Samsung UA32N4200ARXXL
Rs.16,990.00
Hisense 32E4KTUK
Rs.17,309.44
Model No UA32N4200ARXXL 32E4KTUK
TV Type Smart TV Smart TV
Screen Size 32 Inch (80 cm) 32 Inch (80 cm)
Resolution 1366 x 768 1366 x 768
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 60 Hz 60 Hz
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : WMA, FLAC, MP3, AAC, WAV, PCM, AC-3, OPUS
Supported Video Formats : AVI, MP4, MKV, TS, FLV, WMV, MOV, MPG, MPEG, VOB, ASF
Supported Picture Formats : GIF, PNG, BMP, JPEG
Film Mode : Yes
HDR : Yes
PQI ( Picture Quality Index ) : 400
Backlight : HD Direct LED
High Contrast : Yes
Depth Enhancer : Yes
Direct Full Array : Yes
Noise Reduction : Yes
3D Digital Comb Filter : Yes
MPEG Noise Reduction : Yes
Natural Colour Enhancer : Yes
Mosquito Noise Reduction : Yes
Contrast Ratio : 3000:1
Input Lag In Game Mode : ≤ 20 ms
Brightness : 200 Nits
Audio
Sound Output ( RMS ) : 10 W ( L : 5 W, R : 5 W )
Speaker Type : 2 Channels
Sound Mirroring : Yes
Sound Output Power( RMS ) : 2 X 6 W
User Equalizer : Yes
Sound Technology : DTS HD DTS Virtual X Decoding
Digital Audio Out ( Optical ) : Yes
Multiroom Link : Yes
HDMI A / Return Ch. Support : Yes
WiFi Direct : Yes
Bluetooth Low Energy : Yes
BT HID Built-in : Yes
USB HID Support : Yes
Dongle Compatibility ( 3G / LTE / WiFi ) : Yes ( India Only )
HDMI (1.4 ) : 2 ( HDMI1 eARC )
USB ( 2.0 ) : 2
Ethernet / LAN : 1 Yes
Headphone Out : 1 Yes
Number of RF Tuners : 2 Yes
Digital Audio Interface Outputs ( S/PDIF ) : 1 Yes
Common interface ( CI+ ) : V 2.0
Wi-Fi : 802.11bgn / 2.4G
Smart TV Features
Processor : Quad-Core
SmartThings App Support : Yes
Digital Clean View : Yes
Connect Share™ ( HDD ) : Yes
Auto Channel Search : Yes
Ultra Clean View : Yes
Game Mode : Yes
IPv6 Support : Yes
Digital Broadcasting : Ready
S-Share : Yes ( India Only )
Accessibility : Voice guide / Enlarge / High contrast / Multi-output Audio
Operating System : VIDAA Smart OS
Prime Video : Yes
Content Sharing : Yes
Screen Sharing : DMP / DMR
Other Features
ConnectShare™ ( USB 2.0 ) : Yes
Design : Slim Edge Mold
Bezel Type : VNB
Slim Type : Slim
Eco Sensor : Yes
Energy Efficiency Class : 2
Design : Edge To Edge Design
Front Colour : Black
Game Mode : Yes
AI Sports Mode : Yes
Parental Control : Yes
Media Player : Audio, Picture, Video
Digital & Analog Tuner : DVB-T2 / T / C / S2 / S
Time Shift : Yes, Depending On Location
PVR Function : Yes, Depending On Location
General Details
Power Requirements : AC110-120V 50/60Hz
Power Consumption : 48 W
Stand ( Basic ) ( W x D ) : 732.5 mm x 150.5 mm
Weight Without Stand : 3.8 Kg
Weight With Stand : 3.9 Kg
Weight Of Package Carton : 5.6 Kg
Stand Type : Mini Arc
Power Supply : AC 100 V~240 V
Power Consumption In Working Mode Max : 65 W
On Mode Power Demand For Standard Dynamic Range ( SDR ) : 27 W
Power Consumption Standby : 0.5 W
Energy Efficiency Class SDR : F
Weight Without Stand : 3.8 Kg
Weight With Stand : 3.8 Kg
Product Weight Packaged : 5.601 Kg
VESA Wall Mount Compatible : 100 mm X 200 mm