Samsung UA43AUE60AKLXL
Rs.37,990.00
Samsung UE40F6000FUXXN
Rs.38,437.27
Model No UA43AUE60AKLXL UE40F6000FUXXN
TV Type Smart TV Smart TV
Screen Size 43 Inch (109.22 cm) 40 Inch (102 cm)
Resolution 4K 3840 x 2160 1920 x 1080
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 60 Hz 50 Hz
Viewing Angle 178°/178° 178°/178°
USB
USB Version : 2.0
Supported Video Formats : AVI, MKV, MP4, ASF, MOV, 3GP, FLV, VRO, VOB, SVI
Supported Picture Formats : JPG, JPEG, PNG, BMP, MPO
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, FLAC, OGG, WMA, WAV, MIDI, APE, AIFF, ALAC, M4A, MPA, AAC
Supported Picture Formats : JPG, JPEG, PNG, BMP
Video
Backlight : LED
HDR : Yes
One Billion Color : Yes
Contrast Enhancer : Yes
Film Mode : Yes
HDR 10+ : Yes
HLG : Yes
Auto Motion Plus : Yes
PQI : 2000
Color : Pur Color
Contrast : Mega Contrast
Picture Engine : Crystal Processor 4K
Backlight : FHD LED
HDR : Yes
Contrast Enhancer : Yes
HDR 10+ : Support
Picture Engine : Hyper Real
Contrast : Mega Contrast
Micro Dimming : Micro Dimming Pro
Audio
Sound Output ( RMS ) : 20 W
Speaker Type : 2 Channel
Dolby Digital Plus : Yes
Blutooth Audio : Yes
Q-Symphony : Yes
Sound Output ( RMS ) : 20 W
Q-Symphony : Yes
Adaptive Sound : Yes
Audio Pre-Selection Descriptor : Yes
Object Tracking Sound : OTS Lite
Speaker Type : 2 Channel
Connectivity Options
HDMI : 3
USB : 1
Bluetooth : 5.2
Ethernet : Yes
WiFi Direct : Yes
eARC : Yes
Digital Audio Out ( Optical ) : Yes
Bluetooth Low Energy : Yes
HDMI A / Return Ch. Support : Yes
HDMI Quick Switch : Yes
RF In ( Terrestrial / Cable Input ) : 1 / 1 ( Common Use for Terrestrial ) / 0
HDMI : 2
USB-A : 1
CI Slot : 1 Yes
Ethernet / LAN : 1 Yes
Wi-Fi 5 : Yes
Bluetooth : Yes
Anynet+ ( HDMI-CEC ) : Yes
HDMI Audio Return Channel : eARC
RF In ( Terrestrial / Cable Input ) : 1 / 1 ( Common Use For Terrestrial ) / 1
Smart TV Features
Operating System : Tizen™
Processor : Crystal 4K
Works With Google Assistant : Yes ( IN Only )
Works With Alexa : Yes ( IN Only )
Universal Guide : Yes
USB HID Support : Yes
Auto Channel Search : Yes
Digital Clean View : Yes
Analog Clean View : Yes
TV Sound to Mobile : Yes
Mobile to TV - Mirroring, DLNA : Yes
TV Key : Yes
App Casting : Yes
Sound Wall : Yes
IPv6 Support : Yes
MBR Support : Yes
BT HID Built-in : Yes
SmartThings App Support : Yes
Gallery : Yes
Tap View : Yes
Easy Setup : Yes
Sound Mirroring : Yes
Filmmaker Mode ( FMM ) : Yes
Wireless Dex : Yes
EPG : Yes
Auto Game Mode ( ALLM ) : Yes
Digital Broadcasting : DVB-T2
Accessibility - Learn Accessibility - Learn TV Remote Menu Screen : UK English
Accessibillity - Voice Guide : UK English
Cloud Service : Microsoft 365
S-Share : Yes ( India Only )
Dongle Compatibility ( 3G / LTE / WiFi ) : Yes ( India Only )
Tune Station : Yes ( India,Bangladesh,Bhutan,Srilanka,Nepal )
Operating System : Tizen™ Smart TV
Web Browser : Yes
SmartThings Hub / Matter Hub / IoT-Sensor Functionality / Quick Remote : Quick Remote Only
Multi Device Experience : Mobile To TV, Sound Mirroring, Wireless TV On
Samsung TV Plus : Yes ( GB, FR, DE, IT, ES, CH, AT, NL, SE, NO, DK, FI, PT, IE, BE, LU )
Apple AirPlay : Yes ( w/o Aland Islands, Faroe islands, Netherlands Antilles, San Marino )
Other Features
Design : New Bezel-Less
Slim Type : Slim look
Bezel Type : 3 Bezel-less
Stand Type : Slim Feet
Front Color : Black
Stand Color : Black
Triple Protection : Yes
ConnectShare™ ( USB 2.0 ) : Yes
Connect Share™ ( HDD ) : Yes
Eco Sensor : Yes
Analog Tuner : Yes
Teletext ( TTX ) : Yes
Adaptive Sound : Yes
Brightness / Color Detection : Brightness Detection
OSD language : 22 Local Languages, English
Design : Slim Look Design
Bezel Type : 3 Bezel-Less
Foot Type : Low Feet
Front Color : Black
Stand Color : Black
EPG : Yes
Analog : Yes
IP Control : Yes
Digital Broadcasting : DVB-T2CS2
Common Interface ( CI ) : CI + ( 1.4 ) / CI + ( 1.4 ECP )_IT Only
Motor Impaired Support : Slow Button Repeat, Remote Control App. For All
Hearing Impaired Support : Closed Caption ( Subtitle ), Multi-Output Audio, Sign Language Zoom
OSD Languages : 27 European Languages + Russian ( only When Connecting To Network In EE, LV, LT )
General Details
Power Requirements : AC 220 - 240 V 50 / 60 Hz
Power Consumption : 120 W
Stand ( Basic ) ( W x D ) : 841.7 mm x 192.5 mm
VESA Spec : 200 mm x 200 mm
Weight Without Stand : 8.1 Kg
Weight With Stand : 8.3 Kg
Weight Of Package Carton : 11.8 Kg
Power Supply : AC 220 - 240 V ~ 50 / 60 Hz
Power Consumption (Max) : 75 W
Power Consumption ( Typical ) : 39.0 W
Yearly Power Consumption ( EU Standard ) : 57 kWh
Energy Consumption Standby : 0.50 W
Energy Class : F
Auto Power Off : Yes
Weight Without Stand : 5.8 kg
Weight With Stand : 5.9 kg
Weight Of Package Carton : 7.6 kg
VESA Wall Mount Compatibility : 200 mm X 200 mm