Videocon VMM50QH0ZSA
Rs.84,990.00
Model No KD-50X75K VMM50QH0ZSA
TV Type Smart TV Smart TV
Screen Size 50 Inch (126 cm) 50 Inch (126 cm)
Resolution 4K 3840 x 2160 3840 x 2160 (4K)
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 50 Hz 60 Hz
Viewing Angle 178°/178° 178 / 179 degrees
USB
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3 AUDIO, WMA
Supported Video Formats : WMV, PS, MPG, M2TS, MPEG, DIVX, MPEG-PS, MP4
Supported Picture Formats : JPEG, GIF, PNG, TIFF, RAW
USB Version : 2.0 & 3.0
Supported Audio Formats : mp3, wav, mp4, wma
Supported Video Formats : mp4, avi, mkv, asf, wmv, 3gp, mov, webm
Supported Picture Formats : jpg
Video
Backlight Type : 4K UHD Direct LED
HLG : Yes
HDR10 : Yes
Backlight Dimming Type : Frame Dimming
Picture Processor : 4K Processor X1™
Clarity Enhancement : 4K X-Reality™ PRO
Colour Enhancement : Live Colour™ Technology
Contrast Enhancement : Dynamic Contrast Enhancer
Motion Enhancer ( Native Hz ) : Motionflow™ XR 200 ( Native 50Hz )
Picture Mode : Vivid, Standard, Cinema, Game, Graphic, Photo, Custom
Video Signal Support : HDMI™ Signal : 4096x2160p ( 24,50,60Hz ), 3840x2160p ( 24,25,30,50,60Hz ), 1080p ( 30,50,60Hz ), 1080 / 24p, 1080i ( 50,60Hz ), 720p ( 30,50,60Hz ), 720/24p, 576p, 576i 480p, 480i
Contrast Ratio : Dynamic Contrast Ratio
Display Colours : 1.06 Billion
Brightness (nits) : 330
Selectable Picture Modes : Standard, Soft, Bright, User
Panel Type : UHD
Dynamic Contrast Correction (DCC) : Yes
Backlight Technology : LED
Series : 4K Ultra HD TV
Audio
Audio Output Power : 10 W + 10 W
Dolby Audio Format Support : Dolby™ Audio
Speaker Type : Open Baffle Speaker
Speaker Configuration : Full Range ( Bass Reflex ) x 2
Output power (RMS) : 2 x 20 Watts
Auto Volume Leveller : Yes
SRS TRU Surround Sound : Yes
Smart Sound : Yes
Connectivity Options
HDMI™ Connections : 3 ( 2 Side, 1 Rear )
USB : 2 ( Side )
Ethernet / LAN : 1 ( Rear )
Digital Audio Outputs : 1 ( Rear )
Composite Video Inputs : 1 ( Rear )
Headphone Outputs : 1 ( Side )
RF ( Terrestrial / Cable ) Connection Inputs : 1 ( Side )
Apple Homkit : Yes
Apple Airplay : Yes
Chromecast Built-In : Yes
Features Specified In HDMI 2.1 : ALLM
HDMI Audio Return Channel ( ARC ) : Yes ( ARC )
WI-FI Frequency : 2.4GHz / 5GHz
Auto Low Latency Mode ( ALLM ) : Yes ( For HDMI™3 )
USB Drive Format Support : FAT16 / FAT32 / NTFS
HDCP : HDCP 2.3 ( For HDMI™ 1 / 2 / 3 )
WI-FI Standard : Wi-Fi Certified 802.11a/b/g/n/ac
USB : 3
HDMI : 3
SPDIF : 1
RF IN : 1
AV in : 1
AV Out : 1
DVD Compatibility (YPbPr/YCbCr) : 1
PC Audio in : 1
PC(VGA in) : 1
3D TV Features
Smart TV : Yes
3D Noise Reduction : Yes
App Store : Anroid
Smart TV Features
Operating System : Android TV™
Smart TV : Google TV™
ROM : 16 GB
Google Play Store : Yes
Electronic Program Guide ( EPG ) : Yes
Browsing : Yes
TV tube : You Tube
Frequency : Can Be Downloaded Form App Store
TV Guard : App Manager
Twitter : Yes
EXT APP Support : Yes
Other Features
Bezel Design : Narrow Bezel Design
Stand Design : Slim Blade Stand
Bezel Colour : Black
Stand Colour : Black
Teletext : Yes
Sleep Timer : Yes
Voice Search : Yes
On / Off Timer : Yes
Text Magnification : Yes
Accessibility Shortcut : Yes
Standard Remote Control : Yes
Closed Caption ( Subtitle ) : Yes
Audio Description ( Audio Key ) : Yes
TV System ( Digital Terrestrial ) : DVB-T/T2
TV System ( Analog ) : B / G, D / K, I, M
Number Of Turners ( Terrestrial / Cable ) : 1 ( Digital ) / 1 ( Analog )
Closed Captions ( Analog / Digital ) : Analogue No, ( Digital ) Subtitle
Tuner Channel Coverage ( Digital Terrestrial ) : VHF / UHF ( Depend On Country / Area Selection )
Tuner Channel Coverage ( Analog ) : 45.25 MHz-863.25 MHz ( Depend On Country / Area Selection )
General Details
Power Requirements : DC 19.5V, 100 V - 240 V AC, 50/60 Hz
Power Consumption Standby : 0.5 W
Dynamic Backlight Control : Yes
Power Saving Mode / Back Light Off Mode : Yes
Weight Of TV Without Stand : 9.8 Kg
Weight Of TV With Stand : 10.0 Kg
Weight Of Package Carton : 14 Kg
VESA® Hole Pitch : 300 mm X 200 mm
Power Consumption : 130 watts
Power Supply : 100-240VAC, 50/60Hz
Standby Power Consumption : 0.5 Watts
Product Weight with Stand : 17 Kg
Natural Light : ECO
MEMC : Internal
Supplied Accessories
Voice Remote Control : Yes
Batteries : Yes
AC Power Cord : Yes
Table Top Stand : Yes
Quick Setup Guide : Yes
Operating Instructions : Yes
Remote Handset : Yes
Battery Cell : Yes
User's Guide Book : Yes
Compare Sony KD-50X75K with:
Compare Videocon VMM50QH0ZSA with:
Both TVs offer adequate brightness levels suitable for most indoor lighting conditions. In general, both TVs cater to modern entertainment needs, including streaming, gaming, and everyday viewing. Both TVs come with smart platforms that support popular streaming apps and voice control features. Videocon VMM50QH0ZSA and Sony KD-50X75K offer different motion rates (60 Hz vs 50 Hz), which can impact smoothness during fast-moving scenes like sports and gaming. Both TVs provide standard built-in audio performance suitable for regular usage, though external speakers can enhance the experience. Videocon VMM50QH0ZSA and Sony KD-50X75K differ in resolution (3840 x 2160 (4K) vs 4K 3840 x 2160), which can affect overall clarity and sharpness of the display. Both TVs come in similar screen sizes, making them suitable for comparable viewing setups and room environments. Videocon VMM50QH0ZSA and Sony KD-50X75K are two competitive smart TVs offering a mix of display performance, smart features, and overall value for different types of users.
Top Differences
  • Resolution: 3840 x 2160 (4K) Vs 4K 3840 x 2160
  • Refresh Rate: 60 Hz Vs 50 Hz