Samsung UA32N4100ARLXL
Rs.22,500.00
Hisense 32A4NNZ
Rs.23,121.25
Model No UA32N4100ARLXL 32A4NNZ
TV Type Smart TV Smart TV
Screen Size 32 Inch (80 cm) 32 Inch (80 cm)
Resolution 1366 x 768 1366 x 768
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 60 Hz 60 Hz
Viewing Angle 178°/178° 178°/178°
USB
USB Version : 2.0
Supported Video Formats : AVI, MKV, MP4, ASF, MOV, 3GP, FLV, VRO, VOB, SVI
Supported Picture Formats : JPG, JPEG, PNG, BMP, MPO
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP2, MP3, MP4, AAC, WMA, WAV, FLAC
Supported Video Formats : AVI, MP4, MOV, MKV, MPG, MPEG, VOB, FLV, WebM, OGM
Supported Picture Formats : JPEG, BMP, PNG, GIF
Video
Backlight : LED
Film Mode : Yes
PQI ( Picture Quality Index ) : 200
Picture Engine : Hyper Real
Dynamic Contrast Ratio : Mega Contrast
Wide Color Enhancer : Wide Colour Enhancer Plus
Backlight : HD Direct LED
High Contrast : Yes
Noise Reduction : Yes
HDR Classification : Yes
Natural Colour Enhancer : Yes
Panel Bit Depth : 8 Bit
Brightness : 250 Nits
Picture Engine : Quad Core ( Hi View Engine )
Decode : HEVC ( H.265 ), H.264, MPEG4, MPEG2
Audio
Sound Output ( RMS ) : 40 W
Speaker Type : 4 Channels
Dolby Digital Plus : Yes
Blutooth Audio : Yes
Sound Mirroring : Yes
Sound Output Power( RMS ) : 2 X 6 W
User Equalizer : Yes
Sound Technology : DTS Virtual : X™
Connectivity Options
HDMI : 2
USB : 1
Component In ( Y / Pb / Pr ) : Yes
Common Use for Component Y : Yes
Composite In ( AV ) : Yes
RF In ( Terrestrial / Cable Input ) : Yes
Audio Out ( Mini Jack ) : Yes
WiFi Direct : Yes
Bluetooth Low Energy : Yes
HDMI ( 2.0 ) : 2 ( HDMI2 eARC )
USB ( 2.0 ) : 2
Ethernet / LAN : 1 Yes
Headphone Out : 1 Yes
Composite In ( AV ) : 1 Yes
Wi-Fi : IEEE 802.11 b/g/n ( 2.4G )
Smart TV Features
Picture-In-Picture : Yes
Mobile to TV - Mirroring, DLNA : Yes
TV Sound to Mobile : Yes
Auto Channel Search : Yes
Analog Clean View : Yes
Digital Clean View : Yes
Image Booster : Yes
Family TV 2.0 : Yes
Digital Broadcasting : Ready
Game Mode : Yes ( Basic )
Local Cinema Mode : Indian Cinema Mode
Operating System : VIDAA U7
Netflix : Yes
Disney+ : Yes
YouTube : Yes
Hotel TV : Yes
Prime Video : Yes
Freeview Plus : Yes
Smart Home Ready : Yes
Google Assistant & Amazon Alexa. : Yes
Streaming Video On Demand : Yes
Web Browser : Odin
Other Features
ConnectShare™ ( USB 2.0 ) : Yes
Design : Slim Edge Mold
Bezel Type : VNB
Slim Type : Semi Slim
Front Color : Black Hairline
Analog Tuner : Yes
OSD Language : Local
Teletext ( TTX ) : Yes
Triple Protector : Yes
Eco Sensor : Yes
Energy Efficiency Class : 4
Design : Sleek Modern Design
Front Colour : Black
Game Mode : Yes
AI Sports Mode : Yes
Parental Control : Yes
Digital & Analog Tuner : DVB-T / DVB-T2
EPG : 7 Days For All Services
Media Player : Yes ( Video, Audio, Picture )
General Details
Power Requirements : AC110-120V 50/60Hz
Power Consumption : 59 W
Weight Without Stand : 4.0 Kg
Weight With Stand : 4.1 Kg
Weight Of Package Carton : 5.8 Kg
Stand Type : Mini Arc
Power Supply : AC 100 V~240 V
Power Consumption : 93 kWh Per Year
Power Consumption Standby : ≤0.5 W
Energy Rating : 6
Weight Without Stand : 3.7 Kg
Weight With Stand : 3.8 Kg
Product Weight Packaged : 5.6 Kg
VESA Wall Mount Compatible : 200 mm X 200 mm