Samsung QN75Q60DAFXZC
Rs.142,708.21
Samsung QE75QEF1AUXXN
Rs.143,031.58
Model No QN75Q60DAFXZC QE75QEF1AUXXN
TV Type Smart TV Smart TV
Screen Size 75 Inch (191 cm) 75 Inch (191 cm)
Resolution 4K 3840 x 2160 4K 3840 x 2160
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 60 Hz 50 Hz
Viewing Angle 178°/178° 178°/178°
USB
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, FLAC, OGG, WMA, WAV, MIDI, APE, AIFF, ALAC, M4A, MPA, AAC
Supported Video Formats : AVI, MKV, MP4, ASF, MOV, 3GP, FLV, VRO, VOB, SVI
Supported Picture Formats : JPG, JPEG, PNG, BMP, MPO
USB Version : 3.0
Video
Backlight : 4K UHD QLED
Film Mode : Yes
Filmmaker Mode : Yes
Smart Calibration : Basic
Contrast : Dual LED
AI Upscale : 4K Upscaling
Compatible With HDR10+ : Yes ( Adaptive )
HDR : Quantum HDR
Motion Technology : Motion Xcelerator
Colour : 100%Color Volume
Picture Engine : Quantum Processor Lite 4K
Micro Dimming : Supreme UHD Dimming UHD Dimming
Backlight : 4K UHD QLED
Filmmaker Mode : Yes
Contrast Enhancer : Yes
HDR Brightness Optimizer : Yes
Smart Calibration : Basic
HDR 10+ : Support
AI Upscale : 4K Upscaling
Contrast : Mega Contrast
HDR : Quantum HDR
Picture Engine : Q4 AI Processor
Color Booster : Color Booster Pro
Micro Dimming : Supreme UHD Dimming
Audio
Sound Output ( RMS ) : 20 W
Q-Symphony : Yes
Bluetooth Audio : Yes
Object Tracking Sound : OTS Lite
Speaker Type : 2 Channel
Sound Output ( RMS ) : 20 W
Q-Symphony : Yes
Adaptive Sound : Yes
Speaker Type : 2 Channel
Connectivity Options
HDMI 2.1 : 3
USB-A : 2
WiFi5 : Yes
Bluetooth 5.2 : Yes
Ethernet / LAN : Yes
Digital Audio Out ( Optical ) : Yes
HDMI Audio Return Channel : eARC / ARC
HDMI ( High Frame Rate ) : 4K 60Hz ( For HDMI 1 / 2 / 3 )
RF In ( Terrestrial / Cable Input / Satellite Input ) : 1 / 1 ( Common Use For Terrestrial ) / 0
HDMI 2.1 : 3
USB-A : 1
CI Slot : Yes
Wi-Fi 5 : Yes
Bluetooth 5.3 : Yes
Ethernet / LAN : Yes
Anynet+ ( HDMI-CEC ) : Yes
HDMI Audio Return Channel : eARC
High Frame Rate ( HDMI ) : 4K 60Hz ( For HDMI 1 / 2 / 3 )
RF In ( Terrestrial / Cable Input ) : 1 / 1 ( Common Use For Terrestrial ) / 1
Smart TV Features
Operating System : Tizen™ Smart TV
Bixby : Yes
Ambient : Yes
Media Home : Yes
Multi Control : Yes
Universal Guide : Yes
Samsung Health : Yes
Samsung TV Plus : Yes
Smart Things Hub / Matter Hub / IoT-Sensor Funtionality : Yes
Built-in Voice Assistant : Alexa
Multi-View : Up To 2 Videos
Works With AI Speaker : Alexa, Google Assistant
Daily+ : Yes
Art Store : Yes
Karaoke Mic : Yes
Web Browser : Yes
Storage Share : Yes
Generative Wallpaper : Yes
SmartThings Hub / Matter Hub / IoT Sensor Functionality / Quick Remote : Yes
Multi-View : UpTo 2 Videos
Samsung Health : Yes ( GB,IE Only )
Click To Search : Yes ( DE, GB, FR, ES, IT )
Samsung TV Plus : Yes ( GB, FR, DE, IT, ES, CH, AT, NL, SE, NO, DK, FI, PT, IE, BE, LU )
Multi Device Experience : Mobile To TV, TV Initiate Mirroring, Sound Mirroring, Wireless TV On
Apple AirPlay : Yes ( w/o Aland Islands, Faroe islands, Netherlands Antilles, San Marino )
Other Features
Design : Air Slim Design
Stand Type : New Simple Stand
Bezel Type : 3 Bezel-Less
Front Color : Black
Stand Colour : Black
HGiG : Yes
Gaming Hub : Yes
Analog Tuner : Yes
ConnectShare™ : Yes
Mini Map Zoom : Yes
Game Motion Plus : Yes
Auto Game Mode ( ALLM ) : Yes
Super Ultra Wide Game View : Yes
Zigbee / Thread Module : Built-In
Digital Broadcasting : ATSC / ClearQAM
Motor Impaired Support : Slow Button Repeat, Remote Control App. For All
Design : Slim Look Design
Foot Type : Flat Feet Narrow
Bezel Type : 3 Bezel-Less
Front Color : Titan Gray
Stand Colour : Titan Gray
EPG : Yes
TV Key : Yes
Analog : Yes
IP Control : Yes
Digital Broadcasting : DVB-T2CS2
Common Interface ( CI ) : CI + ( 1.4 ) / CI + ( 1.4 ECP )_IT Only
Hearing Impaired Support : Closed Caption ( Subtitle ), Multi-Output Audio, Sign Language Zoom
OSD Languages : 27 European Languages ​​+ Russian ( Oonly When Connecting To Network In EE, LV, LT )
General Details
Power Requirements : AC 110-120V~ 50/60Hz
Power Consumption Max : 220 W
Power Consumption Typical : 77 W
Power Consumption Standby : 0.5 W
Eco Sensor : Yes
Auto Power Off : Yes
Auto Power Saving : Yes
Weight Without Stand : 31.4 Kg
Weight With Stand : 32 Kg
Weight Of Package Carton : 42.3 Kg
VESA Wall Mount Compatibility : 400 mm X 400 mm
Power Requirements : AC 220 - 240 V ~ 50 / 60 Hz
Power Consumption Max : 220 W
Power Consumption ( Typical ) : 135 W
Energy Consumption Standby : 0.50 W
Yearly Power Consumption ( EU Standard ) : 187 kWh
Energy Class : G
Eco Sensor : Yes
Auto Power Off : Yes
Auto Power Saving : Yes
Weight Without Stand : 25.3 Kg
Weight With Stand : 25.8 Kg
Weight Of Package Carton : 32 Kg