Samsung HG65Q60AANFXZA
Rs.140,277.56
Haier H65M80FUX
Rs.140,990.00
Model No HG65Q60AANFXZA H65M80FUX
TV Type Smart TV Smart TV
Screen Size 65 Inch (164 cm) 65 Inch (164 cm)
Resolution 4K 3840 x 2160 4K 3840 x 2160
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 60 Hz 60 Hz
Viewing Angle 178°/178° 178°/178°
USB
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, AAC, WAV, WMA
Supported Video Formats : AVI, MKV, ASF, MP4, 3GP, MOV, FLV, VRO, VOB, PS, TS
Supported Picture Formats : JPG, JPEG
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : AAC, M4A, MP2, MP3, WMA
Supported Video Formats : 3GP, Asf, AVI, DAT, FLV, MKV, MOV, MP4, MPEG, MPG, VOB
Supported Picture Formats : JPEG, GIF, PNG
Video
Backlight : 4K UHD QLED
HLG : Yes
HDR10+ : Yes
Film Mode : Yes
Quantum HDR : Yes
Auto Motion Plus : Yes
LED Clear Motion : Yes
Contrast Enhancer : Yes
Natural Mode Support : Yes
Picture Quality Index : 3100 PQI
Contrast : Mega Contrast
Micro Dimming : Supreme UHD Dimming
Picture Engine : Quantum Processor Lite
Color : 100% Colour Volume with Quantum Dot
Backlight : 4K UHD Mini LED
HLG : Yes
MEMC : Yes
HDR10 : Yes
4K HDR : Yes
Dolby Vision : Yes
Response Time : 8ms
Contrast Ratio : 6000:1
Number Of Picture Mode Settings : 7 Modes
Panel Type : Mini LED
Brightness : Peak 800 Nits
Local Dimming : 180 Dimming Zones
Audio
Sound Output ( RMS ) : 20 W
Bluetooth Audio : Yes
Sound Mirroring : Yes
Dolby Digital Plus : Yes
Speaker Type : 2 Channel
Audio Power Output ( RMS ) : 50 W
Dolby Atmos : Yes
Stereo Speaker : Yes
Dolby Digital Decoder : Yes
Automatic Volume Control : Yes
Sound Configuration : 2.1 Stereo Channel
Sound : Sound By KEF , Dolby Atmos, DTS-X
Connectivity Options
HDMI : 3
USB 2.0 : 2
WiFi 5 : Yes
RJ12 : Yes
WiFi Direct : Yes
BT HID Built-In : Yes
Ethernet / LAN : Yes
Variable Audio Out : Yes
Anynet + ( HDMI-CEC ) : Yes
Ethernet Bridge ( LAN-Out ) : Yes
Digital Audio Out ( Optical ) : Yes
Variable Audio Out Volume Control : Yes
HDMI A / Return Ch. Support : Yes
RF In ( Terrestrial / Cable input / Satellite Input ) : 1/1 ( Common Use For Terrestrial ) / 0
Ex-Link ( RS-232C ) : Supports Stereo Jack To RS232 Adapter
HDMI ( 2.1 ) : 4
USB ( 2.0 ) : 2
Bluetooth 5.1 : Yes
Ethernet / LAN : Yes
Headphone Output : Yes
Google Chromecast Built-In : Yes
Wireless ( Built In Or Dongle ) : Yes
Smart TV Features
Operating System : Tizen
TV Plus : Yes
Soft AP : Yes
Smart TV : Yes
Pro : Idiom : Yes
My Channel : Yes
USB Cloning : Yes
Web Browser : Yes
Security Mode : Yes
Power On Mode : Yes
Hotel Channel List : Yes
RJ12/IR Pass Through : Yes
Samsung LYNK™ DRM : Yes
Channel Menu Display : Yes
Samsung LYNK™ Cloud : Yes
Clock Back Up Supply : Yes
Wake-up Timer ( Alarm ) : Yes
H. Browser Compatibility : Yes
Hospitality Home Menu 2.0 : Yes
Energy Saving Mode ( BLU Control ) : Yes
Hospitality Plug & Play ( Easy Set-Up ) : Yes
Mobile To TV - Mirroring, DLNA : Yes
Mixed Channel List : ( ATSC, DVB-T/T2/C/S2, Analog )
Operating System : Google TV
RAM : 2 GB
ROM : 32 GB
DBX-TV : Yes
IoT Hub : Yes
Google Assistant : Yes
Google Play Store : Yes
One Touch Button : Yes
Android Devices IoT Hub : Yes
Hands Free Voice Control : Yes
Bluetooth Voice Remote Control : Yes
AI Smart Voice By Google Assistant : Yes
Mobile Remote App : Google TV Remote App
Other Features
Design : AirSlim / Ultra-Slim Design
Bezel Type : 3 Bezel-Less
Front Color : Titan Gray
Stand Type : Float Lift
EPG : Yes
V-Chip : Yes
Eco Sensor : Yes
Analog Tuner : Yes
IPv6 Support : Yes
MBR Support : Yes
Ambient Mode : Yes
Auto Power Off : Yes
USB HID Support : Yes
Caption ( Subtitle ) : Yes
Digital Clean View : Yes
Auto Channel Search : Yes
ConnectShare™ ( HDD ) : Yes
ConnectShare™ ( USB 2.0 ) : Yes
Accessibility : US English
Digital Broadcasting : ATSC / ClearQAM
OSD Language : English, Spanish, French
Design : Bezel-Less Design
Colour : Grey
Variable Refresh Rate ( VRR ) : Yes
Auto Low Latency Mode ( ALLM ) : Yes
Warranty : 2 Years
General Details
Power Supply : AC100-240V 50/60Hz
Power Consumption Max : 170 W
Power Consumption Typical : 79 W
Power Consumption Standby : 0.5 W
Weight Without Stand : 20.9 Kg
Weight With Stand : 21.8 Kg
Weight Of Package Carton : 28.8 Kg
VESA Mount : 400 mm X 300 mm
Power Supply ( Voltage, Hz ) : AC 100V-240V 50/60Hz
Power Consumption : 270 W