Samsung UA32H5100ARMXL
Rs.35,900.00
Samsung HG32NF693GF
Rs.36,632.62
Model No UA32H5100ARMXL HG32NF693GF
TV Type LED TV LED TV
Screen Size 32 Inch (80 cm) 32 Inch (80 cm)
Resolution 1920 x 1080 1920 x 1080
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 100 Hz 60 Hz
Viewing Angle NA 178°/178°
USB
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, AAC, WMA
Supported Video Formats : DivX, MP4, 3GP, AVI, ASF, MKV, MOV, FLV
Supported Picture Formats : JPG
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, AAC, WAV, WMA
Supported Video Formats : AVI, MKV, ASF, MP4, 3GP, MOV, FLV, VRO, VOB, PS, TS
Supported Picture Formats : JPG, JPEG
Video
Picture Engine : HyperReal Engine
Dynamic Contrast Ratio : 1000000:1
Wide Color Enhancer (Plus) : Yes
Film Mode : Yes
Natural Mode Support : Yes
Backlight : FHD LED
Film Mode : Yes
Natural Mode Support : Yes
Picture Quality Index : 400 PQI
Picture Engine : HyperReal
Dynamic Contrast Ratio : Mega Contrast
Audio
DTS Studio Sound / DNSe+ : DTS Studio Sound
DTS Premium Sound / DTS Premium Sound 5.1 : DTS 2.0
Sound Output (RMS) : 10 watts x 2
Speaker Type : Down Firing + Full Range
Auto Volume Leveler : Yes
Sound Output ( RMS ) : 20 W ( L : 10 W, R : 10 W )
Dolby Digital Plus : Yes
Bluetooth Audio : Yes
Speaker Type : 2 CH ( Down Firing + Bass Reflex )
Connectivity Options
HDMI : 2 (Side)
USB : 2 (Side)
Component In (Y/Pb/Pr) : 1 (Rear)
Composite In (AV) : 1 Common Use for Component Y (Rear)
RF In (Terrestrial/Cable Input) : 1 (Side)
Digital Audio Out (Optical) : 1 (Rear)
Audio Out (Mini Jack) : Yes
HDMI : 3 Side
USB 2.0 : 1 Side
Ethernet / LAN : Side
Ex-Link ( RS-232C ) : Side
RJP ( Remote Jackpack ) : Side
Audio Out ( Mini Jack / LR ) : Side
RF In ( Terrestrial / Cable input / Satellite Input ) : Side
RJ12 : Rear
Composite In ( AV ) : Rear
Pillow Speaker Jack : Rear
Component In ( Y / Pb / Pr ) : Rear
Digital Audio Out ( Optical ) : Rear
BT HID Built-In : Yes
HDMI Quick Switch : Yes
Wireless LAN Built-In : Yes
Anynet + ( HDMI-CEC ) : Yes
HDMI A / Return Ch. Support : Yes
Smart TV Features
Operating System : Tizen
CPU : Quad-Core
Soft AP : Yes
Smart TV : Yes
App Casting : Yes
USB Cloning : Yes
Web Browser : Yes
Pro : Idiom RF : Yes
Security Mode : Yes
Power On Mode : Yes
Auto Source Mode : Yes
Hotel Channel List : Yes
Welcome Message : Yes
Clock Back Up Supply : Yes
Samsung Smart View : Yes
RJ12 / IR pass through : Yes
Smoovie Compatibility : Yes
Channel Menu Display : Yes
Screwed Battery Cover : Yes
Hospitality Home Menu : Yes
Wake-up Timer ( Alarm ) : Yes
Sound Bar Compatibility : Yes
H. Browser Compatibility : Yes
S/W EPG ( Solution EPG ) : Yes
Samsung LYNK™ DRM IP : Yes
Samsung LYNK™ DRM RF : Yes
On / Off Timer ( Schedule ) : Yes
Multi Code Remote Control : Yes
Mobile To TV - Mirroring, DLNA : Yes
Energy Saving Mode ( BLU control ) : Yes
Music Mode BackLight On/off : Yes
Samsung LYNK™ HMS Compatibility : Yes
Hospitality Plug & Play ( Easy Set-Up ) : Yes
Logo Display With Time Out Setting ( BMP / Movie ) : Yes
Bluetooth Music Player ( Mobile → TV ) : Yes
Music Mode ( Input : PC / AV / Component / HDMI ) : Yes
Samsung LYNK™REACH ( IP ) : REACH 4.0
Samsung LYNK™REACH ( RF ) : REACH 4.0
Mixed Channel List : ( ATSC, DVB-T/T2/C/S2, Analog )
Other Features
ConnectShare™ (USB 2.0) : Movie (HDD)
OSD language : English
Teletext (TTX) : Yes
Auto Power Off : Yes
Clock & On/Off Timer : Yes
Sleep Timer : Yes
DTV Tuner : Ready
Screen Capture : Yes
Triple Protector : Yes
Sports Mode : Basic
Digital Clean View : Yes
Embeded POP : Yes
Design : Silm Edge Mold
Slim Type : 58 mm
Front Color : Black
Bezel Type : NNB
EPG : Yes
V-Chip : Yes
Eco Sensor : Yes
Game Mode : Yes
Analog Tuner : Yes
Auto Power Off : Yes
USB HID Support : Yes
Digital Clean View : Yes
Caption ( Subtitle ) : Yes
Auto Channel Search : Yes
ConnectShare™ ( HDD ) : Yes
Energy Efficiency Class : Yes
ConnectShare™ ( USB 2.0 ) : Yes
Digital Broadcasting : ATSC / ClearQAM
Accessibility : Voice Guide ( US English ) Enlarge, High Contrast, Multi-Output Audio
General Details
Power Supply : AC100 - 240V 50 / 60Hz
Power Consumption (Max) : 65 watts
Power Consumption (Stand-by) : 0.5 watts
Weight without Stand : 4.9 kg
Weight with Stand : 5.3 kg
Package Weight : 6.5 kg
Power Supply : AC110-120V 50/60Hz
Max Power Consumption Max : 70.0 W
Power Consumption Typical : 28.0 W
Power Consumption Standby : 0.5 W
Weight Without Stand : 4.2 Kg
Weight With Stand : 4.2 Kg
Weight Of Package Carton : 6.7 Kg
Supplied Accessories
Remote Controller Model : TM1240A
Battery (for Remote Control) : Yes
Power Cable : Yes
User Manual : Yes
Power Cable : Yes
Quick Install Guide : Yes
VESA Wall Mount Support : Yes
Compare Samsung UA32H5100ARMXL with:
Compare Samsung HG32NF693GF with:
Both TVs offer adequate brightness levels suitable for most indoor lighting conditions. From a practical standpoint, both options provide a reliable viewing experience for most users. Both TVs come in similar screen sizes, making them suitable for comparable viewing setups and room environments. Both TVs provide standard built-in audio performance suitable for regular usage, though external speakers can enhance the experience. Both TVs come with smart platforms that support popular streaming apps and voice control features. Both models support 1920 x 1080 resolution, ensuring sharp picture quality with detailed visuals for movies, shows, and gaming. Samsung UA32H5100ARMXL and Samsung HG32NF693GF are two competitive smart TVs offering a mix of display performance, smart features, and overall value for different types of users. Samsung UA32H5100ARMXL and Samsung HG32NF693GF offer different motion rates (100 Hz vs 60 Hz), which can impact smoothness during fast-moving scenes like sports and gaming.
Top Differences
  • Refresh Rate: 100 Hz Vs 60 Hz