Samsung UE50DU8500KXXU
Rs.37,088.12
Model No QZ50UI UE50DU8500KXXU
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 60 Hz 50 Hz
Audio
Audio Output ( RMS ) : 20 W
Sound Output ( RMS ) : 20 W
HDMI Audio Return Channel : eARC, ARC
HDMI ( High Frame Rate ) : 4K 60Hz ( For HDMI 1 / 2 / 3 )
RF In ( Terrestrial, Cable Input ) : 1 / 1 ( Common Use For Terrestrial ) / 0
NFT : Nifty Gateway
Multi-View : UpTo 2 Videos
Design : Air Slim Design
Stand Type : Simple Plus-Narrow
Bezel Type : 3 Bezel-Less
Front Color : Titan Gray
Stand Color : Titan Gray
TV Key Support : Yes
Digital Broadcasting : DVB-T2C
General Details
Power Requirements : AC 100 - 240 V, 50/60 Hz
Power Consumption : 130 W
Power Consumption Standby : 0.5 W
Weight Without Stand : 7.9 Kg
Weight With Stand : 8.2 Kg
Power Supply : AC 220-240V~ 50/60Hz
Power Consumption Max : 140 W
Power Consumption Typical : 70.0 W
Yearly Power Consumption ( EU Standard ) : 97 kWh
Power Consumption Standby : 0.50 W
Weight Without Stand : 11.5 Kg
Weight With Stand : 12.1 Kg
Weight Of Package Carton : 16.3 Kg
VESA Spec : 200 mm X 200 mm
Supplied Accessories
Remote Control : IR + Bluetooth
Wall Mount : Yes
User Manual : Yes
Warranty Card : Yes
Zigbee, Thread Module : Dongle Support
Power Cable : Yes
User Manual : Yes
Webcam Support : Yes
Mini Wall Mount Support : Yes
Slim Fit Wall-Mount Support : Yes
Full Motion Slim Wall Mount Support ( Y22 ) : Yes
Compare Onida QZ50UI with:
Compare Samsung UE50DU8500KXXU with:
Both TVs come with smart platforms that support popular streaming apps and voice control features. In general, both TVs cater to modern entertainment needs, including streaming, gaming, and everyday viewing. Samsung UE50DU8500KXXU and Onida QZ50UI offer different motion rates (50 Hz vs 60 Hz), which can impact smoothness during fast-moving scenes like sports and gaming. Both TVs come in similar screen sizes, making them suitable for comparable viewing setups and room environments. Both TVs provide standard built-in audio performance suitable for regular usage, though external speakers can enhance the experience. Samsung UE50DU8500KXXU and Onida QZ50UI are well-equipped smart TVs that aim to provide a balance of picture quality, performance, and smart capabilities. Both TVs offer adequate brightness levels suitable for most indoor lighting conditions. Both models support 4K 3840 x 2160 resolution, ensuring sharp picture quality with detailed visuals for movies, shows, and gaming.
Top Differences
  • Refresh Rate: 50 Hz Vs 60 Hz