Skyworth 86SUE7600
Rs.115,079.58
Mi Xiaomi TV S Mini LED 85 2026
Rs.115,101.82
Model No 86SUE7600 Xiaomi TV S Mini LED 85 2026
TV Type Smart TV Smart TV
Screen Size 86 Inch (218 cm) 85 Inch (216 cm)
Resolution 4K 3840 x 2160 4K 3840 x 2160
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 120 Hz 144 Hz
Viewing Angle 178°/178° 178°/178°
USB
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, WMA, WAV
Supported Video Formats : MPG, MPEG, DAT, VOB, MKV, MP4, MOV, FLV, 3GP
Supported Picture Formats : JPG, JPEG, BMP, PNG
USB Version : 3.0 + 2.0
Supported Audio Formats : Dolby, DTS, MP3, FLAC, AAC, OGG, ADPCM, OPUS
Supported Video Formats : AV1, H.265, H.264,H.263, VP8/VP9, MPEG 1/2, MJPEG
Supported Picture Formats : JPG,PNG, GIF, BMP
Video
BackLight : 4K UHD LED TV
HDR10 : Yes
Flicker Free : Yes
Dolby Vision : Yes
Filmmaker Mode : Yes
Al Self-Adaption : Yes
Super Resolution : Yes
Dynamic Remodel : Yes
Boundless Screen 4.0 : Yes
Contrast Enhancement : Yes
Intelligent MPEG Noise Reduction : Yes
PQ Engine : Chameleon™ Extreme 2.0
Picture : Picture Quality Technology
Backlight : 4K UHD QD-MINI LED
HLG : Yes
HDR10+ : Yes
Dolby Vision® : Yes
Filmmaker Mode : Yes
LED Quantum Dot : Yes
Vivid Color Engine : Yes
1.07 Billion Colours : Yes
Deep Contrast Engine : Yes
Dynamic Clarity Engine : Yes
Global Dimming Engine : Yes
MEMC : 4K 120Hz
Dynamic Contrast Ratio : 12,000,000:1
Peak Brightness : Up To 1200 Nits
Wde Color Gamut : DCI-P3 94% ( Typ. )
Picture Engine : Xiaomi Visual Engine
Dimming Zones : 640 Zones Advanced Backlight Zoning
Audio
Audio Output Power ( RMS ) : 2 X 12 W
Dolby Audio : Yes
Dolby Atmos : Yes
Adaptive Sound : Yes
Bluetooth Audio : Yes
DTS Studio Sound : Yes
Sound Effect : Surround
Speaker Type : Down Firing
Audio Output ( RMS ) : 2 X 15 W
Dolby Atmos® : Yes
Xiaomi Sound : Yes
Connectivity Options
HDMI 2.0 : 3
USB 2.0 : 2
Bluetooth 5.1 : Yes
Ethernet / LAN : Yes
Chromecast Built-In : Yes
RF Connection Inputs : Yes
Digital Audio Outputs : Yes
WiFi : 5G+2.4G Wifi ( 2T2R )
HDMI ( 2.1 ) : 3 ( Support CEC ALLM VRR, HDMI 1, 2 Support 4K 144Hz + HDMI 2 Supports eARC )
USB ( 2.0 ) : 2 ( USB 2.0 X 1 + USB 3.0 X 1 )
CI+ Slot : Yes
Bluetooth® 5.2 : Yes
Ethernet / LAN : Yes
3.5mm Headphone Jack : Yes
Optical Digital Audio Out : Yes
Broadcasting System : DVB-T2+C/DVB-S2
WiFi : Wi-Fi 6, Dual-Band 2.4GHz/5GHz
Smart TV Features
Operating System : Google TV
CPU : A53*4-1.5GHZ
GPU : Mali G52
RAM : 2 GB
ROM : 32 GB
Clip TV : Yes
Netflix : Yes
YouTube : Yes
Video Search : Yes
Web Browser : Yes
Home Control : Yes
Low Blue Light : Yes
Health Platform : Yes
Google Assistant : Yes
Google Play Store : Yes
Amazon Prime Video : Yes
Mobile To TV - Mirroring : Yes
Operating System : Google TV™
CPU : Quad Cortex A73
GPU : Mali-G52 ( 2EE ) MC1
RAM : 3 GB
ROM : 32 GB
Netflix : Yes
YouTube : Yes
Xiaomi TV+ : Yes
Prime Video : Yes
Google Cast : Yes
Hey Google : Yes
Apple AirPlay : Yes
Supports Miracast : Yes
Free Live TV Streaming : Yes
Google Assistant Built-In : Yes
Other Features
Design : Boundless Screen Design
Eye Care : Yes
Kid's Care : Yes
Warranty : 2 Years
Design : Limitless Display With Bezel-Less Design
Color : Dark Gray
Stand : Double
Light Sensor : Yes
Ambient Light Intelligence : Yes
General Details
Power Supply ( Voltage, Hz ) : AC 110-240V~ 50/60Hz
Power Consumption : 390 W
Power Consumption Standby Mode : <0.5 W
Net Weight : 43.3 Kg
Gross Weight : 59 Kg
Power Supply ( Voltage, Hz ) : AC 200-240V~50/60Hz
Power Consumption : 430 W
Power Consumption Standby : ≤0.5 W
Weight Without Stand : 32.5 Kg
Weight With Stand : 33.4 Kg
Weight Including Packing : 45 Kg
Relative Humidity : <80%
Humidity : 20% To 80%
Storage Temperature : -15℃ To 45℃,
Operating Temperature : 0°C To 40°C
Wall Mount : 600 mm X 400 mm
Supplied Accessories
Remote Control IR + BT : Yes
1N Bluetooth Remote Control : Yes
1N Screw Kit : Yes
1N Power Cable : Yes
2N Base Components : Yes
1N User Manual & Warranty Card : Yes
Compare Skyworth 86SUE7600 with:
Compare Mi Xiaomi TV S Mini LED 85 2026 with:
Both TVs provide standard built-in audio performance suitable for regular usage, though external speakers can enhance the experience. Both TVs come with smart platforms that support popular streaming apps and voice control features. Both TVs offer adequate brightness levels suitable for most indoor lighting conditions. Both models support 4K 3840 x 2160 resolution, ensuring sharp picture quality with detailed visuals for movies, shows, and gaming. Skyworth 86SUE7600 and Mi Xiaomi TV S Mini LED 85 2026 are two competitive smart TVs offering a mix of display performance, smart features, and overall value for different types of users. In general, both TVs cater to modern entertainment needs, including streaming, gaming, and everyday viewing. Skyworth 86SUE7600 and Mi Xiaomi TV S Mini LED 85 2026 offer different motion rates (120 Hz vs 144 Hz), which can impact smoothness during fast-moving scenes like sports and gaming. Skyworth 86SUE7600 features a 86 Inch (218 cm) screen while Mi Xiaomi TV S Mini LED 85 2026 comes with 85 Inch (216 cm), which can make a noticeable difference depending on your room size and viewing distance.
Top Differences
  • Screen Size: 86 Inch (218 cm) Vs 85 Inch (216 cm)
  • Refresh Rate: 120 Hz Vs 144 Hz