Samsung UA24J4100AR
Rs.15,000.00
Model No KLV-24R402A UA24J4100AR
TV Type LED TV LED TV
Screen Size 24 Inch (59.80 cm) 24 Inch (59.80 cm)
Resolution 1366 x 768 1366 x 768
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 100 Hz 100 Hz
Viewing Angle 176° (Right/Left), 176° (Up/Down) 178 / 178 degrees
USB
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : mp3, wav, wma
Supported Video Formats : mp4, avi, mkv, asf, wmv, 3gp, mov
Supported Picture Formats : jpg
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, AAC, WMA
Supported Video Formats : DivX, MP4, 3GP, AVI, ASF, MKV, MOV, FLV
Video
Backlight Module : LED
Live Colour™ : Yes
Intelligent Picture : Plus
MPEG Noise Reduction : Yes
Digital Noise Reduction : Yes
Advanced Contrast Enhancer (ACE) : Yes
24P True Cinema™ : Yes
Screen Format : TV: Auto Wide/ Full/ Normal/ Wide Zoom/ Zoom
Picture Mode : Vivid, Standard, Custom, Cinema, Photo,Sports, Game, Graphics
CineMotion/Film Mode/Cinema Drive : Yes
3D Combfilter : Yes
Picture Engine : HyperReal
Dynamic Contrast Ratio : Mega Contrast
Wide Color Enhancer (Plus) : Yes
Film Mode : Yes
Audio
Sound Mode : Standard, Music, Cinema, Game, Sports
S-Master : Yes
Dolby® : Dolby® Digital
Simulated Stereo : Yes
Stereo System : NICAM/A2
Audio Output Power : 5W + 5W
Speaker Configuration : 2 Full Range
Dolby Digital Plus : Yes
Virtual Surround : DTS Studio Sound
DTS Premium Sound / DTS Premium Sound 5.1 : DTS Premium sound 5.1
Sound Output (RMS) : 10 watts
Speaker Type : 2 CH (Down Firing + Base Reflex)
Wallmount Sound Mode : Yes
Connectivity Options
HDMI™ Connections : 1 (Side)
Analog Audio Input(s) for HDMI : 1 (Rear)
USB 2.0 : 1 (Side)
Composite Video Input(s) : 1 (Side/Hybrid w/Component)
Component Video (Y/Pb/Pr) Input(s) : 1 (Side/Hybrid w/Composite)
RF Connection Input(s) : 1 (Side)
Analog Audio Input(s) : 2 (1 Side/1 Rear)
Audio Out : 1 (Rear/Hybrid w/Headphone)
Headphone Out : 1 (Rear/Hybrid w/Audio Out)
MHL (Mobile High-Definition Link) : Yes
USB : 2 (Side)
HDMI : 2 (Side)
Component In (Y/Pb/Pr) : 1 (Side)
Composite In (AV) : 1
Audio Out (Mini Jack) : 1 (Side)
RF In (Terrestrial / Cable input) : 1
Other Features
BRAVIA Sync : Yes
FM Radio : Yes
USB Play : Yes
Scene Select : Auto, Photo, Music, Cinema, Game, Graphics, Sports
Sleep Timer : Yes
Teletext : Yes
Dynamic Backlight Control : Yes
Backlight Off Mode : Yes
Power Saving Modes : Yes
Packaging Materials : Recycled Carton (more than 70%)
Indian Cinema Mode : Yes
Digital Clean View : Yes
Auto Channel Search : Yes
Connect Share™ (HDD) : Yes
Connect Share™ Transfer : Yes
ConnectShare™ (USB 2.0) : Yes
Sports Mode : Yes
Screen Capture : Yes
Sound Capture : Local
Story Replay : Yes
Embeded POP : Yes
Game Mode : Yes
OSD Language : Local
Teletext (TTX) : Yes
Analog Clean View : Yes
Triple Protector : Yes
Design : POP Design
Bezel Type : VNB
Slim Type : 47 mm
Front Color : Black
Stand Type : POP-Stand
Analog Tuner : Yes
Mercury Content : 0.0 mg
Lead Presence : Yes
General Details
Power Requirements : DC 19.5V
Power Consumption : Approx. 41W
Standby Power Consumption : Approx. 0.5W
Weight with Stand : Approx. 4.5kg
Weight without Stand : Approx. 4.4kg
Power Supply : AC100 - 240V 50 / 60Hz
Power Consumption (Max) : 42 watts
Power Consumption (Stand-by) : 0.5 watts
Package Size (WxHxD) : 743 x 420 x 117 mm