Samsung QN50Q60TAFXZA
Rs.48,704.24
LG 50QNED70A6A
Rs.48,499.77
Model No QN50Q60TAFXZA 50QNED70A6A
TV Type Smart TV Smart TV
Screen Size 50 Inch (126 cm) 50 Inch (126 cm)
Resolution 4K 3840 x 2160 4K 3840 x 2160
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 120 Hz 60 Hz
Viewing Angle 178°/178° 178°/178°
USB
USB Version : 2.0
Supported Video Formats : AVI, MKV, MP4, ASF, MOV, 3GP, FLV, VRO, VOB, SVI
Supported Picture Formats : JPG, JPEG, PNG, BMP, MPO
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, AC4, AC3, EAC3, AAC, MP2, PCM, WMA
Supported Video Formats : MKV, DivX, MP4, AVI, ASF, MOV, FLV
Supported Picture Formats : JPEG, PNG, BMP, WebP, JPS, MPO
Video
Backlight : QLED
4K UHD Resolution : Yes
Quantum Dot Color : Yes
HDR : Quantum HDR
AI Upscale : 4K Upscaling
Viewing Angle : Wide Viewing Angle
Picture Processor : Quantum Processor Lite
Color : 100% Color Volume with Quantum Dot
BackLight : 4K UHD DIRECT QNED
HLG : Yes
HDR10 : Yes
Auto Calibration : Yes
Filmmaker Mode™ : Yes
Dynamic Tone Mapping : Yes
AI Upscaling : 4K Super Upscaling
Wide Color Gamut : Dynamic QNED Colour
Picture Processor : α7 AI Processor 4K Gen8
Audio
Sound Output ( RMS ) : 20 W
Dolby : Yes
Multiroom Link : Yes
Bluetooth Headset Support : Yes
Speaker Type : 2 Channel
Audio Output ( RMS ) : 20 W
LG Sound Sync : Yes
WOW Orchestra : Yes
Sound Mode Share : Yes
AI Acoustic Tuning : Yes
Simultaneous Audio Output : Yes
Speaker Direction : Down Firing
Speaker System : 2.0 Channel
Bluetooth Surround Ready : Yes ( 2 Way Playback )
Clear Voice Pro : Yes ( Auto Volume Leveling )
AI Sound : α7 AI Sound Pro ( Virtual 9.1.2 Up-Mix )
Connectivity Options
HDMI : 3
USB : 2
Ethernet / LAN : Yes
Bluetooth 4.2 : Yes
Wi-Fi Direct : Yes
Wi-Fi Connectivity 802.11ac : Yes
Digital Audio Out ( Optical ) : Yes
Audio Return Channel Support ( Via HDMI Port ) : Yes
Composite In ( AV ) : Yes
RS232C : Supports USB to Ex-Link Adapter
Terrestrial / RF input : 1 / 1 ( Common Use for Terrestrial ) / 0
HDMI ( 2.0 ) : 3ea ( Supports eARC, ALLM )
USB ( 2.0 ) : 1ea
Ethernet / LAN : 1ea
RF Input ( Antenna, Cable ) : 2ea
Optical Digital Audio Out ( SPDIF ) : 1ea
Wi-Fi 5 : Yes
Bluetooth® 5.0 : Yes
HDMI-CEC ( Simplink ) : Yes
HDMI Audio Return Channel : eARC ( HDMI 2 )
CI Slot : 1ea ( Except For UK, Ireland )
Smart TV Features
Smart TV : Smart TV Powered by Tizen
Works With Alexa : Yes
Works With Google Assistant : Yes
Mobile To TV - Mirroring, DLNA : Yes
Analog Tuner : Yes
Eco Sensor : Yes
Ambient Mode : Yes
USB HID Support : Yes
Digital Clean View : Yes
DTV Tuner : ATSC / ClearQAM
Digital Broadcasting : ATSC / ClearQAM
Game Mode : Yes ( Game Enhancer )
Processor : Quantum Processor 4K Lite
Smart Hub : Yes ( Incl. Universal Guide And TV Plus )
Voice Assistants : Built-In Amazon Alexa, Google Assistant and Bixby
Apps Platform : Smart TV Powered By TIZEN™ with Bixby Voice, Apps And Full Web Browser
Operating System : WebOS 25 Smart TV
Voice ID : Yes
AI Chatbot : Yes
Home Hub : Yes
Google Cast : Yes
LG Channels : Yes
Full Web Browser : Yes
Google Home, Hub : Yes
Works With Apple Home : Yes
Works With Apple Airplay : Yes
USB Camera Compatible : Yes
Intelligent Voice Recognition : Yes
Magic Remote Control : Built-In
The Security Update Is Supported Until : 31/12/2029
Smartphone Remote App : Yes ( LG ThinQ )
Other Features
Design : Boundless Design
Flat TV : Yes
Stand Type : Slim Feet
Color : Titan Gray
Design : Sleek & Slim Design
Gray Scale : Yes
Invert Colors : Yes
High Contrast : Yes
Analog TV Reception : Yes
Digital TV Reception : DVB-T2/T ( Terrestrial ), DVB-C ( Cable ), DVB-S2/S ( Satellite )
General Details
Power Requirements : AC 110-120 V 50/60 Hz
Maximum Power Consumption : 120 W
Typical Power Consumption : 52 W
Power Consumption Standby : 0.5 W
Weight Without Stand : 12.02 Kg
Weight With Stand : 12.20 Kg
Weight Of Package Carton : 17.19 Kg
Power Supply : AC 100~240V 50-60Hz
Power Consumption : 65 - 99 W
Power Consumption Standby : Under 0.5 W
TV Weight Without Stand : 9.8 Kg
TV Weight With Stand : 9.9 Kg
Packaging Weight : 12.2 Kg
VESA Mounting : 200 mm X 200 mm
Supplied Accessories
One Remote Control : Yes
Batteries : Yes
User Manual : Yes
E-Manual : Yes
Power Cable : Yes
Clean Cable Solution® : Yes
Vesa Wall Mount Compatibility : Yes
Remote Control : Magic Remote MR25GA, MR25GB ( UK, Italy )
Power Cable : Yes ( Detachable )
Compare Samsung QN50Q60TAFXZA with:
Compare LG 50QNED70A6A with:
From a practical standpoint, both options provide a reliable viewing experience for most users. Both TVs come with smart platforms that support popular streaming apps and voice control features. Samsung QN50Q60TAFXZA and LG 50QNED70A6A offer different motion rates (120 Hz vs 60 Hz), which can impact smoothness during fast-moving scenes like sports and gaming. Both TVs come in similar screen sizes, making them suitable for comparable viewing setups and room environments. If you're comparing Samsung QN50Q60TAFXZA and LG 50QNED70A6A, both models come with modern features and are designed to deliver a solid viewing experience across different use cases. Both TVs provide standard built-in audio performance suitable for regular usage, though external speakers can enhance the experience. Both models support 4K 3840 x 2160 resolution, ensuring sharp picture quality with detailed visuals for movies, shows, and gaming. Both TVs offer adequate brightness levels suitable for most indoor lighting conditions.
Top Differences
  • Refresh Rate: 120 Hz Vs 60 Hz