Samsung HG50AT670UJ
Rs.63,608.64
Model No TH-50HX450 HG50AT670UJ
TV Type Smart TV Smart TV
Screen Size 50 Inch (126 cm) 50 Inch (126 cm)
Resolution 4K 3840 x 2160 4K 3840 x 2160
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 60 Hz 100 Hz
Viewing Angle 178°/178° 178°/178°
USB
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, AAC, WMA Pro ,FLAC, Apple Lossless, WAV
Supported Video Formats : AVI, HEVC, MKV, WMV, MP4, M4V, FLV, 3GPP, VRO, VOB, TS, PS
Supported Picture Formats : JPEG, HLG-Photo, TIFF, GIF, PNG
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, AAC, WAV, WMA
Supported Video Formats : AVI, MKV, ASF, MP4, 3GP, MOV, FLV, VRO, VOB, PS, TS
Supported Picture Formats : JPEG, JPG
Video
Backlight : LED
Bright Panel : Super Bright Panel
Colour Engine : Vivid Digital Pro
4K Dimming : Yes
Multi HDR : Yes
Dolby Vision : Yes
4K Upscaling : Yes
Noise Reduction : Yes
Backlight : 4K UHD LED
HLG : Yes
HDR : Yes
HDR10+ : Yes
Film Mode : Yes
Auto Motion Plus : Yes
Contrast Enhancer : Yes
Natural Mode Support : Yes
Color : PurColor
Picture Quality Index : 1300 PQI
Micro Dimming : UHD Dimming
Contrast : Mega Contrast
Picture Engine : UHD Mastering Engine
Audio
Speaker Output ( RMS ) : 16 W
Surround Effect : V - Audio
TOP 3 OTTs : NF, AP, YT
Other OTT : HS, JC , Z5, VT, SL & Many More
Sound Output ( RMS ) : 20 W
Dolby Digital Plus : Yes
Speaker Type : 2 Channal
Connectivity Options
HDMI : 3
USB : 2
Optical Out : Yes
Built-in Wifi : Yes
Internet Apps : Yes
Ethernet : Yes
Chromecast Built-In : Yes
Headphone Speaker Output Ports : Yes
Rf Input Analog Coaxial Ports : Yes
One Way Bluetooth Audio Link : Yes
Audio Out ( ARC ) : Yes
HDMI : 3
USB 2.0 : 2
RJ12 : Yes
Ethernet / LAN : Yes
Anynet + ( HDMI-CEC ) : Yes
RJP ( Remote Jackpack ) : Yes
HDMI A / Return Ch. Support : Yes
RF In ( Terrestrial / Cable input / Satellite Input) : 1/1 ( Common Use For Terrestrial ) / 0
Smart TV Features
Operating System : Android 9
RAM : 1.75 GB
ROM : 8 GB
Built-in Voice Control : Yes
Google Assistant : Yes
Google Assistant ( Smart Speaker ) Compatibility : Yes
Operating System : Tizen
My Channel : Yes
USB Cloning : Yes
Security Mode : Yes
Welcome Message : Yes
Auto Source Mode : Yes
Hotel Channel List : Yes
Clock Back Up Supply : Yes
Channel Menu Display : Yes
Samsung LYNK™ DRM : Yes
RJ12 / IR Pass Through : Yes
Hospitality Home Menu : Yes
Smoovie Compatibility : Yes
Soundbar Compatibility : Yes
Wake-Up Timer ( Alarm ) : Yes
On / Off Timer ( Schedule ) : Yes
S / W EPG ( Solution EPG ) : Yes
Screwed Remote Battery Cover : Yes
Mobile To TV - Mirroring, DLNA : Yes
Energy Saving Mode ( BLU Control ) : Yes
Hospitality Plug & Play ( Easy Set-Up ) : Yes
Mixed Channel List ( ATSC, DVB-T / T2 / C / S2, Analog ) : Yes
Logo Display with Time Out Setting ( BMP / Movie ) : Yes
Multi Code Remote Control : Yes
Music Mode ( Input : PC / AV / Component / HDMI ) : Yes
Samsung LYNK™REACH ( RF ) REACH 4.0 : Yes
Other Features
Less is Perfection Concept : Yes ( Narrow Bezel )
Media Player : Yes
Design : AirSlim Design
Bezel Type : 3 Bezel-Less
Stand Type : Slim Feet
Front Color : Black
EPG : Yes
Eco Sensor : Yes
Analog Tune : Yes
Auto Power Off : Yes
USB HID Support : Yes
Digital Clean View : Yes
Caption ( Subtitle ) : Yes
Auto Channel Search : Yes
Connect Share™ ( HDD ) : Yes
Energy Efficiency Class 3 : Yes
ConnectShare™ ( USB 2.0 ) : Yes
Digital Broadcasting : DTMB, DVB-C
OSD Language : Local Languages
Accessibility : Voice Guide ( UK English. Mandarin Chinese )
General Details
Power Requirements : AC Auto 110 - 240 V, 50/60 Hz
Power Consumption : 100 W
Power Consumption Standby : 0.5 W
Power Supply ( V ) : AC220-240V 50/60Hz
Power Consumption Max : 140 W
Power Consumption Typical : 116 W
Power Consumption Standby : 0.50 W
Set Weight without Stand : 11.9 Kg
Set Weight with Stand : 12.1 Kg
Package Weight : 16.5 Kg
VESA Mount : 200 mm X 200 mm
Supplied Accessories
Remote Control : BT Remote With Google Assistant
Batteries : Yes
User Manual : Yes
Warranty Card : Yes
Power Supply Adopter : Yes
Power Cable : Yes
Remote Control Model : TM1240A
Batteries : Yes
Power Cable : Yes
Slim Gender Cable : Yes
Quick Install Guide : Yes
Mini Wall Mount Support : Yes
VESA Wall Mount Supported : Yes
Compare Panasonic TH-50HX450 with:
Compare Samsung HG50AT670UJ with:
Both models support 4K 3840 x 2160 resolution, ensuring sharp picture quality with detailed visuals for movies, shows, and gaming. Panasonic TH-50HX450 and Samsung HG50AT670UJ are two competitive smart TVs offering a mix of display performance, smart features, and overall value for different types of users. Panasonic TH-50HX450 and Samsung HG50AT670UJ offer different motion rates (60 Hz vs 100 Hz), which can impact smoothness during fast-moving scenes like sports and gaming. Both TVs offer adequate brightness levels suitable for most indoor lighting conditions. In general, both TVs cater to modern entertainment needs, including streaming, gaming, and everyday viewing. Both TVs come in similar screen sizes, making them suitable for comparable viewing setups and room environments. Both TVs provide standard built-in audio performance suitable for regular usage, though external speakers can enhance the experience. Both TVs come with smart platforms that support popular streaming apps and voice control features.
Top Differences
  • Refresh Rate: 60 Hz Vs 100 Hz