Skyworth 50UD7200
Rs.42,267.65
Hisense 50A73F
Rs.43,999.00
Model No 50UD7200 50A73F
TV Type Android TV Android TV
Screen Size 50 Inch (126 cm) 50 Inch (126 cm)
Resolution 4K 3840 x 2160 4K 3840 x 2160
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 60 Hz 60 Hz
Viewing Angle 178°/178° 178°/178°
USB
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : AAC, AC3 ( Dolby Digital ), MP3, WMA
Supported Video Formats : AVI, MKV, MOV, MP4, MPEG, TS, Xvid
Supported Picture Formats : JPEG
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, MPEG, AAC, HE AAC, ASF, WMA
Supported Video Formats : MP4, MPEG, MPG, MKV, AVI, FLV, ASF
Supported Picture Formats : JPG, JPEG, PNG, BMP, MPO
Video
Back Light System : Direct Array
Back-Light : D-LED
HDR10 : Yes
HLG ( Live ) : Yes
HDR : Yes
Resolution : 4K
Color Technology : RGB
Panel Bit Depth : 10 Bit
Color Gamut : HDTV
Picture Modes : Cinema
Peak Brightness : 300 Nits
Backlight : LED
Noise Reduction : Yes
Dolby Vision TM HDR : Yes
HDR 10 : Yes
HLG : Yes
MEMC : Yes
Smooth Motion : Yes
UHD AI Upscaler : Yes
Depth Enhancer : Yes
Ultra Dimming : Yes
High Contrast : Yes
Natural Colour Enhancer : Yes
Dynamic Backlight Control : Yes
Panel Type : Ultra Vivid High Contrast
Picture Engine : Ultra Vivid High Contrast Panel
Audio
Audio Output Power ( RMS ) : 2 X 10 W
Dolby Audio : Yes
DTS StudioSound : Yes
Bluetooth Audio : Yes
Speaker Location : Bottom
Speaker Type : 2.0 Channel
Sound Output ( RMS ) : 102 W
Number Of Speaker : 6 JBL Speaker
Dolby Atmos® : Yes
Dolby Audio : Yes
Front-Firing Speaker : Yes
JBL Sound Solution : Yes
Sound Modes : Standard, Theater, Sports, Music, Speech, Late Night
Connectivity Options
HDIM 2.0 : 3 ( 1 ARC )
USB 2.0 : 2
Bluetooth : Yes
Ethernet / LAN : Yes
RF In ( 75 ohm ) : Yes
Wireless LAN Port : Yes
HDMI CEC Support : Yes
Bluetooth Low Energy : Yes
Digital Audio Out ( Optical ) : Yes
HDMI Audio Return Channel : Yes
HDMI Quick Switch : Yes
Wi-Fi Band : 2.4 GHz
Wi-Fi Version : 802.11b/g/n 2T/2R
Composite In ( AV ) : Yes ( 3.5 mm Dongle )
HDMI : 3
HDMI Version : 2.0
USB : 2
Bluetooth : 5.0
RF Input : Yes
AV Input : Yes
Ethernet : Yes
Headphone : Yes
Optical Digital Audio Output ( SPDIF ) : Yes
Built In Wi-Fi : Yes
Dual Band WiFi : Yes
Chromecast Built-In : Yes
Wi-Fi Protocols IEEE 802.11 : Yes
CEC - Consumer Electronics Control via HDMI : Yes
Cast Support : Android, iOS, Windows, Macbook
Smart TV Features
Operating System : Android TV 10
CPU : A53 Quad-Core
GPU : Dual Core
RAM : 2 GB
ROM : 8 GB
WOL : Yes
WOW : Yes
Chromecast Built-In : Yes
IoT Compatibility - ( Via Google Home, etc ) : Yes
App Store : Google Play Store
AI Voice Support : Google Assistant, Works With Alexa
Operating System : Android 9.0
Processor : Quad Core
GPU : Mali470MP
RAM : 2 GB
ROM : 16 GB
Google Assistant ( Built-in / Works with ) : Yes
One Touch Access : Yes
Sports Mode : Yes
Game Mode : Yes
Hotkeys on Remote : Netflix, YouTube, Google Play,Prime video,Disney + Hotstar
Preloaded Apps : Netflix,YouTube,Google play movies & TV, Google play store, Prime video etc.
Licensed Premium Apps : Netflix,YouTube,Google play movies & TV, Google play store, Prime video etc.
Other Features
Design : Ultra Slim - Bezel-Less Design
Stand Configuration : Two Legs
Bezel Color : Black
Stand Color : Black
V-Chip : Yes
Instant On : Yes
Auto Power Off : Yes
Analog TV Tuner : Yes
BT HID Support : Yes
Caption ( Subtitle ) : Yes
USB HID Support : Yes
USB Video Support : Yes
USB Picture Support : Yes
Auto Channel Search : Yes
Country Of Origin : China
DTV Tuner : ATSC & Digital Cable
OSD Language : English, Spanish, French
TV Color : Metal Gray
Front Bezel : Black
Rear, Stand : Metal Gray
Bezel-less Design : Yes
Unibody Design : Yes
Stand Design : 2 Pole Stand
General Details
Power Requirements : AC110-240V 50/60Hz
Annual Power Consumption : 205 kWh/Y
Power Consumption : 120 W
Power Consumption Standby : ≤0.5 W
Weight Without Stand : 8.93 Kg
Weight With Stand : 9.02 Kg
Carton Weight : 12.88 Kg
VESA Wall Mount Support : 200 mm X 200 mm
Power Requirements : AC 100 - 240 V 50 / 60 Hz
Power Consumption : 130 W
Power Consumption ( Standby ) : u22640.5 W