Samsung UA32F4100ARLXL
Rs.27,492.00
Model No 32PFL6370-V7 UA32F4100ARLXL
TV Type LED TV LED TV
Screen Size 32 Inch (80 cm) 32 Inch (80 cm)
Resolution 1366 x 768 1366 x 768
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 120 Hz 100 Hz
Viewing Angle 178° NA
USB
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : Mp3
Supported Video Formats : AVI, MP4, MKV, PS, ASF, MOV, MPG, MPEG
Supported Picture Formats : JPEG, BMP, JPE, PNG
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, AAC, WMA
Supported Video Formats : DivX, MP4, 3GP, AVI, ASF, MKV, MOV, FLV
Supported Picture Formats : JPG
Video
3D Combfilter : Yes
Digital Crystal Clear Plus : Yes
Digital Noise Reduction : Yes
Picture Engine : HyperReal Engine
Dynamic Contrast Ratio : 1000000:1
Wide Color Enhancer (Plus) : Yes
Film Mode : Yes
Audio
Output Power ( RMS ) : 20 W
Auto Volume Leveller : Yes
Built-In Speakers : 2
Sound System : Stereo
Dolby® : Dolby Digital Plus / Dolby Pulse
SRS / DNSe+ : DTS Studio Sound
dts 2.0 + Digital Out / DTS Premium Audio : DTS Premium Sound
Sound Output (RMS) : 10 watts x 2
Speaker Type : Down Firing + Full Range
Auto Volume Leveler : Yes
Connectivity Options
HDMI : 3
USB : 3
Number Of AV Connections : 2
Antenna IEC75 : Yes
Component Video ( Y Pb Pr ) input : Yes
Composite video ( CVBS ) Input : Yes
Headphone Out : Yes
EasyLink : Yes
Ethernet : Yes
Front / Side Connections : SD Card Slot
LAN Wireless : IEEE 802.11 b / g / n
HDMI : 1 (Side) / 1 (Rear)
USB : 1 (Side) / 1 (Rear)
Component In (Y/Pb/Pr) : 1 (Rear)
Composite In (AV) : 1 Common Use for Component Y (Rear)
RF In (Terrestrial/Cable Input) : 1 (Side)
Digital Audio Out (Optical) : 1 (Rear)
Audio Out (Mini Jack) : 1 (Rear)
Other Features
Autostore : Yes
Fine Tuning : Yes
Graphical User Interface : Yes
On Screen Display : Yes
On-Screen Display Languages : English
ConnectShare™ (USB 2.0) : Movie
Game Mode : Yes
OSD language : Local Language
Auto Channel Search : Yes
Teletext (TTX) : Yes
Auto Power Off : Yes
Clock & On/Off Timer : Yes
Sleep Timer : Yes
DTV Tuner : Ready
Analog Tuner : Yes
Eco Mark : Planet First
User Interface : Single
Sports Mode : Basic
Digital Clean View : Yes
Analog Clean View : Yes
Embeded POP : Yes
USB Copy : Yes
General Details
Power Supply : 100-240VAC, 50/60Hz
Power Consumption : 50 W
Standby Power Consumption : Less Than 0.5 W
Required Pitch : 100 mm x 100 mm
TV Without Stand : 5.1 Kg
Product Weight With Stand : 5.5 Kg
Power Supply : AC100 - 240V 50 / 60Hz
Power Consumption (Max) : 58 watts
Power Consumption (Stand-by) : Under 0.3 watts
Weight without Stand : 5.2 kg
Weight with Stand : 5.7 kg
Package Weight : 7.6 kg
Supplied Accessories
Remote Control : Yes
2 x AAA Batteries : Yes
User Manual : Yes
Power Cord : Yes
Warranty certificate : Yes
Safety / Legal Instructions : Yes
Tabletop Swivel Stand : Yes
Wall Mounting Bracket : Yes
Remote Controller Model : Normal Button Remote
Battery (for Remote Control) : Yes
Power Cable : Yes
User Manual : Yes
Compare Philips 32PFL6370-V7 with:
Compare Samsung UA32F4100ARLXL with:
Both TVs come in similar screen sizes, making them suitable for comparable viewing setups and room environments. Both TVs come with smart platforms that support popular streaming apps and voice control features. Overall, both models are capable choices in their segment, offering a balance between performance, features, and usability. Both models support 1366 x 768 resolution, ensuring sharp picture quality with detailed visuals for movies, shows, and gaming. Both TVs provide standard built-in audio performance suitable for regular usage, though external speakers can enhance the experience. Both TVs offer adequate brightness levels suitable for most indoor lighting conditions. Samsung UA32F4100ARLXL and Philips 32PFL6370-V7 offer different motion rates (100 Hz vs 120 Hz), which can impact smoothness during fast-moving scenes like sports and gaming. Samsung UA32F4100ARLXL and Philips 32PFL6370-V7 are two competitive smart TVs offering a mix of display performance, smart features, and overall value for different types of users.
Top Differences
  • Refresh Rate: 100 Hz Vs 120 Hz