectivity
Yes
Yes
Weight
5.6 Kg
Weight : 0.385 Kg
Dimensions
460 mm X 256 mm X 215 mm
165 mm X 90 mm X 80 mm
Available Colors
Black
Black, White, Blue, Red, Green, Pink, Yellow, Orange, Purple
Accessories
Sony SRS-XG500 Bluetooth Speaker
1N AC Power Adapter
1N AC Power Cord
JBL Grip Personalized Bluetooth Speaker
1 UNIT Quick Start Guide
1 UNIT Warranty Card & Safety sheet
Other Features
Sound Modes : Clear Audio+, DSEE, LIVE SOUND.
Battery Life : Now you can enjoy music non stop upto 30hrs of battery life.
Quick Charge :Just 10 minutes of charging provides up to 3 hrs of playback.
DC OUT : Type A USB1 and USB2 Port ( For Charging The Battery of A Connected Device) ( DC 5 V/Max. 1.5 A ( Max. 2 A In Total For 2 Ports).
Inputs & Outputs Terminals : Stereo Mini Jack( IN ), USB A ( Mass Storage Class), USB A( For Charging The Battery of A Connected Device ), Mic/Guitar Input( φ6.3mm ).
Ambient light.
JBL Portable app.
Bold JBL Pro Sound.
Up to 14 hours of playtime.
Waterproof, dustproof, and dropproof.
Multi-speaker connection with Auracast™.
Recycled plastic and fabric, plus FSC certified paper packaging.
Compare Sony SRS-XG500 with:
Compare JBL Grip Personalized with:
Top Differences
  • Sound Output: 5W vs 16W
  • Channels: 5 vs 16
  • Bluetooth Version: 5.0 vs 5.4
  • Frequency Response: 20 Hz - 20000 Hz vs 70Hz - 20KHz
  • Subwoofer Size: 25 mm vs 43 mm