Samsung UE50DU8500KXXU
Rs.37,088.12
Onida QZ50UI
Rs.36,990.00
Model No UE50DU8500KXXU QZ50UI
TV Type Smart TV Smart TV
Screen Size 50 Inch (126 cm) 50 Inch (126 cm)
Resolution 4K 3840 x 2160 4K 3840 x 2160
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 50 Hz 60 Hz
Viewing Angle 178°/178° 178°/178°
USB
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, FLAC, OGG, WMA, WAV, MIDI, APE, AIFF, ALAC, M4A, MPA, AAC
Supported Video Formats : AVI, MKV, MP4, ASF, MOV, 3GP, FLV, VRO, VOB, SVI
Supported Picture Formats : JPG, JPEG, PNG, BMP, MPO
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, AAC, WMA, WAV, FLAC
Supported Video Formats : MPG, MPEG, MP4, MOV, MKV, AVI, FLV, WEBM
Supported Picture Formats : JPEG, PNG, BMP, GIF,
Video
Backlight : 4K UHD Crystal LED
Contrast Enhancer : Yes
Filmmaker Mode ( FMM ) : Yes
HDR : Yes
HDR 10+ : Support
Upscaling : 4K Upscaling
Micro Dimming : UHD Dimming
Contrast : Mega Contrast
Motion Technology : Motion Xcelerator
Picture Engine : Crystal Processor 4K
Backlight : 4K UHD QLED
HLG : Yes
HDR10 : Yes
Dolby Vision : Yes
‎Eye Protect Plus : Yes
LED Display Type : DLED
Image Contrast Ratio : 5000:1
Brightness : 300 Nits
Picture Engine : Pixa Visual Engine
Audio
Sound Output ( RMS ) : 20 W
Adaptive Sound : Yes
Samsung Q-Symphony : Yes
Audio Pre-Selection Descriptor : Yes
Object Tracking Sound : OTS Lite
Speaker Type : 2 Channel
Audio Output ( RMS ) : 20 W
Number of Speakers : 2
Dolby Atmos : Yes
Audio Output Mode : Stereo
Speaker Description : Speakers Typically Come Built-In, Which Allows Them To Produce Stereo Sound.
Connectivity Options
HDMI ( 2.0 ) : 3
USB-A ( 2.0 ) : 2
WiFi 5 : Yes
CI Slot 1 : Yes
Bluetooth 5.2 : Yes
Ethernet / LAN : Yes
Anynet+ ( HDMI-CEC ) : Yes
Digital Audio Out ( Optical ) : Yes
HDMI Audio Return Channel : eARC, ARC
HDMI ( High Frame Rate ) : 4K 60Hz ( For HDMI 1 / 2 / 3 )
RF In ( Terrestrial, Cable Input ) : 1 / 1 ( Common Use For Terrestrial ) / 0
HDMI ( 2.0 ) : 3
USB ( 2.0 ) : 2
Built In Wi-Fi : Yes
Bluetooth 5.0 : Yes
Ethernet / LAN : Yes
Screen Mirroring : Chrome Cast
Smart TV Features
Operating System : Tizen™ Smart TV
Bixby : Yes
Daily+ : Yes
Web Browser : Yes
SmartThings Hub, Matter Hub, IoT-Sensor Functionality, Quick Remote : Yes
NFT : Nifty Gateway
Multi-View : UpTo 2 Videos
Samsung Health : Yes ( GB, IE Only )
Universal Browse & Play : Yes ( GB, FR, DE, IT, ES )
Built-In Voice Assistant : Alexa ( GB, DE, FR, IT, ES, AT, IE )
Multi Device Experience : Mobile To TV, Sound Mirroring, Wireless TV On, Tap View
Samsung TV Plus : Yes ( GB, FR, DE, IT, ES, CH, AT, NL, SE, NO, DK, FI, PT, IE, BE, LU )
Apple AirPlay : Yes ( w/o Aland Islands, Faroe Islands, Netherlands Antilles, San Marino )
Operating System : Google TV
RAM : 2 GB
ROM : 16 GB
Google Assistant : Yes
Supported App - Netflix : Yes
Supported App - Youtube : Yes
Operating System Present : Yes
Supported App - Prime Video : Yes
Supported App - Disney+Hotstar : Yes
Other Features
Design : Air Slim Design
Stand Type : Simple Plus-Narrow
Bezel Type : 3 Bezel-Less
Front Color : Titan Gray
Stand Color : Titan Gray
Slim Type : Slim Look
EPG : Yes
IP Control : Yes
Analog Tuner : Yes
Embeded POP : Yes
TV Key Support : Yes
Digital Broadcasting : DVB-T2C
Common Interface ( CI ) : CI + ( 1.4 ) / CI + ( 1.4 ECP )_IT Only
Motor Impaired Support : Slow Button Repeat, Remote Control App. For All
Hearing Impaired Support : Closed Caption ( Subtitle ), Multi-Output Audio, Sign Language Zoom
OSD Languages : 27 European Languages + Russian ( Only When Connecting To Network In EE, LV, LT )
Design : Bezel-Less Design
Colour : Black, Grey
Warranty Type : Onsite Warranty On Product And No Delivery Damages Covered
General Details
Power Supply : AC 220-240V~ 50/60Hz
Power Consumption Max : 140 W
Power Consumption Typical : 70.0 W
Yearly Power Consumption ( EU Standard ) : 97 kWh
Power Consumption Standby : 0.50 W
Energy Efficiency Class : G
Eco Sensor : Yes
Auto Power Off : Yes
Auto Power Saving : Yes
Weight Without Stand : 11.5 Kg
Weight With Stand : 12.1 Kg
Weight Of Package Carton : 16.3 Kg
VESA Spec : 200 mm X 200 mm
Power Requirements : AC 100 - 240 V, 50/60 Hz
Power Consumption : 130 W
Power Consumption Standby : 0.5 W
Weight Without Stand : 7.9 Kg
Weight With Stand : 8.2 Kg
Supplied Accessories
Zigbee, Thread Module : Dongle Support
Power Cable : Yes
User Manual : Yes
Webcam Support : Yes
Mini Wall Mount Support : Yes
Slim Fit Wall-Mount Support : Yes
Full Motion Slim Wall Mount Support ( Y22 ) : Yes
Remote Control : IR + Bluetooth
Wall Mount : Yes
User Manual : Yes
Warranty Card : Yes
Compare Samsung UE50DU8500KXXU with:
Compare Onida QZ50UI with:
From a practical standpoint, both options provide a reliable viewing experience for most users. Both TVs come in similar screen sizes, making them suitable for comparable viewing setups and room environments. Both models support 4K 3840 x 2160 resolution, ensuring sharp picture quality with detailed visuals for movies, shows, and gaming. Samsung UE50DU8500KXXU and Onida QZ50UI offer different motion rates (50 Hz vs 60 Hz), which can impact smoothness during fast-moving scenes like sports and gaming. Both TVs offer adequate brightness levels suitable for most indoor lighting conditions. Both TVs provide standard built-in audio performance suitable for regular usage, though external speakers can enhance the experience. Both TVs come with smart platforms that support popular streaming apps and voice control features. Samsung UE50DU8500KXXU and Onida QZ50UI are two competitive smart TVs offering a mix of display performance, smart features, and overall value for different types of users.
Top Differences
  • Refresh Rate: 50 Hz Vs 60 Hz