LG 50UM7300PTA
Rs.62,990.00
Model No KD-50X85K 50UM7300PTA
TV Type Smart TV Smart TV
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 120 Hz 50 Hz
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3 AUDIO, WMA
Supported Video Formats : WMV, PS, MPG, M2TS, MPEG, DIVX, MPEG-PS, MP4
Supported Picture Formats : JPEG, GIF, PNG, TIFF, RAW
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, AC4, AC3, EAC3, AAC, MP2, PCM, WMA
Supported Video Formats : MKV, DivX, MP4, AVI, ASF, MOV, FLV
Supported Picture Formats : JPEG, JPS, MPO
Video
Backlight Module : Direct LED
Dolby Vision : Yes
HDR10 : Yes
HLG : Yes
Auto Genre Picture Mode : Yes
Auto HDR Tone Mapping : Yes
Sensor : Light
Backlight Dimming Type : Frame Dimming
Clarity Enhancement : 4K X-Reality™ PRO
Picture processor : 4K HDR Processor X1™
Colour Enhancement : TRILUMINOS PRO™ Live Color™ Technology
Motion Enhancer : Motionflow™ XR 960 ( Native 120 Hz ), Auto Mode
Contrast Enhancement : Object-Based HDR Remaster Dynamic Contrast Enhancer
Video Signal Support : HDMI™ signal: 4096 x 2160p (24, 60 Hz), 3840 x 2160p (24, 30, 60, 120 Hz), 1080p (30, 60, 120 Hz), 1080/24p, 1080i (60 Hz), 720p (30, 60 Hz), 720/24p, 480p
BackLight : Slim LED
Digital TV Reception : Terrestrial DVB-T2
Analog TV Reception : Yes
HDR Dynamic Tone Mapping : Yes
Active Noise Reduction : Yes
True Color Accuracy : Yes
HLG : Yes
HDR 10 Pro : Yes
HDR Effect : Yes
Color Enhancer : Advance
Resolution Upscaler : 4K Upscaler
HEVC Codec : 4K@60P, 10bit
HDR : 4K Active HDR
Audio
Audio Output Power : 10 W + 10 W
DTS Digital Surround : Yes
Dolby™ Audio, Dolby™ Atmos : Yes
Acoustic Auto Calibration : Room Compensation
Speaker Configuration : Full Range ( Bass Reflex ) x 2
Speaker Type : Bass Reflex Speaker X-Balanced Speaker
Audio Output ( RMS ) : 20 W
Speaker System : 2.0 Channel Speaker
Dolby Digital Decoder : Yes
DTS Decoder : Yes
Clear Voice III : Yes
AI Acoustic Tuning : Yes
Optical Sound Sync : Yes
Wireless Sound Sync ( TV To LG Media Device ) : Yes
Wireless Sound Sync : Yes
Sound Type : Down Firing
Surround Sound : DTS Virtual : X
Bluetooth Audio Playback : Yes ( 2 Way Playback )
Sound Mode : Standard, Cinema, Clear Vioce III, Cricket, Music, Game
Connectivity Options
HDMI™ Connections : 4 ( Side )
USB : 2 ( Side )
Ethernet Inputs : 1 ( Side )
Digital Audio Outputs : 1 ( Side )
RF ( Terrestrial / Cable ) Connection Inputs : 1 ( Side )
RS-232C Inputs : 1 ( Side )
BRAVIA SYNC ( Including HDMI - CEC ) : Yes
Apple Homekit : Yes
Apple Airplay : Yes
Chromecast Built-IN : Yes
HDMI Audio Return ChannelEL (ARC) : Yes ( eARC / ARC )
Composite Video Iinputs : 1 ( Side, Mini Jack )
Variable Refresh Rate : Yes ( For HDMI™3/4 )
Auto Low Latency Mode ( ALLM ) : Yes ( For HDMI™3/4 )
Features Specified In HDMI2.1 : 4K120 / eARC / VRR / ALLM
USB Drive Format Support : FAT16 / FAT32 / exFAT / NTFS
HDCP : HDCP 2.3 ( For HDMI™ 1/2/3/4)
WI-FI Standard : Wi-Fi Certified 802.11a/b/g/n/ac
Wi-Fi Frequency : 2.4 GHz/5 GHz ( For Wi-Fi Direct: 2.4 GHz Only )