Samsung UA55AU7500KLXL
Rs.49,990.00
Wybor 55 WQS-02-WS
Rs.49,999.00
Model No UA55AU7500KLXL 55 WQS-02-WS
TV Type Smart TV Smart TV
Screen Size 55 Inch (139 cm) 55 Inch (139 cm)
Resolution 4K 3840 x 2160 4K 3840 x 2160
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 50 Hz 60 Hz
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, AAC, MP2, PCM
Supported Video Formats : AVI, MP4, MKV, Mov, MJPEG, MPEG-1/2, RV8, RV9, RV10
Supported Picture Formats : JPG, JPEG, BMP, PNG
Video
Backlight : 4K UHD LED
Film Mode : Yes
One Billion Color : Yes
Auto Motion Plus : Yes
HDR 10+ Support : Yes
Contrast Enhancer : Yes
Filmmaker Mode ( FMM ) : Yes
Hybrid Log Gamma ( HLG ) : Yes
High Dynamic Range ( HDR ) : Yes
Picture Quality Index : 2000 PQI
Color : Pur Color
Contrast : Mega Contrast
Brightness / Color Detection : Brightness Detection
Picture Engine : Crystal Processor 4K
Backlight : 4K UHD Q-LED
HDR 10 : Yes
Response Time : 6.5 ms
Brightness : > 350 Nits
Contrast ratio : 20,00,000:1
Video Format : Standard TDMS
USB Multimedia Playback Format : 480i, 480p, 576i, 576p, 720p,1080i,1080p,2160p/i
Audio
Sound Output ( RMS ) : 20 W
Dolby Digital Plus : Yes
Speaker Type : 2 Channel
Audio Output Power ( RMS ) : 2 X 10 W
Dolby Audio : Yes
Sound System : BG, DK, I
Audio : 500mV RMS
Speaker : Bar Type SPK - 8E/12W
Connectivity Options
HDMI : 3
USB : 1
eARC : Yes
WiFi Direct : Yes
Bluetooth 5.2 : Yes
BT HID Built-In : Yes
HDMI Quick Switch : Yes
Bluetooth Low Energy : Yes
Digital Audio Out ( Optical ) : Yes
HDMI A / Return Ch. Support : Yes
Dongle Compatibility ( 3G / LTE / WiFi ) : Yes ( India Only )
RF In ( Terrestrial / Cable Input ) : 1 / 1 ( Common Use For Terrestrial ) / 0
HDMI : 3
USB 2.0 : 2
AV IN : 1
Optical Out : 1
Miracast : Yes
Ethernet / LAN : Yes
RF IN ( Optional ) : Yes
Earphone Mini ( 3.5mm ) : Yes
Bluetooth Support : 2.1+EDR/4.2/5
Wi-Fi Dual Band : 2.4GHz + 5.0GHz
Smart TV Features
Operating System : Tizen™
Gallery : Yes
Wireless Dex : Yes
Universal Guide : Yes
TV Sound To Mobile : Yes
SmartThings App Support : Yes
Mobile To TV - Mirroring, DLNA : Yes
Cloud Service : Microsoft 365
Works With Alexa : Yes ( India Only )
Works With Google Assistant : Yes ( India Only )
Operating System : Web OS
RAM : 1.5 GB
ROM : 8 GB
ThinQ AI : Yes
Miracast : Yes
Preload Apps : Yes
Alexa Support : Yes
Play Store Support : Yes
Voice Command Support ( As Per webOS ) : Yes
Other Features
Design : New Bezel-Less Design
Bezel Type : 3 Bezel-Less
Front Color : Titan Gray
Stand Color : Titan Gray
Stand Type : Slim Feet
TV Key : Yes
IPv6 Support : Yes
Triple Protection : Yes
USB HID Support : Yes
Digital Clean View : Yes
Analog Clean View : Yes
Auto Channel Search : Yes
Connect Share™ ( HDD ) : Yes
ConnectShare™ ( USB 2.0 ) : Yes
Auto Game Mode ( ALLM ) : Yes
Country of Origin : India
Digital Broadcasting : DVB-T2
Accessibility - Learn TV Remote / Learn Menu Screen : UK English
Accessibillity - Voice Guide : UK English
S-Share : Yes ( India Only )
OSD Language : 22 Local Languages, English
Auto Data Backup : Yes ( India, Bangladesh, Bhutan, Srilanka, Nepal )
Auto Hotspot Connect : Yes ( India, Bangladesh, Bhutan, Srilanka, Nepal )
Tune Station : Yes ( India, Bangladesh, Bhutan, Srilanka, Nepal )
Design : Frameless Design
Storage Channel : 99+
Video System : PAL
OSD Language : English
Video Input : PC-RGB
Color System : PAL, SECAM
General Details
Power Requirements : AC220-240V~ 50/60Hz
Power Consumption Max : 145 W
Eco Sensor : Yes
Weight Without Stand : 13.9 Kg
Weight With Stand : 14.2 Kg
Weight Of Package Carton : 19.5 Kg
VESA Wall Mount Compatibility : 200 mm X 200 mm
Power Requirements : AC 100 - 240V , 50 Hz / 60 Hz +5%
BLU : 100 W
Power Consumption : < 138 > W
Standby Power Consumption : < 0 > W
Net Weight : 13.65 Kg
Gross weight : 22.2 Kg
Supplied Accessories
Remote Control : TM2140A
Batteries : Yes
E-Manual : Yes
Power Cable : Yes
User Manual : Yes
Mini Wall Mount Support : Yes
Vesa Wall Mount Support : Yes
Optional Stand Support ( Y20 Studio ) : Yes
Magic Remote Control : Yes
Batteries : Yes
User Manual : Yes
Compare Samsung UA55AU7500KLXL with:
Compare Wybor 55 WQS-02-WS with:
Both TVs come with smart platforms that support popular streaming apps and voice control features. Overall, both models are capable choices in their segment, offering a balance between performance, features, and usability. If you're comparing Samsung UA55AU7500KLXL and Wybor 55 WQS-02-WS, both models come with modern features and are designed to deliver a solid viewing experience across different use cases. Both TVs provide standard built-in audio performance suitable for regular usage, though external speakers can enhance the experience. Both TVs come in similar screen sizes, making them suitable for comparable viewing setups and room environments. Samsung UA55AU7500KLXL and Wybor 55 WQS-02-WS offer different motion rates (50 Hz vs 60 Hz), which can impact smoothness during fast-moving scenes like sports and gaming. Both TVs offer adequate brightness levels suitable for most indoor lighting conditions. Both models support 4K 3840 x 2160 resolution, ensuring sharp picture quality with detailed visuals for movies, shows, and gaming.
Top Differences
  • Refresh Rate: 50 Hz Vs 60 Hz